Přírodní aromaterapie na zahradě

Kdo propadl zahradničině, jistě nám dá za pravdu, že zahrada doslova útočí na všechny naše smysly. Kromě toho, že nevíme, kam se dřív podívat, vnímáme zahradu i čichem. Právě ten hraje důležitou roli v aromaterapii, kterou si můžete připravit i vhodným výběrem rostlin. Které jsou pro to jako stvořené?
aromaterapie-v-zahrade-4-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Kromě bylinek a léčivých rostlin k tomuto účelu poslouží i řada okrasných trvalek, které jinak vysazujeme hlavně pro jejich zajímavý vzhled a pestré květy. Zkuste se při výběru sortimentu zaměřit i na jejich vůni, která dokáže v každé zahradní kompozici pravé zázraky.

Když si vzpomenete na svoje dětství, jaká rostlina se vám vybaví? Jsou to pivoňky, šeřík, konvalinky nebo fialky? Pokud ano, možná se vám tyto květiny do paměti zapsaly právě díky omamné vůni, kterou během květu uvolňují.

Právě díky této vlastnosti se květiny hodí i do výsadeb určených pro nevidomé občany, do takzvaných zahrad smyslů. Vonné rostliny mají ale také velký vliv na učení dětí, které tyto druhy vnímají podle vzhledu a nakonec i díky vůni, která je perfektním rozlišovacím znakem.

Není vůně jako vůně

S některými vůněmi je to trochu složitější a to, zda je vnímáme pozitivně nebo negativně, plně závisí na nás samotných. Zatímco někomu je příjemná silná vůně hyacintů, citlivé jedince z této ostré a těžké vůně začne po chvilce bolet hlava. Podobně tomu je například u konvalinek nebo pivoněk, jejichž vůně je natolik intenzivní, že je lepší tyto květiny odnést na noc z ložnice. Intenzitu a zabarvení vůně ovlivňuje také stáří květů.

Nejpříjemněji voní květy čerstvě rozvinuté, jakmile ale začnou stárnout, vůni buď ztrácejí, nebo už není zrovna nejpříjemnější. Některým květinám ale vydrží příjemná vůně i po usušení, čehož využíváme u bylinek nebo květin vhodných do vonných směsí pot-pourri.

Vůně květin v různých oblastech lidské činnosti

Vlastnosti vonných květin se využívají nejen v zahradách samotných, ale také v léčitelství, v již zmiňované aromaterapii, ale také při výrobě přírodní kosmetiky a esenciálních olejů. Sušené bylinky se přidávají také do tělových peelingů nebo solí.

Stejně tak tyto vonné kvítky objevíte v čajových směsích, kterým propůjčují zajímavé aroma. Velmi široké uplatnění nabízejí esenciální oleje, které využijete při výrobě domácích mýdel, krémů nebo osvěžovačích sprejů.

Bylinková aromaterapie

Všimli jste si, jaký relax je sklizeň bylinek? Obrovský vliv při sklizni na nás mají právě vůně, které dokáží harmonizovat tělo a umožňují nám uvolnění a odpočinek i po náročném dni. Aromatickými bylinami si můžete také doplnit letní kytici, která vám příjemně provoní celý dům. Zkuste si sušenou mateřídouškou, levandulí nebo šalvějí naplnit plátěné sáčky, které pak dejte do šatní skříně.

Čtěte také:

Pokud patříte mezi nenapravitelné kutily a všeuměly, vyrobte si domácí parfém nebo pot-pourri, které bylo oblíbené již před několika staletími. Budete na něj potřebovat okvětní plátky pivoněk, fialkové květy, sušené květy levandule a růže a kousky dřeva. Květy mají samy o sobě příjemnou vůni, ale i tak na ně kápněte svůj oblíbený esenciální olej. Stoprocentním esenciálním olejem můžete třeba podpořit vůni levandule nebo použité růže.

Vonné rostliny v jedné výsadbě

Na vonné druhy se můžete zaměřit také při návrhu nových květinových záhonů, ale nesnažte se za každou cenu používat pouze aromatické rostliny. Různé vůně s odlišnou intenzitou by se zbytečně přebíjely. Snažte se vybrat jednu dominantní vonnou rostlinu pro různé období.

Na předjaří použijte třeba hyacinty, na jaro konvalinky, opadavé azalky nebo šeřík, v létě mohou záhon provonět růže nebo některé bylinky a v pozdním létě pak plamenky latnaté.

Vůni berte jako výrazně subjektivní záležitost. Zatímco šanta nebo řebříček vám mohou vonět, pro jiného bude jejich výrazné aroma poměrně nepříjemné, proto buďte s těmito silnými vůněmi opatrní například u odpočinkové terasy, kde se vůně rychle přečicháte. Zvláště opatrní s používáním těchto rostlin musí být citliví jedinci, u kterých mohou tyto výrazné vjemy způsobovat silné bolesti hlavy nebo nevolnosti. Vůni u některých rostlin neuvolňují pouze květy, ale mnohdy i listy. Silná vůně vás může překvapit například u kakostů.

Foto: Lucie Peukertová, foto: Shutterstock.com

20.6.2022 7:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist