Plné léto na zahradě aneb Co se dá ještě zlepšovat

Léto si většina z nás pojí s odpočinkem a sluněním na dovolené u moře, na péči o zahradu si necháváme většinou jiné měsíce. Ale i během léta se dá mnoho dělat, takže pokud patříte mezi milovníky zahradničení, pak se své zahradě pověnujte i během letních prázdnin. Kromě hnojení trávníku a seče nás čeká tvarovací řez živého plotu, a pokud je třeba, tak i zálivka. Právě ta je během léta dost diskutovaná, ukážeme vám, čím lze spotřebu vody značně ušetřit.
kotrolujte-i-ruze-na-nich-se-objevuji-hlavne-msice-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: Lucie Peukertová

Péče o trávník

Během léta trávník značně trpí vysokými teplotami, nízkou vzdušnou vlhkostí a nedostatkem přirozených dešťových srážek. Pokud nepanují dlouhodobá sucha a není vyhlášen zákaz zalévání zahrady, pak se můžete zcela jistě starat i o trávník, jak jste zvyklí.

Zálivka patří na pořad dne, ale snažte se ji maximálně zefektivnit. To znamená, že nezalévejte jindy než navečer nebo dokonce přes noc, což je samozřejmě možné jen v případě nainstalovaného automatického zavlažovacího systému.

V průběhu července a srpna je dále možné trávník pohnojit, nejlépe pomalu rozpustným hnojivem, které porost vyzásobí živinami až do podzimu. Po pohnojení je opět nutné plochu zalít nebo rovnou hnojte při dešti. V případě, že udržujete trávník v bezplevelném stavu, je možné právě teď provést postřik proti dvouděložným plevelům.

Tvarujeme živé ploty

Většina živých plotů se středním nebo rychlým růstem vyžaduje alespoň dva tvarovací řezy. První se provádí nejčastěji v červnu a ten druhý si nechte na srpen, kdy už jsou větve opět odrostlé. K tomuto účelu se skvěle hodí především plotostřih nebo plotové nůžky. Během léta by měl být řez citlivý a neměl by zbytečně zasahovat příliš hluboko. Zmlazení si raději ponechte na brzké jaro, kdy se dřeviny s větším zásahem lépe vypořádají.

Péče o ovocné stromy

Mohlo by se zdát, že je na řez ovocných stromů už pozdě, pravdou ale je, že zvláště striktně tvarované jádroviny ve tvaru štíhlého vřetene, palmety nebo špalíru vyžadují zásah i o letních prázdninách. V tomto případě je třeba odstranit bujné výhony, které nemáte v plánu na dřevině ponechat pro zapěstování nové kosterní větve. Během léta neprořezávejte ořešáky, ačkoli se v některých publikacích právě o termínu během léta dočtete. Stejně tak je pozdě na prořez peckovin.

Sklizeň bylinek

Léto je jako stvořené pro sklizeň bylinek, které jsou již plně narostlé. Některé jste možná už sklidili a teď se chystáte na druhou sklizeň. V tomto období lze sklízet mátu, meduňku, mateřídoušku, tymián, yzop, saturejku, bazalku i majoránku.

Sušte optimálně na bylinářských sítech v dobře větrané místnosti bez přímého přístupu slunečních paprsků. Sklízet se vám bude nejlépe pomocí speciálních zahradnických nůžek určených pro řez bylinek, mají mnohem lehčí konstrukci než běžné nůžky a snadno se s nimi pracuje.

Pozor na škůdce

Během léta se mohou na ovocných i okrasných dřevinách objevit škůdci. Na růžích i ovocných stromech to jsou často mšice. Proti tomuto hmyzu si můžete pořídit buď běžné přípravky na syntetické bázi, nebo vyzkoušejte přípravky biologické ochrany, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí.

Na rostlinách zimostrázu vždyzeleného se mohou objevit žravé zelené housenky, které mohou i během několika málo dní rostlinu celou poškodit a zbavit ji listů. Jedná se o zavíječe zimostrázového, proti kterému pomohou insekticidní postřiky proti žravému hmyzu.

Pokud objevíte požery na listech stálezelených dřevin, pak máte na zahradě nejspíš larvy lalokonosce rýhovaného. Ten si rád pochutná na listech bobkovišně lékařské nebo pěnišníků. Proti larvám zasáhněte přípravkem s obsahem dravých hlístic.

19.7.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist