Stromkové růže – královny zahrady

Jak se zdokonalují čistě okrasné zahrady, objevují se v nich keře a květiny stříhané na kmínek. Efektní kmínkové kopretiny, stálezelené buxusy, cypřišky a túje. A mezi nimi i růže. Jestliže růže je královna květin, o její stromkové formě to platí dvojnásob: dominuje celé zahradě.
shutterstock_154684898-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

​Stromkové růže prožívají dobu zvýšeného zájmu a znovu se vracejí do našich zahrad. Některé zahrady sice neopustily nikdy, ale s módou květin tvarovaných do stromků, kdy kmínek s dekorativní korunkou začal zdobit nejen zahrádky, ale třeba vstupy do luxusních butiků, restaurací a další veřejná místa, lidé si zase vzpomněli na růže na kmínku, které jsou jedněmi z nejkrásnějších růží. To se projevuje na velkém zájmu o ně v zahradnictvích.

Krása květů vyniká přímo před našima očima, nad zemí – kontrast koruny a kmínku je vždycky působivý. Stromkové růže se budou vyjímat zejména u vstupu do domu, na terase, nebo když lemují zahradní pěšiny ve šťavnatém, perfektně střiženém a udržovaném trávníku, který růžím poskytne dokonalý kontrast i pozadí.

​Krása všem na očích

Půvab nekrásnějších růží vynikne výborně právě tehdy, když jsou štěpovány na kmínek. Působivá je elegance květů spolu s přísnou formou zastřižené koruny do koule nebo ploché elipsy. Zkuste třeba růžové odrůdy Flamingo nebo Prince Philipp, oranžovou Whisky, žlutou růži Frisco anebo bílou Mount Schasta.

Ozdobí i malou zahradu

Stromkové růže si vystačí jen s malým prostorem. A právě díky své „skladnosti“ se bez obtíží uplatní ve všech zahradách  – i v těch nejmenších. U Japonců se například můžeme poučit, že i malý dvorek se pod péčí kreativních rukou může přeměnit v malý skvost. A právě kmínkové růže povznesou jakýkoliv i malý prostor – jenom musí mít slunce. Opačné působiště stromkových růží je velkorysá, prostorná zahrada, ať přírodní, anebo spíše ve stylu francouzské zahrady.

TIP: Stromkové růže se dají pěstovat i ve velkých kontejnerech, vzhledově ideální jsou terakotové amfory nebo oválné i hranaté květináče. Růže na kmínku ve velkých květináčích mohou opticky oddělit zahradní zákoutí s lavičkou nebo křesílky a vytvořit pocit soukromí. Také jimi můžeme lemovat terasu, která bude vyhlížet kouzelně. Musí se jen myslet na pravidelné zavlažování a přihnojování.

​Jaké pozadí pro královnu

Aby vynikl půvab stromkové růže, potřebuje klidné, jednolité, jednobarevné pozadí. Zelenou stěnu z břečťanu, přísavníku nebo stálezelené keře. Kmínek bude růst ze substrátu, můžeme ale využít i navršenou mulčovací kůru nebo jemné bílé kamínky či bílou drť. Záhon pak může vroubit elegantní nizoučký pečlivě sestříhaný živý plůtek z buxusu.

O květinách v zahradě si také přečtěte v článku Popínavky – koruna zahrady.

Alena Jansová

3.5.2010 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist