Pokojové rostliny, které rozzáří obývací pokoj

Pokojovky by neměly chybět v žádné místnosti, ale v obýváku jsou přímo nutností. Jeho prostor ozeleňují a oživují, navíc ho i zútulňují a navíc se tam obvykle vejdou i prostorově náročnější jedinci.
shutterstock_773960446-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Neexistuje v domě ani v bytě žádná jiná místnost, kde bychom měli při výběru pokojových rostlin prakticky neomezené možnosti. Obývací pokoj nebo společenská místnost disponují poměrně velkým prostorem a díky orientaci ke světovým stranám se jedná také o místnosti s dostatkem světla. Ani v případě pokojové teploty neočekávejte žádný extrém, bývá tu většinou příjemná pokojová teplota s poměrně nízkou vlhkostí vzduchu. Někdy bývá obývací pokoj propojen s kuchyní nebo s jídelnou, což vede k ještě dalšímu zvětšení prostoru. Právě tyto aspekty doslova volají po tom, abychom tyto prostory doplnili pokojovými rostlinami.

Velikost rozhoduje

Jediné omezení, které se bude týkat výběru rostlin, je fakt, že by květiny neměly překážet v poměrně čilém provozu, který tu panuje. V místech, kudy se často chodí, raději oželte rostliny s ostrými nebo ostře pilovitými listy, nevhodné budou také kaktusy, těm raději věnujte místo mimo tyto hlavní trasy. Jinak můžeme vybírat ze sortimentu okrasného květy i listy.

Výběr rostlin by měl reagovat také na velikost prostoru, měřítko je třeba sjednotit. Správná volba není jen o výběru samotné rostliny, zaměřte se stejně tak na vzhled a velikost nádob. V moderním interiéru dejte raději přednost designovým nádobám v neutrálních barvách, které umožní vyniknout pěstovaným rostlinám. Opatrní buďte také při koupi závěsných nádob.

V dnešní době na plné čáře vedou vzhledově jednoduché nádoby s minimalistickými závěsy. Z materiálů jsou zvláště vhodné kov, sklo nebo keramika. V případě, že potřebujete prostornější pěstební nádobu, můžete vyzkoušet i kvalitní plastové provedení, na jeho kvalitě byste ale určitě neměli šetřit. Pořizovací cena se na plastových nádobách značně projeví.

Stačí jen krásné listy

Ve větším volném prostoru se tedy nemusíte bát použít i vzrůstné rostliny jako je šeflera (Schefflera), monstera (Monstera) či různé druhy fíkusů (Ficus lyrata, F. benjamina, F. elastica). Zajímavé možnosti uplatnění skýtají také různé druhy palem, vhodná je třeba areka (Areca catechu), kencie (Howeia) nebo datlovník (Phoenix). Z méně vzrůstných rostlin chybu neuděláte třeba alokázií (Alocasia), aglaonemou (Aglaonema), okrasnou kopřivou (Coleus blumei) či pepřincem (Peperomia).

Pro radost z květů

Obývacímu pokoji dopřejte příjemnou atmosféru díky pestrým květům, pokojové rostliny okrasné květy sem jistě patří. Vybírat můžete mezi dlouhověkými kráskami nebo krátkodobou květinovou dekorací, fantazii se meze nekladou. Vhodná bude například echmea (Aechmea), toulitka neboli anturium (Anthurium), různé druhy begonií (Begonia), řemenatka (Clivia miniata), brambořík (Cyclamen persicum), ibišek (Hibiscus rosa-sinensis) nebo voskovka (Hoya) ideální do závěsných nádob. Místnost doslova rozzáří i některé orchideje, je jen třeba zohlednit vlhkost místnosti, některé druhy jsou na ni náročné.

17.3.2022 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist