Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

V interiéru často uvítáme pokojové rostliny, které jsou něčím zajímavé. Reo je zajímavé nikoli díky svým květům, ale díky pruhovaným listům, kde je výrazná žilnatina v zajímavé kombinaci barev. Pěstuje se nejvíce ve dvou kultivarech, které jsou spolehlivě rostoucími rostlinami. Mají velmi rychlé přírůstky a dobře se množí.
tradescantia-spathacea-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Čím reo zaujme

Jediný druh Rhoeo spathacea patří mezi atraktivní stálezelené rostliny, které jsou příbuzné se známými voděnkami (Tradescantia). Jako pokojové rostliny se nejčastěji pěstují kultivary Rhoeo spathacea ‚Sitara‘ a ‚Vittata‘. Oproti voděnkám vyžadují více péče.

Mladé rostliny mají dužnaté listy čnějící přímo ze středu rovně vzhůru, ovšem u starších rostlin se natahují v dlouhé stonky nesoucí listy. Rostlina se s věkem rozrůstá spíše do šířky a její stonky se natahují až na délku 20 cm, listy dosahují délky až 30 cm.

Listy jsou krásné lesklé a na spodní straně mají zajímavé purpurové zabarvení u kultivaru ‚Sitara‘, zatímco u kultivaru ‚Vittata‘ jsou listy z horní strany žlutě pruhované. Květy se na těchto rostlinách mohou objevit kdykoli během roku. Jsou však drobné, bílé a nevýrazné. Objevují se u paty spodních listů z fialových listenů, které jako by vytvářely loďku vytvořenou speciálně pro drobné květy.

Na co si dát pozor

Pěstitelé těchto pokojových rostlin budou mít úspěchy pouze tehdy, budou-li věnovat patřičnou pozornost zálivce. To je důvod, proč se nedoporučuje reo sesazovat dohromady do společných kompozic s jinými pokojovými květinami.

Reo potřebuje větší množství vody, než je tomu u ostatních, ne tak náročných druhů rodu Tradescantia. Zeminu je nutné udržovat neustále vlhkou. Přitom zvlášť v zimních měsících nesmí být přemokřená. Vždy je nutné nechat povrch zeminy před další zálivkou vyschnout. V zimě se musí zálivka omezit vždy s ohledem na podmínky, v nichž je rostlina pěstována. Záležet bude hlavně na teplotě. Zálivku lze provádět výhradně odstátou vodou bez vápenitých příměsí.

Kam reo umístit

Nejlépe těmto rostlinám vyhovují světlá místa bez přímých slunečních paprsků. Při nedostatku světla zmizí rostlinám panašování. Nadbytek slunce a přímo dopadající paprsky mohou způsobit spálení listů. Důležité je zajistit pro reo dobré větrání, ale zároveň neumístit rostlinu tam, kde vzniká průvan.

Jestliže jsou rostliny umístěny v místnosti, kde teplota stoupá nad 22 °C, je nutné zvýšit zálivku. Ideální teplotou pro reo je prostředí s teplotou neklesající pod 15 °C. Nesmírně důležitá je vyšší vlhkost vzduchu. Tu zajistíme rostlině tak, že květináč postavíme na kamínky v misce a na ně nalijeme vodu. Během vegetačního období reo rosíme i 2x až 3x týdně, jen v zimě stačí rosit 1x týdně.

Množení rostlin

Přirozený vývoj rostlin způsobuje, že se po nějaké době vytáhnou a mají málo spodních listů. Tehdy je lepší rostlině odebrat vrcholové řízky a z nich si vypěstovat rostliny nové. Nové rostliny je možné vypěstovat i z postranních výhonů. Mateční rostlinu pak zlikvidujte.

Hlinitá rašelinná půda je pro ně ideální. Rostliny by se neměly často přesazovat, jen když je květináč překořeněný. Pak se doporučuje přesazení na jaře. Dospělé rostliny se přihnojují pouze 1x za 3 měsíce. Není vhodné hnojení přehánět, může totiž vést ke ztrátě panašování.

28.11.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist