Méně známé druhy léčivek, které nesmí na vaší zahradě chybět

Kdo by nemiloval bylinky? Mají naprosto úžasné vlastnosti, jsou skvělými pomocníky při léčbě nejrůznějších obtíží a můžete si je vypěstovat na okenním parapetu i zahradě. Které by vám rozhodně neměly chybět?
bylinky-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Bylinky a léčivé rostliny se před několika lety staly opravdovým fenoménem. Mnoho výrobců se chopilo příležitosti a začalo vyrábět domácí bylinné produkty, které začínají u bylinných čajů a končí léčivými tinkturami.

Pokud patříte mezi bylinářské nadšence, zkuste se protentokrát podívat i po trošku netradičním sortimentu, než se kterým se setkáte na každém prodejním pultu. Věděli jste, že si na své zahradě můžete vypěstovat svůj vlastní voňavý heřmánek? Znáte pelyněk brotan, řepík lékařský, kozlík lékařský nebo sléz maurský?

Pokud ne, jste na správném místě, ukážeme si totiž, jaké bylinky by na vaší zahradě rozhodně neměly chybět. Některé z vybraných druhů dnes známe spíše jako okrasné trvalky a pěstujeme je tedy hlavně pro jejich krásu. O tom, že nám na zahradě roste praktická léčivka, totiž často ani nevíme.

Zapomenutá tradice

Dnes je mnoho bylinek používaných zejména v minulosti poměrně důkladně zapomenuto, ale díky nově zakládaným sbírkařským bylinářským zahradám jsou nám opět představovány.

V tomto znovuobjevování bylin hrají důležitou roli také firmy, které z těchto rostlin vyrábějí léčivé produkty. Ty si totiž v blízkosti svých výroben zakládají ukázkové zahrady, které fungují jako pomyslné vzorkovny, které mnohdy můžete po předchozí domluvě navštívit.

Heřmánek pravý zná úplně každý, ale většinou si ho pojíme se sběrem ve volné přírodě. Jeho sadbu si ale můžete koupit ve specializovaných obchodech nebo si ho předpěstujte ze semen ve skleníku. Mezi dříve hojně používané bylinky patří také léčivý oman pravý (Inula helenium), jehož sírově žluté květy zdobí nejednu okrasnou zahradu. U této léčivky nás zajímá hlavně kořen, který se sbírá na jaře nebo na podzim.

V některých okrasných zahradách můžete kromě omanu objevit také statný proskurník lékařský (Althaea officinalis), na kterém jsou nejhezčí jemně růžové květy. Víte, jaká bylinka je skvělá při nachlazení, zánětech v krku a která krásně obarví čajové směsi? Řeč je o slézu lesním maurském (Malva sylvestris ssp. mauritiana). V tomto případě vás zaujmou sytě růžové květy, které rozkvétají koncem června.

Už staří Egypťané využívali kvetoucí nať řepíku lékařského (Agrimonia eupatoria). Tato žlutě kvetoucí bylinka dorůstající výšky pod jeden metr se užívá například při nemocech jater. Pokud trpíte úzkostí a nespavostí, je pro vás dobrým řešením kozlík lékařský (Valeriana officinalis). Stejně tak se uplatňuje při léčbě depresí.

Čtěte také:

Pokud rádi grilujete a připravujete různé bylinkové marinády, jistě rádi sáhnete po silně aromatickém pelyňku brotanu (Artemisia abrotabnum), který vytváří poměrně mohutnou keřovitou rostlinu s tuhými stonky a jemnými listy, které začnou silně vonět i při nepatrném dotyku. Při plicních chorobách se zase užívá bukvice lékařská (Betonica officinalis), pro kterou jsou typické růžové kvítky na dlouhých lodyhách.

Bylinky moderní doby

Stále větší pozornosti se těší přírodní sladidla, která nahrazují pro lidský organismus nevhodné cukry. Vyzkoušejte například lipii sladkou (Lippia dulcis) známou pod označení aztécký cukr nebo stévii sladkou (Stevia rebaudiana).

Hladinu testosteronu u mužů a hladinu estrogenů u žen dokáže zvýšit dnes hodně diskutovaná bylinka se zajímavým vzhledem, kotvičník zemní (Tribulus terrestris), který je k dostání ve specializovaných obchodech nebo si ho předpěstujte ze semen.

text: Lucie Peukertová, foto: Shutterstock.com

22.6.2022 7:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist