Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!
vybaveni-dilny-2-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Mnoho lidí dílnu i s vybavením zdědí po svých rodičích nebo koupí s domem a nemusí tak vymýšlet, co všechno se jim bude hodit. Vymění pouze pár starých kusů za nové nebo dokoupí minimum, co jim bude chybět. U nové dílny to bude trošku pracnější. Jak na to a co všechno budete potřebovat?

To nejdůležitější na začátek

Základem každé dílny je bytelný a velký pracovní stůl neboli ponk. Bez něho se žádný kutil nikdy neobejde. Protože se jedná o jednu z mála částí dílny, která je pro práci stěžejní, určitě na něm nešetřete a zakupte takový, který vydrží a dá se dobře ukotvit, aby se při práci různě nenahýbal a byl stabilní.

Další nezbytné a základní vybavení jsou různé skřínky a ukládací prostory. Zde je vždy lepší vyrobit si nábytek na míru. Pokud je to pro vás obtížné, zakupte pevné a bytelné skříně v minimalistickém provedení a dodělejte si do nich poličky, šuplíky a jiné úložné prostory sami dle svého uvážení a potřeb. Skřínky již komplet hotové z různých obchodů nejsou vždy nejlepší volbou, protože nikdo z výrobců neví, jaké máte potřeby a hlavně jaké máte nářadí.

Základní vybavení

Existuje mnoho druhů nářadí, které budete potřebovat a věřte, že vám vždy bude něco chybět a dostat nářadí v dílně do stadia, že si s ním vystačíte, pár let potrvá. Existuje ovšem základní nářadí, kterým nikdy nic nezkazíte a vždy se vám bude hodit.

Mezi základní nářadí patří:

  • Různé druhy šroubováků – kromě standardního dělení podle hlavy (křížový, plochý a podobně) se setkáte také s rozdělením na běžné a elektrikářské. Elektrikářské se od běžných liší tím, že kovová tyč je až do začátku hlavy potažena nevodivým materiálem, který zaručuje různou odolnost vůči napětí. Určitě je vhodné zakoupit i tento druh šroubováku. Nic tím rozhodně nezkazíte.
  • Kladivo či menší palice – určitě je vhodné pořídit si různé velikosti a různé materiálové provedení hlavy, to je nejčastěji dřevěné či kovové. Dřevěnou hlavou toho sice moc nezatlučete, ale zase vám takové kladivo poslouží dobře například na práci s dláty a jiným nářadím, do kterého se musí tlouct do rukojeti, aby se s ním dalo smysluplně pracovat.
  • Různé druhy kleští – štípačky, kombinované kleště, sikovky, elektrikářské kleště.
  • Měřidla – svinovací metr, úhelníky, pravítka a další.
  • Stahovací svorky – Zakupte různé provedení a různé velikosti. Soustřeďte se spíše na malé až střední rozměry cca do max. 30 cm.
  • Popisovače – Pořiďte si také různé typy popisovačů, jako jsou tužky, lihový fix či obyčejná propisovací tužka.
  • Pily – na dřevo i na železo.
  • Sada klíčů – na povolení či utažení matek a šroubů. Vyplatí se zakoupit základní sadu.
  • Kvalitní a robustní svěrák – na podržení materiálu při broušení, vrtání nebo natírání.

Dále nezapomeňte…

Pořiďte si také různé brusné nářadí a materiály jako brusné papíry, rašple a pilníky. Nezapomeňte na lepidla, lepicí pásky a mazací oleje. Pro bezpečnější práci si pořiďte pracovní ochranné rukavice a jiné pomůcky jako brýle či plášť. Pro udržení čistoty v dílně se nevyhnete nějakému nářadí pro úklid.

Čtěte také:

Elektrické vybavení dílny

Kromě standardního ručního nářadí je vhodné pro ulehčení práce zakoupit vrtačku, různé druhy brusek, úhlovou brusku a kotoučovou či okružní pilu. K těmto schopným pomocníkům nezapomeňte dokoupit také základní příslušenství a vhodné ochranné pomůcky.

Na závěr

Mnoho nářadí se dnes prodává v různých modifikacích a úpravách tak, aby co nejlépe odpovídalo potřebám jak už kutilům, tak profesionálům. Při výběru nářadí vám tak stejně nezbude, než se nad danou problematikou vždy trochu zamyslet nebo počkat až naberete více zkušeností a příště již budete vědět přesně, po jakém typu sáhnout.

Text: Jan Vrbata, Foto: Shutterstock.com,

21.6.2022 7:00| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist