Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu

Jen málokterý zahrádkář se vydrží kochat zahradními květinami se založenýma rukama. Pokud si květinami rádi zkrášlujete i svůj domov, co se zaměřit na pěstování trvalek určených k řezu? Možná vás překvapí, kolik druhů je k tomuto účelu doslova předurčeno. Do pestré kytice skvěle zakomponujete moderní kultivary i klasické venkovské trvalky, které krášlily záhony již mnoha generacím před námi.
trapatkovka-nachova-je-dostupna-v-mnoha-krasnych-kultivarech.-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: Lucie Peukertová

Také se během roku rádi těšíte z květin i u vás doma? Pak si protentokrát zkuste naplánovat vlastní záhon s trvalkami, které potěší oko a navíc si jimi můžete udělat radost i v interiéru domu.

K tomuto účelu se skvěle hodí různé skupiny vytrvalých rostlin. Kromě trvalek venkovských jistě oceníte i druhy planě rostoucí, voňavé bylinky, na které se při tvorbě kytic často ještě zapomíná, ale určitě si udělejte radost také některými lesními druhy.

K řezu se všeobecně hodí hlavně rostliny s dlouhým a pevným stonkem, ale je zajímavé, že se stejně nejvíc těšíme na první jarní květy, které dosahují včetně stonku délky jen několika málo centimetrů. Tyto druhy se v plánovaném záhonu mohou také objevit, jen jim dopřejte světlý okraj, kde jim nebudou konkurovat vzrůstnější kolegyně.

Trvalky ve znamení venkova

Květiny z venkovské zahrady v nás probouzí příjemnou nostalgii. Patří mezi ně odolné rostliny, které vydrží v řezané podobě i poměrně dlouhou dobu. Když se řekne venkovská zahrada, určitě si s ní spojíte pivoňky lékařské (Paeonia officinalis), třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida), plamenku latnatou (Phlox paniculata), záplevák podzimní (Helenium autumnale) nebo řebříček tužebníkový (Achillea filipendulina).

K řezu se naopak moc nehodí denivky (Hemerocallis), jejichž květy vydrží pouze jediný den. Z drobných květů nelze opomenout ty nejvoňavější ze všech, v první řadě tedy konvalinky vonné (Convallaria majalis) a violky vonné (Viola odorata). Drobné pugéty z těchto voňavých krásek si ovšem nedávejte na noční stolek v ložnici, z intenzivní až vtíravé vůně by vás mohla bolet hlava.

Trvalky přírodního charakteru

Do této kategorie spadají rostliny, které se často vyskytují ve volné přírodě. Některé z nich jsou pro zahradnické účely prošlechtěné, takže jsou k dispozici v kultivarech s plnými květy nebo třeba panašovanými listy.

Divokou přírodní kytici si můžete vytvořit třeba z kosatců žlutých (Iris pseudacorus), jarmanky větší (Astrantia major), třemdavy bílé (Dictamnus albus), blatouchu bahenního (Caltha palustris), sasanky hajní (Anemone nemorosa), sasanky lesní (Anemone sylvestris) nebo třeba kopretiny bílé (Leucanthemum vulgare) a zvonku broskvolistého (Campanula persicifolia).

Trvalky z prérijního záhonu

V současné době jsou zvláště oblíbené záhony prérijního charakteru, které si poradí i s dlouhodobým suchem. V takovéto výsadbě nesmí chybět ani okrasné trávy, které se do květinového aranžmá hodí pro odlehčení struktury.

Z kvetoucích trvalek je možné doporučit například léčivou třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea), zavinutku podvojnou (Monarda didyma), mavuň červenou (Centranthus ruber) nebo silně vonnou šantu hroznovitou (Nepeta racemosa).

Ovoňte si kytici bylinkami

Není nic krásnějšího, než když kytice plná pestrých květů krásně ovoní náš domov. I v profesionální floristice někteří mistři oboru rádi do kytic doplňují také bylinky, které jindy rádi používáme na dochucení pokrmů i do léčivých čajů. K tomuto účelu se perfektně hodí hlavně rostliny s pevnými stonky.

Rozhodně se nemusíme upínat pouze na kvetoucí rostliny, olistěné větvičky totiž nahradí zeleň a navíc stejně krásně voní. Do kytic tak k ostatním květům přidejte třeba větvičky šalvěje lékařské (Salvia officinalis), yzopu lékařského (Hyssopus officinalis) nebo třeba tymián obecný (Thymus vulgaris). Pevné květy vytváří levandule lékařská (Lavandula angustifolia), šalvěj lékařská (Salvia officinalis), zavinutka podvojná (Monarda didyma) nebo dobromysl obecná (Origanum vulgare), ale použít lze klidně i rozkvetlou mátu (Mentha).

10.2.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist