Na nářadí, nebo k bydlení? Jak vybrat zahradní domek

Uskladnění zahradního nářadí, grilu, sekačky nebo třeba kola nemusí být vždy snadné. Pokud už v domě není místo, řešením může být zahradní domek, který poskytuje dostatečný prostor pro uložení i praktickou organizaci všeho potřebného. Nabídnout může ale také místo pro relaxaci nebo trávení volných chvilek s rodinou. Jak správně zvolit zahradní domek, aby přesně odpovídal vašim potřebám?
shutterstock_1719413197-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Nač ho potřebujete?

Při výběru zahradního domku je nejprve nutné určit, k čemu bude primárně sloužit. Pro uskladnění drobného zahradního náčiní, konve, lopaty nebo třeba kolečka postačí domky o rozloze 3 až 4 m2. Rozměrnější domky okolo 5 m2 si už poradí s uschováním sekačky, kola nebo zahradního traktůrku. Pokud stěny navíc obohatíte o police nebo organizéry, využijete nejenom každý kout, ale vše bude perfektně zorganizované a připravené na svém místě pro další použití.

Jestliže však chcete domek využít také jako dílnu, pro občasné přespání, nebo dokonce jako příležitostné sezonní ubytování, správnou volbou jsou rozměrnější domky. Samozřejmostí by mělo být okno pro odvětrání a zamykatelné dveře pro snadný přístup. Větší domky lze navíc obohatit o verandu, přístřešek nebo dokonce přístavek.

Pozor! Při plánování rozměrnějšího zahradního domku vždy pamatujte na to, že zastavěná plocha nesmí přesáhnout 25 m2 a od sousedního pozemku musí být vzdálená nejméně dva metry. V opačném případě by bylo nutné zajistit stavební povolení.

Jaký materiál je lepší?

Dřevěné zahradní domky

Klasikou jsou dřevěné zahradní domky vyznačující se všestranností. Využít je lze pro umístění zahradnických potřeb, ale také jako dílnu, relaxační prostor nebo třeba zázemí při grilování. Díky přírodnímu vzhledu se okamžitě stanou vkusnou součástí každé zahrady, široké možnosti nátěrů navíc umožňují individuální přizpůsobení přesně podle představ.

Na rozdíl od kovových a plastových domků potěší odolnější a stabilnější konstrukcí, která je ale zároveň náročnější na montáž.

Dřevo zároveň vyžaduje počáteční i průběžnou péči, aby odolalo počasí, škůdcům i plísním. Pro zachování kvality materiálu, jeho celistvosti a původní textury je nutné ho chránit impregnací a glazurou. Domek se vám odmění výdrží a perfektním vzhledem po dlouhá léta.

„Při volbě zahradního domku je potřeba věnovat pozornost také tomu, co vše cena a balení obsahuje. Řada zahradních domků se prodává bez podlahy, jejíž dodatečný nákup může představovat náklad přesahující i 10 000 korun,“ radí David Irmann ze společnosti Bauhaus.

Čtěte také:

Kovové zahradní domky

Alternativou jsou kovové domky, nejčastěji z kvalitního plechu či oceli. Mohlo by se zdát, že jsou kvůli materiálu vhodné spíše jako prostor pro uskladnění nářadí. V obchodech vás ale překvapí také luxusnější provedení v nadčasovém designu, které se pro rekreaci a volnočasové aktivity hodí stejně dobře jako domky dřevěné.

Obecně jsou kovové domky vyhledávané pro celou řadu výhod. Oblíbené jsou zejména pro nízkou startovací cenu, snadnou montáž a takřka nulovou údržbu. Vyznačují se také skvělou odolností vůči nepříznivému počasí, u některých je ale potřeba dát pozor na stabilitu. Řešením je výběr zahradnímu domku s kvalitní ocelovou konstrukcí a jeho pečlivé propojení a ukotvení se základovým prostorem.

Plastové zahradní domky

Zahradní domky z plastu lze pořídit v rozmanitých podobách a barvách včetně imitace dřevěného nebo kovového materiálu. Uvítají je zejména ti, kteří se nechtějí trápit zdlouhavou montáží nebo průběžnou péčí, protože domek je téměř bezúdržbový.

Řešením budou i tam, kde by bylo umístění dřevěného nebo kovového domku nemožné kvůli vyšší lokální vlhkosti. Moderní plasty – polyetylen a polykarbonát – propůjčují domku značnou odolnost a zároveň nízkou hmotnost, což umožňuje i jeho snadné přemístění. Ukotvení objektu navíc nevyžaduje konstrukci betonových základů, postačí rovná a pevná plocha. Chcete-li si být jistí maximální stabilitou, vybírejte domky s kovovou konstrukcí, která odolá i silnému větru o rychlosti až 150 km/h.

6.5.2022 6:31| autor: Tisková zpráva | zdroj: Bauhaus

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist