S vůní lékořice, královna bylin agastache

Vzhledem připomíná levanduli, listy meduňku a vůní mátu s nádechem lékořice. Mnoho zahrádkářů tuto modrokvětou krásku zatím nezná, přesto se jedná o druh, který může mít vysoké ambice. Dejte jí šanci, uvidíte, že agastache vaše záhony obohatí.
shutterstock_696755461-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Ačkoliv patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která je u nás v přírodě hojně zastoupena, není u nás agastache původní. Pochází z Mexika a v severozápadní části Ameriky, kde ji původní obyvatelstvo používalo pro léčebné účely. V našich podmínkách není úplně spolehlivá, můžeme ji spíše považovat za krátkověkou trvalku nebo dokonce za letničku.

Velice ochotně se ovšem sama přesévá, takže každý rok na své zahradě objevíte několik mladých rostlinek. Dorůstá výšky okolo jednoho metru. Na čtyřhranných lodyhách vyrůstají modrá šišticovitá květenství, která v létě vyhledávají včely, čmeláci a motýli. Vůně lékořice je cítit již při čichnutí k samotné rostlině, intenzivnější vůně se dočkáte při rozemnutí v čerstvém i sušeném stavu.

Vybíráme vhodné stanoviště

Ve své domovině agastache rostla v dobře propustné půdě na slunném a teplém stanovišti. V našich podmínkách se jí bude dařit v dobře oddrenážované půdě se štěrkovým mulčem. Často se vysazuje do prérijních záhonů v doprovodu dalších vzrůstných druhů. Své místo má také v lékárenských záhonech, bylinkovištích nebo bylinkovém nábytku.

Při výsadbě agastache pamatujte na její snadné přesévání, v záhonech tedy bývá značně proměnlivá, proto se hodí spíše do volných kompozic, kde její mírná neposlušnost není na škodu. Díky svým silně medonosným květům má velký ekologický význam například v přírodních zahradách, kde působí jako magnet pro různé opylovače.

Modré květy jsou vhodné i na řez. Agastache vytváří poměrně zajímavé semeníky, které jsou atraktivní i během zimní námrazy. Navíc jsou bohatým zdrojem semen, která ocení především ptactvo jako přirozený zdroj potravy.

K provonění bytu

Listy i květy agastache voní po mátě a lékořici, proto se v sušené podobě přidávají do vonných pytlíčků a relaxačních polštářků. Čerstvé listy si můžete přidat do letního osvěžujícího nápoje s čerstvým citronem. Ostudu agastache rozhodně neudělá ani v bylinných nálevech v doprovodu meduňky a mateřídoušky.

Agastache ve výsadbě

Modré květy agastache se skvěle hodí do kontrastních výsadeb. Zajímavé barevné kombinace docílíte se žlutě kvetoucími krásnoočky (Coreopsis sp.), řebříčky (Achillea filipendulina) nebo třeba třapatkami (Rudbeckia fulgida). V prérijních záhonech se také dobře kombinuje se zavinutkou podvojnou (Monarda didyma), třapatkovkou nachovou (Echinacea purpurea), saturejkou horskou (Satureja montana) nebo dobromyslí obecnou (Origanum vulgare).

Různé druhy agastache

Agastache na českém trhu seženete v mnoha druzích a několika kultivarech. Nenechte se zmást, obchodníci ji často označují jako letničku. V sortimentu trvalek se často setkáte s agastache mexickou (Agastache mexicana) v kultivaru Blue Fortune, který dosahuje výšky okolo jednoho metru. Můžete také objevit agastache fenyklovou (Agastache foeniculum), kterou často označujeme synonymem anýzová.

Tento druh s výraznou vůní láká hlavně opylovače, ale používá se i při přípravě různých nápojů a pokrmů. Na trhu se také můžete setkat s agastache vrásčitou (Agastache rugosa), pro kterou je typická světle žlutá barva květenství.

Foto: Lucie Peukertová, shutterstock.com

22.1.2021 5:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist