Přihnojte květiny odpadem z kuchyně. Uvidíte, jak pookřejí

Po zimně potřebují rostliny stejně jako lidé nabrat síly k dalšímu životu. K tomu není třeba nakupovat drahá hnojiva. Skvělou službu poskytnou suroviny, kterých se denně zbavujeme jako odpadu. Tyhle věci už nikdy nevyhodíte.
shutterstock_1411694783-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Květiny nepohrdnou vodou z vařených vajec

Možná byste neřekli, že by bylo škoda vylít i vodu, v níž vaříte vejce. Nechte ji vychladnout a poté využijte jako zálivku na pokojové květiny. Tato voda je bohatá na spoustu živin, které se varem uvolní ze skořápek.

TIP: Jestliže na kastrol, v němž vaříte vejce, dáte dobře padnoucí pokličku, naprosto vám postačí k jejich uvaření pouhých 50 ml vody.

Co dokáže vyluhovaný čajový sáček

Jste-li milovníky čaje, pak jistě ve vaší domácnosti není nouze o vyluhované sáčky čaje. Používáte-li čaj sypaný, můžete využít i ten, když jej usušíte. Tímto způsobem si vytvoříte dostatečné množství hnojiva bohatého na živiny, které stačí rozsypat kolem rostliny. Máte tak výživu i ochranu rostlin v jednom, neboť čajové lístky ležící na povrchu zeminy také odpuzují hmyz.

shutterstock-279211220.jpg

Zdroj: archiv redakce

Krev z masa posílí barvu listů

Nejste-li vegetariáni a každou chvíli si z masny donesete pěkný plátek masa, slijte z něj krev, která vyteče, a použijte ji do zálivky. Uvidíte, jak krev rostlinám krásně zvýrazní barvu listů.

Zkuste vodu z vařených příloh

Vaříte-li rýži, čočku nebo brambory, vodu z nich slitou můžete opět využít na zálivku jako hnojivo pro pokojové rostliny. Jen nesmíte zapomenout, že sůl by byla na škodu rostlinám, a tak vodu pro vaření surovin nesolte! Vodu, po vaření slijte do konvičky a nechejte ji dostatečně vychladnout. Vývar z brambor je skvělou výživou pro africké fialky, myrta zase ocení spíše rýžovou vodu stejně jako kalanchoe. Čočkovou vodu si zamilují vaše palmy.

shutterstock-130781807.jpg

Zdroj: archiv redakce

Šetřete vodou při mytí zeleniny

Většina za nás myje nebo oplachuje zeleninu pod tekoucí vodou. Takové počínání je dosti nehospodárné a navíc nám s touto vodou odchází i velké množství cenných látek v zelenině obsažených. Vodu proto zachycujte a následně ji využijte k zálivce pokojovek, balkonovek nebo bylinek. Pod cedník si dejte misku a do ní chytejte odtékající vodu. Nechejte z ní vyprchat chlor a takto odstátou květiny zalijte.

Foto: shutterstock.com

2.3.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist