Plné léto na zahradě aneb Co se dá ještě zlepšovat

I během léta je na zahradě hodně práce a tím nemyslíme sklízení zeleniny, kterou jste na jaře vysadili. Hlavně je třeba sekat a přihnojovat trávník, provést udržovací řez živého plotu a během sucha pravidelně zalévat. A to není zdaleka všechno.
shutterstock_1007119828-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Jak ušetřit vodu při zalévání trávníku

Letošního léta se to sice zatím netýká, ale jsme teprve v první čtvrtině. Stále ještě mohou udeřit sucha, během kterých bude třeba zelený pažit osvěžit zálivkou. Pro úsporu vody i vašeho času je nejlepší zalévat v podvečer nebo případně v noci, pokud máte nainstalovaný závlahový systém.

I v létě je dobré trávník pohnojit a to nejlépe pomalu rozpustným hnojivem, které porost zásobí živinami až do podzimu. Hnojení provádějte nejlépe po dešti, nebo ho po aplikace trochu zalijte.

Také je vhodná doba, kdy provést postřik proti dvouděložným plevelům, tedy v případě že udržujete trávník v bezplevelném stavu.

Tvarování živého plotu

Většina živých plotů se středním nebo rychlým růstem vyžaduje alespoň dva tvarovací řezy. První se provádí nejčastěji v červnu a ten druhý si nechte na srpen, kdy už jsou větve opět odrostlé. K tomuto účelu se skvěle hodí především plotostřih nebo plotové nůžky. Během léta by měl být řez citlivý a neměl by zbytečně zasahovat příliš hluboko. Zmlazení si raději ponechte na brzké jaro, kdy se dřeviny s větším zásahem lépe vypořádají.

Které ovocné stromy prořezat?

Mohlo by se zdát, že je na řez ovocných stromů už pozdě, pravdou ale je, že zvláště striktně tvarované jádroviny ve tvaru štíhlého vřetene, palmety nebo špalíru vyžadují zásah i o letních prázdninách. V tomto případě je třeba odstranit bujné výhony, které nemáte v plánu na dřevině ponechat pro zapěstování nové kosterní větve. Během léta neprořezávejte ořešáky, ačkoli se v některých publikacích právě o termínu během léta dočtete. Stejně tak je pozdě na prořez peckovin.

Doba bylinek

Léto je jako stvořené pro sklizeň bylinek, které jsou již plně narostlé. Některé jste možná už sklidili a teď se chystáte na druhou sklizeň. V tomto období lze sklízet mátu, meduňku, mateřídoušku, tymián, yzop, saturejku, bazalku i majoránku.

Sušte optimálně na bylinářských sítech v dobře větrané místnosti bez přímého přístupu slunečních paprsků. Sklízet se vám bude nejlépe pomocí speciálních zahradnických nůžek určených pro řez bylinek, mají mnohem lehčí konstrukci než běžné nůžky a snadno se s nimi pracuje.

Škůdci nejvíc řádí v létě

Během léta se mohou na ovocných i okrasných dřevinách objevit škůdci. Na růžích i ovocných stromech to jsou často mšice. Proti tomuto hmyzu si můžete pořídit buď běžné přípravky na syntetické bázi, nebo vyzkoušejte přípravky biologické ochrany, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí.

Na rostlinách zimostrázu vždyzeleného se mohou objevit žravé zelené housenky, které mohou i během několika málo dní rostlinu celou poškodit a zbavit ji listů. Jedná se o zavíječe zimostrázového, proti kterému pomohou insekticidní postřiky proti žravému hmyzu.

Pokud objevíte požery na listech stálezelených dřevin, pak máte na zahradě nejspíš larvy lalokonosce rýhovaného. Ten si rád pochutná na listech bobkovišně lékařské nebo pěnišníků. Proti larvám zasáhněte přípravkem s obsahem dravých hlístic.

15.7.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist