Založte si vlastní kompost

Kompost je výhodný jak pro zahradu, tak i pro domácnost, protože do něho můžeme dát většinu organických zbytků z kuchyně a nemusíme se zabývat jejich likvidací v hnědých popelnicích či kompostárnách. Půdě prospívá každoroční obohacení uzrálým kompostem, takže ušetříme za hnojiva. Založit kompost není nijak náročné, stačí dodržet několik zásad.

Založte si vlastní kompost
Založte si vlastní kompost (Zdroj: shutterstock.com)

Některým zahrádkářům přijde práce na zahradě zvlášť namáhavá a komplikovaná. Mnohdy je to ale i tím, že podcenili množství organického odpadu, který zahrada každý rok vyprodukuje. Posečenou trávu nebo spadané listí pak cpou do popelnice na směsný odpad a zvětšují tak zbytečně problém s množstvím odpadu, který vyprodukuje každá domácnost.

V lepším případě si někteří zahrádkáři pořídí kontejner na bio odpad, ale stejně je problém na světě. Vlastní kompostér ho ovšem vyřeší, jen se musí odhadnout jeho velikost, protože na velké zahradě s plastovým kompostérem jen těžko vystačíte.

Co pak s hotovým kompostem? Pokud na své zahradě pěstujete zeleninu, vyřešíte si tím problém s hnojením. Kompost totiž nahradí jakákoliv hnojiva, která byste jinak museli kupovat.

Jaký kompostér vybrat

Malé zahrady si většinou vystačí s plastovými kompostéry, které seženete v obchodech specializovaných na zahrádkářské potřeby. Tento typ ovšem nemusí vyhovovat úplně každému. V plastu se totiž kompost v létě přehřívá, samotný kompost jen těžko přeházíte a nakonec nijak zahradě nesvědčí ani po estetické stránce. Jeho použití je tedy na každém z nás.

Do přírodní zahrady nebo tam, kde dáváme přednost přírodním materiálům, se více hodí kompostér z prken, která je možná odmontovat, aby se dal kompost přeházet či odebrat. Tyto kompostéry si snadno vyrobíte svépomocí z trvanlivého dubového nebo měkkého smrkového dřeva. Výhodou je také volný přístup vzduchu, který do materiálu proniká ze všech stran.

Dobrý základ pro kompostér

Hlavní roli při výrobě kompostu hrají půdní mikroorganismy, které rozkládají organickou hmotu na sloučeniny přijatelné pro rostliny. Ovšem aby se tito pomocníci do kompostu dostali, je třeba tomu trošku pomoci. Buď máte možnost do kompostéru kromě kuchyňských či rostlinných zbytků přidávat dávky zeminy, ve které se mikroorganismy vyskytují zcela přirozeně, nebo jim umožníte volný přístup do kompostu odspodu kompostéru. Právě v tomto mají výhodu dřevěné kompostéry s volným dnem, které umožňují přirozenou migraci mikroorganismů i drobných půdních živočichů, kteří v rozkladných procesech hrají stejně důležitou roli.

Na volné dno kompostéru rozložte tenké větvičky, které budou fungovat jako praktická drenáž a zásobárna vzduchu do začátku, až na tuto vrstvu začněte pokládat ostatní odpad ze zahrady a domácnosti. Do kompostéru se časem nastěhuje opravdu velké množství různých druhů brouků, červů a žížal, které s rozkladnými procesy jedině pomohou.

Častá chyba kompostování

Do kompostéru čas od času hodíme i něco, co by tam správně být nemělo. Řeč je o odpadech z kuchyně živočišného původu. Maso v kompostu hnije a může být zdrojem různých choroboplodných zárodků.

Do kompostu stejně tak nevhazujte ani kočičí nebo psí exkrementy, které hmotu, ve které budete časem pěstovat zeleninu, mohou taktéž kontaminovat. Raději se zaměřte na hnědou a zelenou složku bioodpadu. Zelená složka je zastoupena například posečenou trávou, spadaným listím či plevelem, hnědá pak zeminou, substráty či dřevěným uhlím.

nev-hodou-plastov-ch-kompost-r-je-jejich-mal-objem-a-riziko-p-eh-v-n-na-slunci-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Kompostovat můžete i na balkoně

Pokud bydlíte v bytě a žádnou zahradu nevlastníte, stejně budete potřebovat nějak efektivně zužitkovat zbytky ze zeleniny a ovoce. V městském prostředí jsou poslední roky oblíbené vermikompostéry, ve kterých se o rozkladné procesy starají žížaly. Ty si smlsnou na jakémkoliv organickém odpadu z domácnosti, ať je ze zeleniny, či ovoce.

Co do kompostu patří

  • rostlinné zbytky – zelenina, ovoce
  • kuchyňské zbytky rostlinného původu
  • posečená tráva
  • spadané listí ze stromů
  • zemina
  • sinice, řasy a další bio odpad z jezírek
  • čajové lístky, kávová sedlina
  • dřevěný popel
  • drobné větvičky
  • vaječné skořápky
  • sláma, seno
  • hnůj
  • kousky papíru, karton bez syntetických lepidel

 Co do kompostu raději nedávejte:

  • psí nebo kočičí exkrementy – mohou obsahovat zárodky chorob
  • popel z uhlí
  • kuchyňské zbytky živočišného původu – mohou v kompostu hnít
  • tuky, oleje

 Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 18.07.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Založení kompostu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Založení kompostu

Kompostování

Kompostování

Kompost nejsou jen žížaly

Co všechno žije v našem kompostu?

Zakládání kompostu

Zakládání kompostu.

Úklid zahrady před zimou

Úklid zahrady před zimou

Vermikompostér v interiéru

Kompostování organických odpadů pomocí kalifornských žížal v kanceláři

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!