Pěstování kvetoucích keřů z řízků

Rostliny, kterým se na našich zahradách daří a navíc jsou efektní, můžeme poměrně snadno namnožit ze zelených či vrcholových řízků a vytvořit z nich například živý plot. Vytvoří příjemnou clonu, oddělí jednotlivé části zahrady a udělají stín.
vajgelie-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Listnaté dřeviny můžeme v průběhu léta velmi úspěšně množit pomocí olistěných vrcholků – výhonů, kterým se říká zelené nebo také vrcholové řízky. Tímto jednoduchým a zároveň velmi úspěšným způsobem se dá vypěstovat potřebné množství na vysazení celého živého plotu. Pokud víme, jak na to, a máme dostatek materiálu, můžeme se za dva roky těšit na kvetoucí živý plot.

cornus-florida-275308715.jpg

Zdroj: archiv redakce

Kdy řízky získávat

Obecně je nejvhodnější denní dobou pro získávání řízků brzké dopoledne nebo ráno. Vhodnější jsou slabší postranní výhony, které se nám podaří odtrhnout i s jazýčkem, než silné vrcholové výhony. K zakořenění stačí výhony dlouhé 5–8 cm. Jestliže použijeme letošní výhony, obvykle jsou  bez koncových pupenů. Výhon pro řízkování má být správně středně pevný, polodřevnatý. Příliš tvrdé a zdřevnatělé řízky zakořeňují. Naopak, pokud by byl řízek měkký, mohl by brzy uhnít.

Jak řízky upravit

Ze spodní třetiny oddělte listy až na drobný zbytek stonku. Výhon hladce odstřihněte těsně pod 4. až 6. květním pupenem. Zůstal-li na větvičce příliš dlouhý jazýček, zkraťte jej. Na řízku ponechejte jen 1 až 2 páry listů nebo 3 až 4 listy.

Řízky pak můžete vysazovat buďto s vrcholovým výhonem anebo bez něho. Pokud chceme podpořit tvorbu kořenů, natrhneme na několika místech spodek kůry a takto připravený řízek ponoříme na délku 2 cm do sypkého stimulátoru růstu. Přebytek stimulátoru jednoduše odklepneme. Některé dřeviny koření tak snadno, že je stačí vložit řízky do vody.

Které rostliny a kdy takto množit

V květnu a červnu – javor, brslen, azalka, tavolník, malokvěté pěnišníky, čechravy, ruje
Březen až červenec – plaménky
Květen až červenec – zimolez, zlatice, Prunus glandulosa var. Alboplena
Červen – svída, zimolez, zákula, kolkvicie, pnoucí hortenzie, vrba, mamota, ořechoplodec, bez, trojpuk, okrasný rybíz
Červen až červenec – mochna, čilimník, kalina, halézie, vilín, vajgélie, skalník, podražec, opletka, dřišťál, pustoryl, jasmín, kdoulovec
Červenec – vistárie, bobkovišeň, mandloň, čimišník, čilimník
Červenec až srpen – lískový ořech, lýkovec, břečťan, cesmína, skimie, budleja, Cornus florida
Srpen – hlohyně, mahonie, stálezelený skalník, stálezelená kalina, velkokvětý pěnišník, ožanka, Clethra, Erica Carda, Enkianthus

Foto: shutterstock.com

7.5.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist