Plánujeme květinovou zahradu

Nádherné květy rostlin jsou tím, co dělají zahradu zahradou. Bez nich není úplná. Trvalky, letničky i kvetoucí dřeviny totiž dodají každému prostoru elán, který se bude obměňovat s ročními obdobími. Ovšem i květinovou zahradu je třeba pečlivě naplánovat. Co by v ní tedy nemělo chybět a na co si dát pozor?
shutterstock_296153498-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Pod květinovou zahradou si každý představí asi trochu něco jiného. Někteří zahrádkáři si pod tímto pojmem představí zahradu plnou letniček a trvalek, ale stejně tak zde mají své místo kvetoucí dřeviny. Aby ovšem pestrých barev nebylo až příliš, určitě zde počítejte i s rostlinami, které mají univerzálně zelenou barvu. Ta totiž bude působit jako propojující prvek mezi výsadbami a umožní očím odpočinek.

S barvami to určitě nikdy úplně nepřehánějte. Třeba ty pestré mohou na některé jedince působit znepokojivým způsobem. Studené barvy v podání modré, bílé či starorůžové působí zcela opačně. Výsadby v těchto barvách budou pozorovatele uklidňovat, proto se hodí hlavně do těch zahradních kompozic, které budou určeny pro odpočinek.

V přírodním nebo jiném stylu?

V posledních letech jsou čím dál tím více oblíbené přírodní zahrady, ve kterých mají kvetoucí rostliny svoje místo. Neslouží zde ovšem pouze pro okrasu, hrají zde důležitou ekologickou funkci, protože slouží jako zdroj potravy pro různé druhy živočichů.

Při výběru sortimentu se zaměřte hlavně na domácí druhy rostlin. Inspirujte se přírodními stanovišti a rostliny si buď nakupte u specializovaných prodejců nebo si je vypěstujte ze semen. Z domácích druhů trvalek vybírejte třeba dobromysl obecnou (Origanum vulgare), vrbinu tečkovanou (Lysimachia puncata), kosatec žlutý (Iris pseudacorus), orlíčky obecné (Aquilegia vulgaris) či různé druhy zvonků (Campanula).

Z kvetoucích dřevin vyzkoušejte i druhy, se kterými se běžně setkáte ve volné přírodě, to ovšem neznamená, že musí na zahradě převažovat. Můžete vedle nich vysadit i druhy u nás nepůvodní, neměly by se ovšem nekontrolovatelně šířit do okolí, jak se stalo v minulosti například s trnovníkem akátem (Robinia pseudoacacia) nebo křídlatkou (Reynoutria). Dnes je až neuvěřitelné, že se v minulosti jednalo o rádoby okrasné rostliny, které byly oblíbené ve šlechtických zahradách, dnes se na ně ovšem koukáme spíše jako na obtížný plevel, který ze stanovišť vytlačuje původní vegetaci.

Moderní květinové zahrady

Zde můžete vybírat rostliny dle libosti, měly by ovšem zapadat do celkově promyšleného zahradního konceptu. Cílem květinové zahrady není zcela zaplnit prostor kvetoucím sortimentem, vždy pamatujte i na druhy, které se primárně nepěstují kvůli okrasným květům, jako jsou okrasné traviny, stromy i některé keře.

V květinové zahradě mají své místo i letničky. Tato oblíbená skupina vyniká i v záhonech trvalek. Třeba v některých prérijních záhonech, kde hrají hlavní roli okrasné trávy a trvalky, je možné vysít letničky, které se pak následující roky už budou přesévat samy. K tomuto účelu se hodí sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica), která snese i dlouhodobý přísušek. Přesévat se ovšem bude i měsíček lékařský (Calendula officinalis).

Návrat k venkovu

Pokud patříte mezi milovníky venkovských zahrad, pak vás jistě potěší, že se na trh opět vrací staré osvědčené druhy trvalek. Do venkovských zahrad se skvěle hodí různé druhy kosatců (Iris), mák východní (Papaver orientale), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida) nebo dobře známý šáter latnatý (Gypsophila paniculata).

Jak postupovat při návrhu květinové zahrady

Postup je vlastně stejný jako při tvorbě zahrad jiného zahradního stylu. Vždy se zaměřte na tvorbu kvalitního konceptu, ve kterém se budou odrážet vaše požadavky na vlastní zahradu. Květinové výsadby plánujte tak, aby byly zajímavé co nejdelší dobu. Rozhodně neplatí, že květiny mohou zahradu zdobit pouze na jaře a v létě. Využijte sortiment předjarních trvalek a cibulovin, ale stejně tak i trvalky, které kvetou dlouho do podzimu.

Kvetoucí druhy kombinujte ovšem i se sortimentem dřevin či keřů se zajímavou borkou, barevnými výhony či atraktivní strukturou listů.

Květinové záhony vždy lépe vyniknou před neutrálním pozadím, což může být třeba živý plot z listnatých dřevin. Při plánování si vždy ujasněte, jestli budete trvalky kombinovat tón v tónu nebo jestli raději upřednostníte pestrobarevné výsadby.

 

3.3.2022 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist