Zábavná zahrada pro děti  

Čím více zábavy a fantazie nabídnete vašim dětem, tím uděláte lépe. Nejen, že koupíte pro děti například některou z hracích sestav, ale můžete je zabavit i sami. Vymýšlejte pro ně aktivity, nechejte je, aby vám na zahradě pomáhaly a nezapomeňte, že děti milují nejrůznější domečky a místa, kde se mohou schovávat před dospělými. Dopřejte jim je a budete mít šťastné a veselé děti, které se o prázdninách nebudou nudit.
shutterstock_749267113-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Kout pro děti

Máte-li děti nebo vnoučata, měly by mít na zahradě k dispozici svůj kout. Díky němu si děti pobyt na zahradě zamilují a budou mít v budoucnu blíž k přírodě. Pořídit můžete dětem například hrací sestavy složené obvykle ze skluzavky, dvou houpaček a sítě na šplhání. Děti se na ní zlepší v motorice a zároveň se skvěle zabaví. Vždy ale na děti dohlížejte, nenechávejte je na prolézačkách a houpačkách samotné bez dozoru.

Dětský zahradní nábytek

Při venkovních hrách ocení vaše malé děti dětský zahradní nábytek. Nejčastěji je vyráběn ze dřeva a nátěry jsou z ekologických zdravotně nezávadných barev a laků.

Doporučujeme dávat přednost těm výrobkům, které odpovídají evropské normě EN 71. V ní jsou zakotvena pravidla pro povrchovou úpravu hraček, u nichž jsou požadavky na barvy ještě přísnější. Nejpřísnější je norma na barvy určené pro styk s potravinami a s pitnou vodou.

Objevování přírody

Dejte dětem do ruky lupu a vyrazte s nimi objevovat přírodní mikrosvět. Odpovídejte na jejich zvídavé dotazy týkající se fungování přírodních jevů, života hmyzu nebo názvů rostlin.

Nechejte je sklízet úrodu, například maliny, které sklidí samy do pusy, nebo brambory, které mohou samy vykopávat z hlíny a čistit. Vyprávějte jim o tom, jaký je proces dozrávání ovoce a zeleniny, a uvidíte, že si všeho začnou více vážit.

Bez houpačky to nepůjde

Klukům bude stačit pořádné lano a na něm pár suků, děvčata dají jistě přednost pěkné a hezky barevné houpačce. Na prvním místě musí být bezpečnost. Houpačka i lano na šplhání musí být dokonale upevněné, aby se s dětmi neutrhly. Čím menší máte děti, tím lépe by měla být houpačka zabezpečená proti pádu a umístěna blíže k zemi.

Nechejte děti, ať si samy něco vypěstují

Semínko hrášku, fazole nebo právě snězené mandarinky… Ukažte jim, jak semínko zasadit, pečovat o něj, zalévat je a pak mohou děti pozorovat, jak rychle roste a vysadit si další semínka samy.

Postavte jim na zahradě týpí nebo rovnou stan

Hra na schovávanou, čtecí nebo povídací koutek, domek pro panenky, to vše a mnoho dalších funkcí může plnit na zahradě postavený bunkr, indiánské týpí, nebo klasický stan. Děti si rády staví i vlastní domky, takže, když dojdou nápady, postaví si třeba vlastní z dek přehozených přes prádelní šňůry. Fantazii se meze nekladou a my nemusíme zrovna přesně vědět, co se našim dětem či vnoučatům bude nejvíc líbit.

Dejte jim do ruky bublifuk

K zamilovaným činnostem těch nejmenších patří bublifuky. Pořádně to s nimi roztočit dovedeme ale i my dospělí. Vezměte si každý svůj bublifuk a pusťte se do soutěžení o největší nebo nejbarevnější bublinu. Vždyť menší děti mají stejně nejraději, když si s nimi společně hrajeme i my dospělí.

Uspořádejte pro děti závody

Pozvěte k sobě na zahradu děti od sousedů a udělejte na zahradě opičí dráhu. Dětem trasu zkomplikujte třeba tak, že ji musí zdolat v galoších. Uvidíte, kdo si s tím poradí jako první. Jako odměna pak může následovat například vypůjčený nafukovací skákací hrad. Na něm se děti jistě rády a do sytosti vyřádí.

Nechejte je dovádět s vodou

Dejte dětem do ruky konvičku, ať zalévají, nebo hadici s růžicí, ať se polévají a přitom pěkně pokropí váš trávník.

Některé děti velmi rády staví pohádkové zahrádky. Máte-li na zahradě starý pařez, pomozte dětem vyrobit si z něj pohádkový domeček pro skřítky.

Menší děti také milují, když se mohou povozit v zahradním kolečku nebo na nějakém trakaři, co vám v zahradě zůstal třeba ještě po předcích. Tak je povozte. Kluci budou jistě nadšení, když jim pomůžete s výrobou papírové lodě z tvrdé kartonové krabice. Udělejte jí společně stožár a na něj připevněte pěknou vlajku.

11.7.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist