Letní péče o extenzivní i intenzivní trávník

Někteří zahrádkáři zastávají názor, že nejvíce práce je na zahradě hlavně na jaře a na podzim. Pokud se ovšem snažíte udržet svůj trávník v parádní kondici, pak máte nejvíc práce právě v létě. Kromě pravidelné seče vás čeká hnojení nebo třeba postřik proti dvouděložným plevelům, a pokud vás stálá péče o intenzivní trávník nebaví, přinášíme vám srovnání s péčí o extenzivní trávník. Který je pro vás ten lepší?
travnik-4-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

V první řadě je na místě si jasně vysvětlit, jaký je rozdíl mezi extenzivním a intenzivním trávníkem. Hlavní rozdíl spočívá, jak už samotný pojem naznačuje, v intenzitě péče, kterou daný trávník vyžaduje.

Intenzivní trávník

Na většině českých zahrad najdete intenzivní trávník, který bez pravidelné péče takřka nefunguje. Kromě pravidelné seče, která se během sezony provádí i vícekrát za rok, potřebuje zálivku, hnojení a další údržbové práce, které vedou k jeho perfektnímu nebo alespoň vyhovujícímu vzhledu.

Tyto trávníky mívají většinou nízký a hustý charakter růstu, vyrovnanou tmavě zelenou barvu a jejich majitelé je často udržují v bezplevelném stavu, ale to už v dnešní době není stoprocentním požadavkem. Některé dvouděložné plevele mohou růst i v intenzivním trávníku.

Extenzivní trávník

Extenzivní trávník má zcela odlišný charakter v porovnání se svým o dost náročnějším kolegou. Patří sem zvláště květnaté louky nebo trávníky na suchých stráních a poblíž komunikací.

V rámci rodinných zahrad se jedná hlavně o květnaté louky, které jsou oblíbené pro minimální potřebu péče a pro svůj ekologický charakter, protože kvetoucí byliny poskytují skvělou pastvu pro hmyzí opylovače. Tento porost se nechává vysoký, seče se tak dvakrát ročně, a to ještě vždy po odkvětu dvouděložných bylin, aby se stihly vysemenit. Zálivka, hnojení a vertikutace by byly kontraproduktivní, protože právě tyto práce snižují druhovou diverzitu, která je pro extenzivní trávník tohoto typu naprosto stěžejní.

Letní péče o intenzivní trávník

Pravidelně udržovaný trávník vyžaduje především seč, a to jednou i vícekrát týdně. Pokud není trávník pravidelně zavlažován, sečte hlavně během horkých dnů na větší výšku než v období dešťů. Trávník tak není tolik vystaven stresovým faktorům. Sečte opravdu v pravidelných intervalech, jakmile trávník přeroste a vy ho posečete na jeho původní výšku, moc dobře mu neuděláte. Při seči by se nikdy neměla odstranit více jak jedna třetina výšky porostu.

Kromě této práce byste mohli trávníku dopřát hnojení letním trávníkovým hnojivem. Pomalu rozpustné typy uvolňují živiny pozvolně, takže vás pak bude čekat až podzimní hnojení. V případě rychle rozpustného hnojiva je třeba provést hnojení třeba už za měsíc nebo za dva. Transport živin v tomto případě není už tolik efektivní, některé se totiž rychle vyplaví do podloží, kde už nejsou přijatelné kořeny rostlin.

Co ještě v létě můžete dělat?

Jedním ze základních požadavků okrasného trávníku je dostatek vody, což v našich podmínkách není zrovna ten nejlepší požadavek. Suché léto tomu příliš nedopřává zvláště v posledních letech, kdy velká část území České republiky bojuje s nedostatkem vody, proto se snažte s vodou hospodařit efektivně.

Pokud možno si pro zálivku trávníku zabudujte jímku na dešťovou vodu, která ušetří zdroje pitné vody nebo vaši studnu. Pokud udržujete trávník bez plevelů, určitě budete muset v létě táhnout do boje s postřikovačem.

Na plevele jasně zaberou selektivní herbicidy určené pro likvidaci dvouděložných rostlin (trávník je jednoděložný, takže na něj postřik nepůsobí).

Čtěte také:

Letní péče o extenzivní trávník

Jediné, co vás v případě květnaté louky bude v létě čekat, je seč. Tu proveďte až ve chvíli, kdy většina kvetoucích druhů odkvete a vytvoří semena, která se rozšíří do okolí. Jinak vás nic jiného nečeká, což ocení zvláště majitelé velkých pozemků.

Extenzivní vs. intenzivní

Proč by nás měly zajímat obě skupiny travních porostů? Oba totiž můžete zakomponovat na jedinou zahradu. Zvláště na velkých pozemcích umožňují květnaté louky zefektivnění péče.

Poměrně často se také alespoň část kdysi intenzivního trávníku přemění na extenzivní trávník, aby se snížila potřeba pravidelné údržby. Péče o intenzivní trávník je totiž časově a finančně značně náročná a květnatá louka je navíc opravdu i krásná, tak proč jí nevěnovat třeba prostor v ovocném sadu nebo v přírodní části zahrady?

Text: Lucie Peukertová, foto: shutterstock.com

26.7.2022 7:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist