Pravidla bylinkové zahrádky

Zdálo by se, že bylinkový záhon není žádná věda. A opravdu není. Většina bylinek nepotřebuje zvláštní péči a velmi rychle se dokáže rozrůst po celé zahradě. Dříve než se pustíte do sázení bylinek, pojďte se podívat na jejich specifika. Zbavíte se tak zbytečného zklamání a práce při předělávání bylinkové části zahrady.
shutterstock_150058757-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Ideálním místem pro bylinkový záhon či skalku je polostinná část zahrady v blízkosti domu. Pravděpodobně budete bylinky pěstovat pro jejich užitečnost v kuchyni a při grilování. Proto byste měli zvolit jejich umístění tak, abyste je měli po ruce.

Vytvoříte-li bylinkovou zahrádku v odděleném plochém záhonu nebo bylinkami osázíte spirálu, je jen na vás.

Koncept bylinkové zahrádky je vhodné si předem rozmyslet. Především se dívejte na maximální výšku uvedenou na informačním štítku rostlinky. Meduňka či šalvěj dovedou vyrůst do výšky jednoho metru, pokud byste půdokryvnou saturejku, tymián či mateřídoušku vysázeli až do další řady, znesnadníte si k nim přístup.

Užitek na jeden či více let

S ohledem na péči spojenou s budoucími úpravami záhonu volte k výsadbě do země raději víceleté bylinky. Do nejhlubšího středu bylinkového záhonu či skalky volte vyšší typy, jako je meduňka lékařská, libeček lékařský či dobromysl (dorůstají do 90 cm), máta peprná, bedrník, řebříček nebo šalvěj (jejich výška dosahuje 80 cm). Kolem 150 cm mohou mít fenykl a čekanka, v kuchyni ale využijete i jejich kořeny, a proto pro ně volte kypřejší půdu – do skalky se vám příliš nehodí.

Samozřejmě byste podle uvedených rad měli do středu bylinkové zahrádky umístit i rozmarýn, který dosahuje až dvoumetrové výšky. Jedná se o nízký keř, jehož domovinou je středozemní pobřeží, a je tudíž riskantní vystavovat jej středoevropské zimě. Vytvořte rozmarýnu raději podmínky s možností přezimovat v interiéru.

Blíže ke kraji záhonu či skalku můžete zasadit léčivé bylinky třezalku, yzop a levanduli, které dorůstají do 60 cm. K pokrytí lemů bylinkové zahrádky se hodí tymián, jehož výška je maximálně 30 cm.

Řada v kuchyni oblíbených bylinek jsou bohužel jednoletky, své zasloužené místo v bylinkové zahrádce i přesto mají. Jedná se o anýz vonný, bazalku, heřmánek, kerblík, kopr a koriandr, majoránku, měsíček lékařský, saturejku a petržel (dvouletá bylina). Z praktického důvodu do výčtu zařadíme i víceletou pažitku, jejíž nevýhodou je postupné dřevnatění stonků. Je proto vhodnější pažitku častěji vyměňovat za novou rostlinku.

Velkým pomocníkem pro snadnou výměnu jednoletých bylinek jsou klasické terakotové květináče. Jsou savé a svým výrobním materiálem významně nenarušují přírodu, můžete je proto při přípravě bylinkové zahrádky zakopat do země (nechte alespoň 3 cm vyčnívat). Tím si oddělíte prostor pro bylinky a každoročně je jednoduše přesadíte. A buďte bez obav, okraj květináče nebude za chvíli pod záplavou voňavých lístků vidět. Trik s terakotovými květníky vám poslouží i v případě, že chcete zabránit nevyhnutelnému invazivnímu rozrůstání bylinek skrze celý záhon (typickým příkladem je máta peprná).

Velká péče není třeba

Bylinky jsou nenáročné a pravděpodobně budete brzy řešit, jak jejich růst zmírnit. Pro povzbuzení růstu bylinek můžete půdu přihnojit, volte však speciální hnojivo na bylinky. Je ekologicky šetrné a upravené tak, aby byly bylinky poživatelné po 24 hodinách od hnojení. Významněji rostliny prostříhávejte na podzim – pokud máte k dispozici dostatek prostoru, můžete si bylinky nasušit na zimu. S příchodem jara se nebraňte hlubšímu prořezání bylinek, jejich novému růstu tím velmi pomůžete.

Na závěr přichází neméně podstatné doporučení – bylinky hned po osázení záhonku či skalky popište. Pátrat po letech podle čichu a chuti, která bylinka je která, může být zajímavým zpestřením odpoledne s dětmi či přáteli. Ve chvíli akutní gastronomické potřeby si zřejmě nebudete chtít hrát na bylinkové detektivy. K rozeznání bylinek můžete využít již hotové destičky, které nabízejí zahradnictví a hobby centra. Nebo můžete popustit uzdu své kreativitě a využít dostupného materiálu – kamínky, nepotřebné dlaždice, střepy z rozbitých květináčů. Stačí si jen dokoupit bílý permanentní fix a originalita výsledného popisku je jen na vás.

Lenka Malá

24.6.2020 5:30| autor: Lenka Malá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist