Jak bojovat proti rakovině stromů

Stejně jako pro lidi je i pro stromy rakovina nebezpečnou nemocí. Nejčastěji napadá jabloně, o něco řidčeji hrušně. Ovšem u stromů je rakovina takřka vždy léčitelná, tedy pokud dodržíte léčebná doporučení.
rakovina-stromu-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Původcem rakoviny stromů je houba

Původcem rakoviny stromů je houba zvaná Nectria galligena. Jakmile spory této houby vniknou do rány stromu, vznikne obvykle vpadlé místo nákazy, které se dále rozšiřuje povětšinou kruhovitým směrem.

Napadené stromy se snaží zavalit okraje rány, ovšem houba působí neúprosně a dále stromy rozrušuje. Tato forma rakoviny je nazývána otevřenou či snětivou rakovinou.

Jsou však i formy, kdy se stromům podaří napadenou ránu uzavřít takzvaným závalem, tehdy hovoříme o uzavřené, nebo hlízovité rakovině. Tato forma je pro stromy méně nebezpečná.

Co dělat, pokud se rakovina objeví i na našich stromech

Nemocné nahnědlé rakovinné pletivo ihned po sklizni ovoce vyřízneme, vydlabeme nebo vyfrézujeme až na zdravé dřevo. Vyřízneme i hlízovitá místa a rovněž odstraníme tenké výhony, které byly rovněž zasaženy. Odpad z nemocných stromů nikdy nekompostujeme, vždy ho všechen spálíme. Zdravé rány i rány po odstranění nemocných částí vždy zatřeme. K tomu slouží sadařský balzám anebo stromový balzám BROS.

Podzimní počasí nahrává rychlým a častým přenosům spor

Vstupní bránu v podzimním období tvoří pro spory odnášené vzduchem do okolí z nakažených stromů na zdravé i sebemenší poškození, malá ranka nebo nevhodný zářez. I takováto malá poranění vzniklá například při sklizni ovoce, při úpravách koruny, nebo při opadu listí se mohou vlivem rozšiřující infekce po nějaké době škaredě projevit na zdraví stromu.

Abyste zabránili šíření infekce, je vhodné postříkat hlavně ohrožené jabloně ve třech fázích. Prvním obdobím je fáze po sklizni, a poté následuje postřik v polovině opadu listí a na závěr třetí postřik nejlépe ihned po opadu zbytku listí. Použijte přípravky typu Kuprikol 50 nebo Champion 50WP.

Místa napadení vlnatkou krvavou

U stromků náchylných k rakovině je třeba mít ve zvláštní patrnosti i možnou nákazu vlnatkou krvavou.  Takové rány, jako vstupní brány infekce vznikají nejčastěji při řezu na pahýl, ale i mrazovými trhlinami nebo deskami.

Existují však i více exponovaná místa, kde napadení citlivých stromů rakovinou je častější, než jinde.  K těmto místům patří nepříznivá místa zvláště na stanovištích s těžkými a mokrými půdami.

Zde je pak řešení dvojí: buďto nepěstujeme k rakovině náchylné odrůdy stromů anebo se stromům postaráme o dokonalou drenáž.  Drenáž provedeme pomocí umělohmotných drenážních trubek o průměru 10 až 16 cm. Tyto tlakuvzdorné trvanlivé trubky umístíme do půdy svisle až do hloubky okolo ¾ metru.  Zakopeme je a pak už necháme v klidu plnit svou funkci. Tou je nerušené propouštění vody, ale i vzduchu.

Při výběru ovocných stromů se řídíme výběrem odrůdy podle půdy, kterou snáší a také podle náchylnosti k rakovině. Některé odrůdy mohou trpět také na rakovinu plodů, která nám pak rovněž způsobí ztráty na úrodě. U jabloní se jedná zvláště o odrůdu ‚Ingrid Marie‘.

31.8.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist