Sezona úžasných trubačů je v plném proudu

Trubač velkokvětý a trubač kořenující jsou okouzlující popínavé dřeviny, které jsou mrazuvzdorné, dokonale okrasné a skvěle se hodí k ovíjení pergol nebo k oživení méně vzhledných stěn zahradních staveb či domků. Rostou bujně, a tak zvládnou vytvořit velmi brzy zajímavé dělicí stěny anebo pohledové clony.
trubac_campsis-grandiflora_shutterstock_1462073201-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Rod tubačovitých (Bignoniaceae) není příliš pestrý, zahrnuje totiž jen dva druhy – trubač velkokvětý a trubač kořenující. Pocházejí z Číny a ze Severní Ameriky. Rostliny pocházející ze severnějších oblastí jsou pochopitelně odolnější vůči nepřízni počasí

Obě skupiny tvoří takzvané přísavné destičky, které napomáhají rostlinám v ovíjení a pnutí po oporách. Mají společné také některé další znaky jako bohatou násadu květů nejčastěji v oranžových, žlutooranžových až šarlatově červených barvách. Uspořádány jsou do koncových lat. Pilovité lístky svěže zelené barvy jsou uspořádány do velkých složených listů.

Trubač velkokvětý (Campsis grandiflora)

Bujně rostoucí popínavá rostlina za krátkou dobu dokáže vytvořit na vaší zahradě působivé loubí, obohatit květem a svěžími listy pergolu nebo obrůst sloupy, ploty nebo staré oprýskané zdi, které potřebujete elegantně zakrýt.

shutterstock-360553454.jpg

Zdroj: archiv redakce

Trubač velkokvětý pochází ze severních provincií Číny a dorůstá při dobrých podmínkách až do délky 6 metrů. Nejvíce se mu daří na dobře chráněných polohách, například u vysokých stěn. Nevytváří sice tolik přísavných destiček jako trubač kořenující, ovšem to ho nijak neomezuje v ovíjení opor. Jeho listy jsou opadavé. Od července do září jsou jeho nové výhonky plné krásných velmi nápadných trubkovitých květů. Ty mají oranžovou až šarlatově červenou barvu a rozměrově dosahují délky až 8 cm.

Prvním i druhým rokem po výsadbě je dobré přikrýt kořeny na zimu vrstvou humusu. Rostlinu je vhodné pěstovat na dobře chráněných teplých stanovištích a pravidelně ji každoročně sestřihovat, neboť květy se příštím rokem objeví pouze na nových výhoncích.

Trubač kořenující (Campsis radicans)

Jeho podobnost s trubačem velkokvětým je tak velká, že laik je často od sebe nerozezná. Na délku však dorůstá do ještě větších rozměrů, není pro něj problém rozrůst až do 8 metrů. V teplých jižněji položených oblastech dosáhne klidně i 10 metrů. Má více přísavných destiček než trubač velkokvětý. Naopak počet jeho květů i jejich velikost je menší než u trubače velkokvětého. Uspořádané jsou ve shlucích po 12 kusech. Mají oranžově červenou barvu a podobají se miniaturním gloxiniím.

Tomuto typu trubačů se zavděčíte lehce alkalickou kyprou humusovitou půdou. Trubače kořenující se vyznačují vyšší odolností vůči mrazu, než je tomu u trubačů velkokvětých.

Rostliny obou druhů jsou velmi půvabné a vysadíte-li jich víc k jedné opoře, můžete si tak v průběhu několika let vypěstovat okouzlující živý slunečník z trubačů.

shutterstock-447560533.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: shutterstock.com

23.7.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist