Vypěstujte si vlastní úrodu. Poslední šance na založení zeleninových záhonů

Je po „zmrzlých“ a do země můžeme bez obav vysadit i teplomilné druhy zeleniny. Pokud jste ještě nepřipravili záhony, máte poslední šanci zasadit a vypěstovat si vlastní úrodu.
shutterstock_342641180-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Ceny ovoce a zeleniny rostou, a tak jistě oceníte malé políčko nebo alespoň několik truhlíků na balkoně, kde si vypěstujete vlastní úrodu. Navíc u domácí produkce máte jistotu, že se jedná o zdravé plodiny nezatížené zbytečnou chemií. V neposlední řadě je zahrádkaření skvělý relax, při kterém si odpočinete od pracovních stresů i všedních starostí.

Kam s ní?

Na zahradě si vyhlédněte místo, kde se bude záhonkům nejlépe dařit. Mělo by být světlé, celodenně osluněné a dobře přístupné ze všech stran pro snadnou sklizeň. Důležité je také dostatečný prostor, protože většina plodin potřebuje rozestupy.

Pro budoucí úrodu je důležitá příprava půdy. Tu je nutné zrýt a prokypřit, ideálně kultivátorem, který především u větších ploch ušetří hodně práce. V truhlících na terase si vystačíte s drobným ručním nářadím.

Vylepšete půdu

Zejména zelenina má pak poměrně vysoké nároky na živiny v půdě, proto je vhodné přidat do půdy kompost. V této době vám nejlépe poslouží, koňský či kravský hnůj ve formě granulí. Vsadit můžete i na zákvas ze slepičinců, kterým můžete dodávat rostlinám živiny po celou sezonu. Rohovina obsahuje velké množství dusíku, který se postupně uvolňuje po dobu několika měsíců.

Vlastní kapitolou jsou pak bylinky. Většina bylinek potřebuje co nejvíce slunečních paprsků, umístěte proto bylinkový záhon na místo, kde je sluneční svit během dne nejdéle a je zároveň v závětří. Bylinky mají rády lehkou půdu a nesnáší přemokření, vhodné je proto před založením bylinkovou zahrádku odlehčit drobným štěrkem.

Co vysadit?

Na záhony je už do dubna může vysévat mrkev, cibuli, salát, červenou řepu, hrášek, fazole a další. Nic se nestane, když je zasadíte později, zkrátka si jen o několik týdnů odložíte sklizeň.

Navíc mnoho druhů můžete vysévat opakovaně během celé sezony, namátkou rukolu, salát, špenát, řekdvičky nebo jarní cibulku.

Sazeničky nejprve otužte

Vlastní sadbu už si předpěstovat nestihnete, ale můžete si ji koupit v některém zahradnictví. Druhá půlka května je totiž ideální pro výsadbu sazenic. Bez obav můžete vysadit na záhony rajčata a okurky nebo sazenice košťálovin, jako jsou kadeřávek, růžičková kapusta, ale také květáky, kedlubny nebo brokolice, ale i teplomilné druhy jako lilky, patisony, cukety nebo melouny.

TIP MagazínZahrada.cz: V chladnějších oblastech je však vhodné zpočátku teplomilnou zeleninu vysadit do studených pařenišť nebo do skleníků, než se teploty ustálí.

Bylinky jsou nenáročné

I největší zahrádkářský analfabet se může pustit do pěstování bylinek, většina z nich je totiž velmi nenáročná.

Bazalku, kopr nebo koriandr můžete pěstovat ze sazeniček nebo ze semínka. Nenáročná na pěstování je pak máta, tu je vhodné ale zasadit již ve formě sazeničky a na místo, které není na přímém slunci, ale v polostínu, a následně ji stačí pouze zalévat.

Bylinka, která naopak miluje slunce a vyžaduje přímé sluneční paprsky, je levandule, tu zasaďte na velmi slunné místo, květy pak budou mít sytou barvu a její vůně bude intenzivnější.

Do konce května je také ideální čas pro zasazení ovocných keřů, jako jsou maliny, ostružiny nebo angrešt.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist