Pozvěte si jaro domů aneb Zaostřeno na rychlené cibuloviny

Veselé barevné květy potěší oko, zaženou deprese a pomůžou dobít ztracenou energii. Zvlášť v zimě. A tak sotva jsme v bytech zametli stopy po Vánocích, už se obklopujeme rychlenými cibulovinami, abychom jaru vzkázali, jak moc se na něj těšíme.
cibuloviny-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Nejvhodnější pro rychlení

Nejjednodušší cestou, jak rozveselit byt v předjarním období, jsou rychlené cibuloviny. Nejčastěji jsou to mini narcisy, hyacinty a tulipány, nechybí ani modřence, krokusy anebo také konvalinky.

Zatímco rychlení konvalinek je obtížná záležitost, kterou je lepší ponechat odborníkům, doma celkem snadno zvládnete narychlit například Kaufmannovy tulipány (Tulipa kaufmanniana), Fosterovy tulipány (Tulipa fosteriana) anebo kosateček síťkovaný (Iris reticullata), případně oblíbené zahradní šafrány (Crocus).

Jak si cibuloviny narychlíme sami

S rychlením bychom měli začít již před Vánoci, kdy si vybereme a zasadíme cibulky, které nás svými květy budou těšit před příchodem jara. K jejich vykvetení bude potřeba zhruba 6–10 týdnů podle druhu.

Pro zasazení si použijeme plochou misku nebo nízký truhlík a substrát. Ten si připravíme smícháním zeminy, písku a drobného štěrku. Všechny suroviny by měly být zastoupeny ve stejném poměru. Namíchaný substrát nasypeme na misku a na něj uložíme cibuli. Do půdy ji zatlačíme jen lehce. Následně nasytíme substrát vodou natolik, aby k ní cibulka dosahovala svou spodní částí. Prozatím postavíme misku do temna a chladu.

V následujících dnech misku pravidelně kontrolujeme a zásobujeme vodou. Brzy se začnou tvořit cibulím kořeny, které musí být neustále ve vodě. Když začnou rostliny rašit, zajistíme jim více světla, které ale přidáváme postupně, aby si zvykaly, až se nakonec na plném světle rychle rozvinou do květu.

Koupené ušetří práci

Pokud jsme však s rychlením nezačali včas, bude lepší si rychlené cibuloviny zakoupit v květinářství. Narcisy nám doma v teple velmi rychle rozkvetou, takže při nákupu sáhneme po těch, které jsou ještě ve formě zavinutých poupat. Vyhýbáme se nákupu květin, jimž žloutnou listy a těm, které jsou již plně nakvetlé. Rostlinám se snažíme v interiéru dopřát vhodné podmínky, to znamená světlo a na den či dva teplotu kolem 15 °C. Až se aklimatizují, dáme je do pokoje.

rychlen-cibulovin-krokusy.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co s rostlinami po odkvětu

Důležité je, abychom odkvetlým cibulovinám odstřihli květní stvoly, ale ponechali listy. Cibuloviny začínají teprve po odkvětu vyživovat samotnou cibuli. Pokud bychom květy ponechali na rostlině, zbytečně by ji vysilovaly, protože by energii soustředila na tvorbu semen. Listy naopak musí zůstat, dokud nezežloutnou a nerozpadají se do stran. Po celou tuto dobu cibuloviny ještě zaléváme. Máme-li zahrádku, můžeme je na podzim vysadit do volné půdy.

rychlen-cibulovin-hyacint.jpg

Zdroj: archiv redakce

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com

20.1.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist