Znáte všechny druhy okrasných česneků?

Některé druhy květin mají natolik půvabná květenství, že se jim zkrátka nedá odolat a musíme je na své zahradě mít. Sběratelé vědí, co to je za vášeň, když vám chybí do vaší sbírky poslední kus. Dnes se zaměříme na různé druhy okrasných česneků. Který z nich chybí ve vaší sbírce oblíbených květin?
cesnek-obrovsky-allium-giganteum-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Okrasné česneky na první pohled upoutají obvykle pouze v době květu. A je to pochopitelné, vždyť jsou to právě jejich kulovitá nebo polokulovitá květenství v nádherných barvách, na která se náš zrak zaměří jako první. Základní dělení okrasných česneků napovídá, jaké výšky dosahují.

Vysoké druhy okrasných česneků

U vysokých druhů těchto cibulovin musí být zajištěn dostatek živin v půdě, aby rostliny dosáhly jednak dostatečné výšky a aby jejich květy byly velkolepé a ozdobné. Vyšší druhy okrasných česneků se nejlépe uplatní ve skupinových trvalkových výsadbách. Kulovité okolíky plné drobných kvítků se na lodyhách objevují ve výšce od 30 do 150 cm podle druhu.

Česnek obrovský (Allium giganteum) je ze všech druhů okrasných česneků ten nejnápadnější. Jeho růžovofialová květenství se na stvolu vysokém 110–150 cm objevují již na počátku léta. Jednotlivá kulovitá květenství dosahují v průměru až 12 cm. Rostlinám se daří nejlépe na plném slunci a ideální jsou pro ně dobře propustné půdy.

Česnek ozdobný nebo také česnek Christophův (Allium Christopii) dosahuje na výšku rozměrů mezi 30–60 cm. V průměru jeho kulaté květenství dosahuje až 25 cm. Jakmile kvete, působí v záhonu impozantně, po odkvětu velmi brzy zatahuje listy. Hodí se proto hlavně do trvalkových záhonů.

Česnek žlutý (Allium flavum) rozkvétá později, kvete od července do srpna a jeho květenství můžeme obdivovat na 20 až 60 cm vysokých stvolech. Okolíky jeho květů mají mnohem volnější stavbu a výrazný listen. Svou žlutou barvou jsou pro okrasné česneky spíše netradiční.

Nízké druhy okrasných česneků

Obecně se dá říct, že nižší druhy česneků nejsou příliš náročné na prostředí, v němž mají růst. Dají se tedy s úspěchem pěstovat jak na skalkách, v půdách chudších na obsah živin, tak i na extenzivních zelených střechách.

K nízkým druhům okrasných česneků patří česnek vysokohorský (Alium oreophilum). Kvete nádhernými růžovými květy. Původem je z kavkazských hor, což znamená, že se mu bude dobře dařit i na skalkách. Odpovídá tomu i jeho celková výška, která je pouhých 10–25 cm. Na podmínky prostředí není příliš náročný. Jeho listy jsou ploché, bez rýhování a mají modrozelenou barvu. Jeho okolíky nejsou dokonale kulaté, ale vzhledem ke kouzelně růžové barvě květů se to dá tomuto druhu odpustit.

Čtěte také:

Dalším méně vysokým druhem okrasných česneků je česnek zlatožlutý (Allium molly) s výškou mezi 30 a 40 cm. Jeho nízké stonky nevyčnívají nad listy. Bohatství jeho žlutých květů krášlí zahradu již od května do června.

Posledním druhem, který řadíme mezi okrasné česneky je česnek karatavský (Allium karataviense), který kvete již v dubnu. Jsou pro něj typické mohutné listy. Má stříbřitě růžová přisedlá květenství. Hodí se pro výsadbu mezi vyšší kvetoucí cibuloviny, ale i k samostatnému pěstování. Rostliny dosahují výšky mezi 10 až 25 cm.

Prohlédněte si tu barevnou nádheru v naší fotogalerii:

8.6.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist