Už víte, jaký bazén se hodí na vaši zahradu?

Nabídka bazénů na současném trhu je více než pestrá, nejlevnější modely jsou k dostání již za pár set korun, za luxusní bazén můžete naopak vydat až několik set tisíc. Než přistoupíte k samotnému nákupu, je vždy dobré zvážit důkladně, k jakému účelu jej hodláte nejčastěji využívat, dále jak vysokou částku do něj hodláte investovat a také jak velký bazén vlastně na svém pozemku můžete zřídit.
shutterstock_123067900-1100x618.jpgCelá galerie 26 Zdroj: shutterstock.com

Trh nabízí bazény, které vám umožní udělat několik temp v montované nádrži, což bude spíše bazén pro osvěžení, ale ne na to, abyste si v něm pořádně zaplavali. V zapuštěném bazénu si budete moci opravdu pořádně zaplavat. Pokud však nehodláte utrácet příliš vysoké částky za bazén, a využívat jej budete jen občas či částečně, pořiďte si bazén nadzemní. Počítejte však s tím, že například u nafukovacích nadzemních bazénů je obvyklá hloubka pouze okolo ½ metru. Navíc se takové bazény špatně opravují. Pro brouzdání menších dětí je však takový bazén téměř ideální. K takovému nebo spíše pod takový bazén budete potřebovat pouze rovný podklad. U některých typů bazénů nafouknete pouze límec a stoupající sloupec vody při napouštění již bazén sám postaví.

Hodláte-li využívat nadzemní bazén častěji, využijete spíše bazén s nadzemní konstrukcí, takzvaný montovaný bazén. Takovéto typy bazénů jsou snadno smontovatelné svépomocí. Smontujete plechové panely, které vyložíte měkkou PVC fólií. I u nich musí být podkladní plocha vodorovná, bez travních drnů a pokud možno vysypaná jemným pískem.  Jsou dodávány v různých velikostech, obvykle o hloubce 1 metru.  Vhodným řešením například pro majitele pozemků ve svahu jsou nadzemní bazény, které lze zapustit na půl nebo dokonce zapustit zcela.  Tyto bazény se staly hitem zvláště v posledních letech.

Připravte se na to, že u zapuštěných bazénů budete mít ještě mnohem těžší rozhodování, neboť jejich nabídka na současném trhu je mnohem širší. Pokud ještě před nákupem oslovíte odbornou firmu, pomohou vám s výběrem oni. Technologické možnosti jsou široké a společně můžete provést rovnou předběžnou kalkulaci ceny. Počítejte však s tím, že navržená finanční kalkulace se může od finální ceny za realizaci lišit, neboť stavební práce, technická příprava a také zapojení bazénové technologie mohou výslednou cenu podstatně navýšit.

Mezi nejběžnější bazény u nás patří bazény laminátové. Jedná se v podstatě o monolitové vany, které se pokládají na desku z betonu a dále se ještě betonovou směsí fixují. Jejich montáž je rychlá, nevýhodu však mají v menším výběru barev a tvarů, které jsou předem dány výrobcem. Životnost takových bazénů bývá kolem 30 let. Podobně se montují bazény celoplastové z polypropylenu, navíc jsou levnější, je v nich poměrně bohatý výběr, ale materiál nemá bohužel prověřenou životnost a dokonce mohou měnit vzhled.

Další kategorií jsou bazény s kovovým pláštěm s fóliovou vložkou, které jsou vyráběny z pozinkovaného ocelového plechu. Jednotlivé komponenty jsou spojovány až namístě samotném. Jejich realizace tak není omezena z hlediska přístupu na místo stavby. Vnitřní část bazénů je vyložena měkčenou PVC fólií, která se dá v případě nutnosti celá vyměnit anebo na ní lze vyspravit pouze poškozenou část v případě protržení.

Co se týká životnosti i vzhledu zároveň, nejlepší jsou v tomto ohledu bazény keramické. Pevné jádro způsobuje vysokou odolnost bazénu vůči zkroucení, ochranná vrstva speciálně vyvinutá za tímto účelem je mimořádně odolná vůči UV záření. Navíc bazény mají speciální pigmentaci, která dodává takovýmto bazénům 3D vzhled.

K stavebně nejnáročnějším a také finančně nejnákladnějším typům bazénů patří bazény betonové. Esteticky jsou perfektní, mají dlouhou životnost a při využití metody ztraceného bednění je možné vytvořit bazén takřka libovolného tvaru. Vnitřní části těchto bazénů bývají upravovány různými způsoby, například keramickým obkladem, skládanou mozaikou nebo fólií.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: eofdreams.com, pleasurepoolsandspas.net, home-designing.com, cdn50.networx.com, triway.co.za, poolandspa.com, energy.gov, thepoolplanner.com.au,

25.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist