Které kvetoucí dřeviny si nyní můžeme vypěstovat z řízků

V průběhu léta je možné namnožit si oblíbené dřeviny ze zelených vrcholových řízků. Ty právě v tomto období poskytují pro množení dostatečný materiál. Tímto způsobem je možné získat dostatek materiálu pro budoucí výsadbu živých plotů. Tentokrát si proto povíme, ze kterých druhů dřevin je můžeme získat a jak by měly řízky vypadat a jakým způsobem je upravit pro zakořeňování.
vajgelie-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Jak má vypadat správný výhon pro řez

Na řízky používáme v letním období dřeviny s olistěním a vrcholovými výhony, říká se jim buďto zelené nebo vrcholové řízky. Používáme vždy řízky těch částí rostlin, které vyrostly v tomto roce. Ty ještě ve většině případů neutvořily koncové pupeny.  Výhon vhodný pro řez má být polozdřevnatělý, středně pevný. Pokud by byl již příliš tvrdý, velice špatně by zakořeňoval. Příliš měkké výhony zase spíše uhnijí. Každá z dřevin, která je vhodná k řízkování má pro tuto činnost stanoveno nejvhodnější období.

Období od května do července

Forsytie, lidově zlatice, dále ibišek, zimolez a Prunus glandulosa ‚Alboplena‘ jsou dřeviny, jejich řízky je ideální připravovat v období od konce května do července.

Na které dřeviny je řada v červnu

V červnu přichází řada na přípravu řízků ze svídy (dřínu), dále ze zimolezu, ořechoplodce, bezu, trojpuku, okrasného rybízu, pnoucí hortenzie,  kalmie (mamota), zákuly, vrby a  kolkvície.

enkianthus-campanulatus-140136097.jpg

Zdroj: archiv redakce

Přelom června a července

V tomto období je připraveno k řízkování pravděpodobně nejvíce dřevin: mochna, čilimník, růže, jasmín, pustoryl, magnolie, vajgélie, kalina, halézie, skalník, podražec, opletka, vilín, kdoulovec a také Rhododendron x praecox.

Červenec

V červenci řízkujeme trpasličí mandloň, vistárii, bobkovišeň, čilimník a čimišník.

Přelom července a srpna

Nejvhodnějším obdobím na řízkování následujících dřevin je právě přelom července a srpna: Cornus florida, Cytisus, Buddleja, břečťan, skimie japonská, lískový ořech a lýkovec.

Na které dřeviny je čas v srpnu

Enkianthus, Erica Carnea, Clethra, Genista, ožanka se na řízky řežou právě v srpnu.

Jak mají řízky vypadat

Pokud je to alespoň trochu možné, stříháme řízky dopoledne. Na řízky se lépe hodí slabé postranní výhony, které lze odtrhnout z rostlin i s jazýčkem.  K množitelským účelům postačí řízky délky 5 až 8 cm. Ze spodní třetiny z řízku oddělíme listy. Hladce odstřihneme výhon a to těsně pod 4. až 6. květním pupenem. Má-li řízek po odtržení příliš dlouhý jazýček, zkrátíme ho. Ponecháme pouze jeden až dva páry listů anebo 3 až 4 jednotlivé listy. Řízky pak můžeme zasadit buďto s vrcholovým výhonem, ale i bez něj.

Podpora růstu kořenů

Abychom podpořili růst kořenů, můžeme několikrát natrhnout kůru u spodní části řízku a řízek ponořit do hloubky 2 cm do růstového stimulátoru.

Příprava vhodného záhonu pro výsadbu řízků

Abychom byli při pěstování nových rostlin z řízků co nejúspěšnější, musíme si připravit vhodným způsobem i záhon na řízkovance. Místo záhonu nám může posloužit i pařeniště, zakryté například starým oknem anebo fóliový tunýlek. Řízky umisťujeme do hloubky 2 – 3 cm ve vzdálenosti 5 cm od sebe.  Po zapíchnutí do půdy k nim jemně přitlačíme zeminu.  Poté jemně pokropíme a pěstební záhon překryjeme fólií, řízky by totiž neměly být na větru, mohly by snadno zvadnout. Přikrytím rovněž podpoříme zakořenění.

10.6.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist