Výroba bylinného sirupu za studena aneb Jak zužitkovat první jarní bylinky

Posílit imunitu můžete i pomocí sirupů, které se vyrobíte z jarních bylinek. Nejvíce cenných vitaminů a minerálů se zachová v bylinných sirupech při výrobě za studena. Nevýhodou sice je, že se musí uchovávat v lednici a vydrží, jen pár měsíců. Jenže jsou tak chutné, že by déle stejně nevydržely.

Výroba bylinného sirupu za studena aneb Jak zužitkovat první jarní bylinky
Výroba bylinného sirupu za studena aneb Jak zužitkovat první jarní bylinky (Zdroj: shutterstock.com)

Většina sirupů například z ovoce se připravuje jeho rozvařením a přimícháním cukru a konzervační látky. Takový sirup sice vydrží dlouho, nemusíte ho přechovávat v lednici, ale zase obsahuje mnohem nižší množství vitaminů, které se částečně zlikvidují vařením.

Pokud tedy netrváte na dlouhodobém uskladnění a sirup spotřebujete za jedinou sezonu, zkuste si například z citrusových plodů a čerstvě vyrašených bylinek vytvořit skvělý léčivý sirup metodou za studena.

Překvapí vás jeho jednoduchá výroba i skvělá chuť. Tímto způsobem si vyrobíte i sirupy určené například pro léčbu horních cest dýchacích, sirupy pro uklidnění či očistu organismu.

1_p-i-v-rob-sirupu-dbejte-na-vrstven-bylin-cukru-a-citrusov-ch-plod-nakr-jen-ch-na-tenk-pl-tky-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Co budete potřebovat

Na výrobu sirupu budete potřebovat kromě bylinek, cukru a ovoce už jen pár věcí. V první řadě velkou zavařovací, pokud možno patentovou, sklenici, kterou si předem povařte ve vodě, abyste se vyvarovali jakékoliv kontaminace sirupu, který by se pak rychle kazil. Pak si připravte misku na sběr bylin, misku na rozkrájené ovoce, ostrý nůž a prkénko na rozkrájení ovoce.

Dále si připravte 1 citron a dvě nebo tři limetky v bio kvalitě. Ty zbavte kůry a nakrájejte na tenké plátky. Pro výrobu sirupu zužitkujete i okraje plodů, které tedy nevyhazujte.

Dále budete potřebovat 1 kilogram třtinového nebo bílého cukru a větší mísu studenou vodou propraných bylinek, které nekrájejte, nechte je ve větších kusech, například celé listy či kvetoucí nať.

V našem případě jsme sirup vyráběli z mladých listů  jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata), listů meduňky lékařské (Melissa officinalis) a kvetoucí natě mateřídoušky úzkolisté (Thymus serpyllum). Tato skladba bylinek dobře poslouží při léčbě nachlazení a kašle, navíc příjemně chutná, ale složení si můžete upravovat podle své chuti.

Postup přípravy

Na dno zavařovací sklenice si naskládejte asi dva až tři centimetry silnou vrstvu okapaných bylinek. Na ně nasypte asi dva centimetry cukru, na který naskládejte několik plátků citrusů. Takto postupujte až do té doby, než zaplníte celou sklenici.

Pokud vás mate, že v použitých surovinách nenajdete vodu, je to opravdu tak. Sirup totiž nevzniká louhováním bylin, cukru a ovoce ve vodě, ale postupným uvolňováním léčivé šťávy z bylinek a citrusů, na které působí cukr. Sklenici nechte stát dva až tři týdny na místě, na které nesvítí slunce, takže nedochází k zapařování obsahu.

Po uplynulé době sirup sceďte přes husté plátýnko a slejte do sirupových lahví.

Sirup neobsahuje žádný konzervant kromě cukru, který přirozeně sirup zakonzervuje, ale stejně tak nepočítejte s dlouhou trvanlivostí. Jakmile láhev se sirupem načnete, snažte se sirup co nejdříve spotřebovat. Po celou dobu uchovávejte v lednici. Jakmile se na hladině objeví stopy plísně, okamžitě sirup zlikvidujte.

1_sirup-lze-vyrobit-z-plan-ch-i-kulturn-ch-druh-bylinek-skv-l-je-nap-klad-medu-ka-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Sběr bylinek

Aby byl sirup opravdu léčivý a abyste si zbytečně do těla nezanášeli škodliviny, nesbírejte bylinky na prašném místě, na skládkách nebo poblíž rušných komunikací.

Stejně tak se vyhýbejte těm, u kterých hrozí ošetřování chemickými přípravky nebo těm, které jsou například hnojeny syntetickými hnojivy. Podobně i použité citrusy by neměly být pěstovány běžným způsobem, protože jsou ošetřovány postřiky, které jsou opět nežádoucí. Kupujte plody pouze v bio kvalitě.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 08.04.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Sirup z oblíbených bylinek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

Meduňka - elixír života

Láďa Hruška navštíví Hanu Urbánkovou, která představí všechny účinky meduňky a poradí, jak vyrobit meduňkový sirup. V závěru Láďa Hruška vyrobí pohankovo-meduňkový polštář.

Příprava léčivého sirupu z růží

Sirup z okvětí růží. Pomůže od bolesti a zklidní organismus.

Angreštovo-rybízový sirup

Sirupy jsou v obchodě běžně k dostání ovšem ne za zcela příznivou cenu. Proto si doma můžete vyrobit jeden chutný z domácího ovoce za pár korun.

Pivní sirup proti chřipce

Láďa Hruška vyrábí sirup proti kašli z piva a cukru.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.