Trvalky pro krásnou zahradu na podzim

Na podzimní zahradě si užíváme hlavně pestrých kombinací barev, které vykouzlí různé skupiny dřevin. V barevném souboji ale nezaostávají ani trvalky. Ukážeme vám výběr druhů, které by v podzimně elegantní výsadbě neměly chybět a s jakými rostlinami si v kompozici obzvláště rozumí. Krásu si užijete ve formě barevných květů, elegantních listů trav nebo v podobě suchých semeníků, které na svou působnost ještě teprve čekají.
zaplevak-podzimni-kvete-i-v-prubehu-zari-ci-rijna-zalezi-na-kultivaru-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: Lucie Peukertová

Trvalky k zahradě rozhodně patří. A co si budeme namlouvat, právě ony se starají o proměnlivost během roku a díky rychlému růstu dodají zahradě i po krátké době po založení trvalkových záhonů elegantní vzhled. Jaké trvalky ale vybrat pro podzimní období? Jaké barvy květů v sortimentu převažují a na co bychom se měli zaměřit?

Tipy pro tvorbu záhonů s podzimními trvalkami:

  • Určitě se nezaměřujte výhradně na podzimní sortiment, záhony by měly kvést od jara do mrazu, podzimní trvalky jsou tedy pouze jedním z dílků této skládačky.
  • Pro vytvoření podzimního efektu se zajímejte o trvalky se zajímavými listy, co se týče barvy i jejich struktury, dobrou službu odvedou také okrasné trávy.
  • Skvělým doprovodem pro podzimní trvalkové záhony budou také pozdní cibuloviny, tak například ocúny seženete v mnoha krásných druzích i odrůdách.
  • Myslete také na zimu, hodně trvalek se může pochlubit také efektními semeníky. Ty navíc hrají i důležitou ekologickou roli, jsou totiž zdrojem potravy pro zrnožravé ptactvo, kterým tak elegantně vyřešíte zimní jídelníček.
  • Všimli jste si, že poměrně hodně druhů trvalek kvetoucích koncem sezony se pohybuje v paletě studených barev? Ano, i modrá či starorůžová k podzimu patří, zajímavě kontrastují s pestrými barvami všude kolem.

Dejte zelnou okrasným trávám

Okrasné trávy jsou skvělou investicí pro každou okrasnou zahradu. Jsou krásné od pozdního jara až do jara, jediným obdobím výpadku v působnosti tvoří asi jeden nebo dva jarní měsíce, kdy odstraníme odumřelé listy, které ale brzy zase nahradí nové zelené.

Mezi osvědčený sortiment patří například metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa), dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), bezkolenec modrý (Molinia caerulea), ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), lalang válcovitý (Imperata cylindrica ´Red baron´), různé druhy ostřic (Carex) nebo kavyl péřovitý (Stipa tenuissima). Poslední zmíněný druh se může v jílovité půdě chovat poněkud nevyzpytatelně, může také vymrznout, proto ho vysazujte pouze do dobře propustné půdy na slunném stanovišti. Pokud mu ale bude stanoviště naopak vyhovovat, může se dokonce i přesévat. Okrasné trávy se na podzim většinou barví do okrových odstínů a oceníte na nich hlavně jejich ve větru povívající strukturu.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Tento druh řadíme mezi prérijní trvalky, které vyžadují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Kvete od července do září a je dostupná v mnoha zajímavých kultivarech, které se ale mohou chovat spíše jako krátkověká trvalka. Květy jsou atraktivní pro hmyz, takže se třapatkovka často vysazuje do ekologicky laděných zahrad. Nachází ale uplatnění také v zahradách léčivých, její kořen má protirakovinné účinky a používá se také jako přírodní přípravek na podporu imunity.

Rozchodník (Sedum spectabile)

Od srpna do listopadu rozkvétají květy rozchodníku, který dorůstá výšky okolo 50 cm. Barevná paleta květů se pohybuje v odstínech růžové, fialové až mírně stříbřité. Dostupný je také kultivar s purpurovými listy. Hodí se i k řezu a květy jsou lákavé pro hmyz.

Plamenka latnatá (Phlox paniculata)

Některé odrůdy mohou kvést ještě začátkem října, většinou ale kvetou od července do září. Na květech oceníte krásné barvy od čistě bílé po temně fialovou. Mohou být i vícebarevné a jako bonus vám provoní celou zahradu zajímavou vůní. Ta je lákavá i pro noční motýly. Dobře prosperuje výhradně v kvalitní půdě bohaté na humus, je náročná i na zálivku. Během sucha rychle vadne a všeobecně neprospívá.

Hvězdnice křovitá (Aster dumosus)

Hvězdnice kvetou od srpna do konce října a jsou tak typickými představitelkami podzimního sortimentu trvalek. V některých letech mohou trpět padlím.

Záplevák podzimní (Helenium autumnale)

Tuto trvalku poněkud neprávem doprovází nepříliš lichotivý název, rozhodně se nechová a ani nepůsobí jako plevel. Kvete od srpna do října v závislosti na kultivaru a barevná škála květů, které pokrývají téměř celou rostlinu, se pohybuje od čistě žluté přes oranžovou až po cihlově hnědou. Květy doslova milují opylovači, kteří se sem ve velkém slétají pro nektar. Záplevák pěstujte v kvalitní živné půdě na plném slunci.

30.9.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist