Jaro ukryté v cibulkách aneb 9 druhů cibulovin, bez nichž nebude vaše zahrada kompletní  

První jarní radost k nám přichází ve formě cibulovin. Které by neměly chybět na vašich záhonech, abyste se jimi mohli těšit co nejdelší dobu?
bledule-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Všimli jste si, že většina jarních cibulovin kvete modře? Víte co stojí za atraktivní modrou barvou? Je to delfinidin, barvivo odpovědné za barvu jejich květů. Velmi zvláštní je na něm to, že pouze v zásaditém prostředí rostoucí květiny jsou díky němu modré. V kyselém prostředí květy zčervenají. Svými krásnými, nejen modrými květy mohou jarní cibuloviny obohatit všechny části zahrady. Bez cibulovin by zkrátka naše zahrady nebyly úplné.

Jaterníky milují polostín a vlhčí humózní půdu. Vyniknou jako podrost pod stromy nebo na skalkách. Hodí se i do trávníků. Na pěstování jsou nenáročné, ale proto, aby zmohutněly a více kvetly, potřebují čas.

Hyacinty jsou atraktivními jarními cibulovinami nejen kvůli svým okouzlujícím barvám, ale také pro svou intenzivní vůni. Jejich velká vonná květenství mohou kvést i po několik týdnů. Naprosto vystačí s lehkou půdou vylepšenou kompostem. Rostliny vyjmuté po odkvětu z půdy a uskladněné do října v bedýnkách mimo záhon jsou v další sezoně vitálnější.

Ladoňky kvetou časně z jara již od března do května. Díky svým modrým květům a malému vzrůstu se skvěle uplatní ve skalkách. Vypadají skvěle i jako podrost listnatých keřů a stromů nebo v trávnících. Vyhovují jim slunná nebo mírně přistíněná stanoviště, která mají na jaře dostatek vláhy.

Modřence patří k opravdu nenáročným druhům cibulovin. Rozkvétají už v březnu a dovedou kvést klidně i pět týdnů. Většinou mají kobaltově modrou barvu květů, ale dají se sehnat i v růžové nebo bílé barvě, které jsou u nich o poznání vzácnější. Vysazujeme je do skalek, pod opadavé dřeviny nebo do okrajů záhonů.

Tulipány klasické, které jsou vyššího vzrůstu, vysazujeme na podzim do trvalkových záhonů, kde budou chráněny před větrem, zatímco Kaufmannovy tulipány se hodí spíše pro výsadbu do skalek nebo do trávníků. Aby se rostliny dobře vyvíjely, zemina by měla být trvale vlhká, nikoli však mokrá.

Narcisy můžeme kromě do záhonů vysazovat i na břehy vodních ploch. Botanické narcisy se hodí také do skalek. Ve znamení narcisů obvykle prožíváme Velikonoce. Při manipulaci s nimi bychom měli být opatrní, narcisy jsou jedovaté a šťáva z nich může způsobit podráždění kůže. Pravé narcisy se vyznačují velkou rozmanitostí kultivarů. Patří k nejoblíbenějším jarním květinám kvůli svým zářivě svítícím zlatožlutým korunkám.

Krokusy mají velké nálevkovité květy v mnoha barvách, tvarech i odstínech. Na slunci se tyto květy do široka rozevírají. V zahradách zplaňují a šíří se obvykle samovýsevem. Kvést začínají už v únoru a pokračují v kvetení do dubna. Vyhovují jim místa na slunci a dobře propustná půda bohatá na humus.

Naše zahrady si ale ne jaře nedokážeme v první řadě přestavit bez okouzlujících něžných kvítků sněženek a bledulí. Jsou to prostě první poslové jara, kteří ukazují své krásné kvítky často ještě pod sněhem. Jako poslové jary byly známy tyto květiny již před dvěma tisíci lety. Tyto drobné rostliny mají svůj neodolatelný půvab, a proto by opravdu neměly chybět na žádné zahrádce.

22.3.2022 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist