Zahradní prvky, které potěší nebo usnadní práci na zahradě

Praktický kompostér, který umožní snadné přeházení kompostu, zahradní cesty, které vás suchou nohou zavedou do různých částí zahrady i v nepříznivém počasí nebo atraktivní domečky pro užitečné živočichy. Všechny tyto prvky si najdou své místo v každé zahradě. Do zahradní kompozice se snažte začlenit různé detaily, které vás nejen potěší, ale mohou vám i usnadnit práci.
zahradni-domek-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: shutterstock.com

Některé prvky na zahradě nám dokáží nemalým způsobem usnadnit život nebo zefektivnit údržbu zahrady. Při tvorbě zahrady si tedy rozmyslete, co by vám mohlo při péči o zahradu pomoci. Dobrým pomocníkem vám budou například vyvýšené záhony, snadno rozebratelný kompostér, nádoby na dešťovou vodu, dřevník nebo praktický zahradní domek, který vytvoří základnu pro uskladnění zahradního nářadí, hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.

v-ka-d-zahrad-by-nem-l-chyb-t-zahradn-domek.jpg

Zdroj: archiv redakce

Praktický dřevník

Při tvorbě dřevníku bychom měli brát v úvahu hned několik aspektů. Dřevo, které v něm budeme uchovávat, by mělo být po celý rok suché. Dřevník tedy umístěte tam, kde během dne svítí slunce a proudí vzduch. Měl by být orientován pokud možno na jižní stranu, ale to není podmínka, které byste se měli nutně držet.

Aby bylo dřevo opravdu suché po celý rok, vytvořte dostatečně mocnou drenáží vrstvu pod stavbou dřevníku, která by měla mít mocnost alespoň deset až dvacet centimetrů a měl by ji vyplňovat hrubý štěrk. Na tuto vrstvu je vhodné rozmístit palety, které umožní proudění vzduchu i pod dřevem, které tak bude perfektně prosychat.

Je jen na vás, jakým způsobem vyřešíte stěny a střechu. Pokud z některé strany často fouká, takže by hrozilo namoknutí dřeva, zvažte, zda by nebylo vhodné právě na této straně vytvořit krytou stěnu například ze dřeva.

Aby se vám kompost dobře přehazoval

Na trhu sice seženete pestrou nabídku různých kompostérů, ale ne všechny jsou zrovna praktické. Některé dokonce neumožňují přeházení kompostu.

Pokud patříte mezi kutily, můžete si kompostér vyrobit z latí, které by měly být minimálně z jedné strany rozebratelné, abyste se tak dostali lépe ke kompostu a mohli ho tak přeházet.

Vyvýšené záhony i pro bolavá záda

Práce na zahradě mnohdy dá docela zabrat, zvláště pokud trpíte bolestmi zad. Ohýbání k záhonům v úrovni terénu není pro mnohé to nejlepší, proto zvažte, jestli se vám nebude lépe hospodařit na záhonech vyvýšených. I každých deset centimetrů přitom může pomoci.

Nejlépe se vám budou udržovat záhony ve výšce jednoho metru, což se vám zřejmě nepovede na celé zahradě. Zeleninové záhony proto zvedněte alespoň dvacet centimetrů nad úroveň terénu, uvidíte, jak se vám na nich bude mnohem lépe provádět údržba i sklizeň.

nezapome-te-na-kompost-r.jpg

Zdroj: archiv redakce

Dešťová voda nad zlato

Některé věci jen tak nelze nahradit. Pro každého zahrádkáře je tak nenahraditelná dešťová voda, která je pro zálivku rostlin nejvhodnější nejen kvůli jejímu chemickému složení, protože neobsahuje příliš minerálů, ale také kvůli teplotě, která bývá mnohem vyšší než v případě vody čerpané ze studny nebo z vrtu.

Pokud nemáte na zahradě nainstalovanou jímku na dešťovou vodu, určitě svádějte vodu ze střech zahradních staveb alespoň do plastových barelů, z nichž pak můžete vodu čerpat pomocí kohoutů nebo čerpadla.

Zahradní domek k nezaplacení

V žádné zahradě by určitě neměl chybět zahradní domek, pokud si ovšem říkáte, že je tato stavba zbytečná, možná vás za pár let překvapí, že máte plnou garáž zahradního nářadí, takže zde ani nezaparkujete. Právě zahradní domek umožňuje uskladnění všech potřebných pomůcek, které potřebujete pro údržbu zahrady včetně hnojiv a zahradní chemie.

Zahradnímu domku můžete navíc vdechnout i zajímavý vzhled pomocí zelené střechy, díky které bude v domku stabilnější teplota a stavba mnohem lépe zapadne do zahradního konceptu. Domek lze spojit i se skladem dřeva.

Foto: Lucie Peukertová

8.1.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist