Cranbourne – Royal Botanic Garden aneb Když rozkvete australská pustina

Royal Botanic Gardens Cranbourne je součástí královské botanické zahrady v Melbourne. Jedná se o jakousi napodobeninu pouště, i když toto dílo připomíná spíše nějaké surrealistické výtvarné dílo. Na bývalé území armády se dnes sjíždějí návštěvníci z celého světa, aby zde obdivovali, jak se začne zelenat písečná řeka chvíli poté, co začne přibývat vláhy.
shutterstock_1184812504-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Zahrada oceněná Australským krajinářským institutem

I když toto území vyhlíží nadmíru extravagantně, byl tento projekt zahradních architektů Taylora Cullity a Lethleana a Paula Thompsonových oceněn významným oceněním Australského krajinářského institutu.

Stalo se tak v roce 1997, kdy byla dokončena druhá část botanické zahrady v Melbourne, která se rozprostírá na ploše 363 hektarů. Najdeme ji cca 45 km jihovýchodně od Melbourne. A protože doslova zhmotňuje ty nejfantastičtější sny architektů, přivádí návštěvníky dnes a denně v úžas.

Srdcem zahrady je vyprahlá poušť

Kdo by řekl, že srdcem některé botanické zahrady může být vyprahlá poušť! A přesto tomu tak je, a to právě zde v Cranbourne. Vyhlíží stejně jako samotný střed australského kontinentu. Rudá písečná poušť s nepravidelnými ostrůvky soli a pouze minimem vegetace.

Nejvíce v centrální části zahrady pravděpodobně zaujmou ostře řezané duny v červené barvě. I uprostřed těchto dun je ale život. Má podobu podivuhodných australských endemitů. Celá řada rostlinných expozicí tu návštěvníkům přibližuje život rostlin vyžadujících pouze minimum vody. Stejné rostliny se dají uplatnit i při výsadbě zahrad v blízkosti obytných domů.

Těžební místo, útočiště armády a nakonec botanická zahrada

Tato lokalita byla původně využívána k těžbě písku. Ta tu probíhala ještě před sto lety. A teprve v roce 1960 tuto lokalitu přestala využívat armáda. Dnes se tato nezvyklá botanická zahrada snaží co nejvěrněji vystihnout podobu celé řady přírodních lokalit nacházejících se v Austrálii.

Konečná podoba zahrady stále není hotová. K jejímu založení došlo v roce 1991. Až v květnu roku 2006 si její první návštěvníci mohli prohlédnout prvních 11 hektarů.

Stejně jako se písečná řeka valí centrem celé zahrady, tak je to i s vodou, která je ústředním tématem celé zahrady. Nakonec celé toto téma je stejně důležité i pro samotný australský kontinent. Samotní Australané považují Cranbourne za velmi významný národní symbol.

Blahovičníky, banksie a kvetoucí vřesoviště

Stinná úbočí ostře řezaných dun tu prorůstá luční vegetace vykvétající jen po prudkých deštích. U břehů mělkého řečiště rostou dokonce i stromy, jsou to pro Austrálii typické blahovičníky patřící k rodu Eucalyptus.

Na dalších místech se návštěvníkům otevírá pohled na rozkvetlá vřesoviště. K jedněm z nejatraktivnějších zástupců rostlinné říše zde patří zástupci roku Banksia. Do budoucna se počítá s tím, že zde budou žít i velká zvířata. Zatím zde své útočiště našli hlavně drobní savci a plazi a některé druhy ptáků.

Při putování touto nevšední krásou každému návštěvníkovi jistě vytane na mysl v současnosti velmi probíraný problém s úsporou a rozumným hospodařením s vodou.

29.4.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist