Okrasná zahrada – toužíte po ní?

Okrasnou zahradu tvoří mnoho prvků, které jí dodávají jedinečnost a právě onen okrasný ráz. Těchto aspektů je skutečně mnoho a všechny je vyjmenovat skutečně nelze. Ale v případě, že jste vlastníky užitkových zahrad a rozhodli jste se přeměnit svou pýchu v zahradu okrasnou, pak pro vás máme řešení – odkud se dá začít!

Okrasná zahrada – toužíte po ní?
Okrasná zahrada – toužíte po ní? (Zdroj: shutterstock.com)

Pomocí dřevin

Vzrostlé dřeviny a bohatě kvetoucí rododendrony si můžeme prohlédnout v řadě zámeckých parků, které jsou dílem dávných architektů a jsou poznamenány slohovým obdobím, kdy byly navrhovány. Okrasné dřeviny nejsou k vidění pouze na zámcích, ale přímo v centru mnoha měst, kde velice příznivě oživují všední tvář ulic a dopřávají nám alespoň trochu klidu v uspěchané době.

Vysazované rostliny na těchto místech dobře snášejí znečištěné ovzduší a s různými doplňky, jako jsou lavičky či sochy významných osobností, utvářejí celkový dojem. Především se s okrasnými dřevinami setkáváme na velkých i malých zahradách, kde jsou velmi oblíbené. Chceme-li osazovat zahradu, musíme si rozmyslet, jak velké stromy chceme a jakou barevnost očekáváme. Můžeme docílit i postupného kvetení rostlin od jara do zimy. Nápadité jsou stromy s červeným zabarvením listů, ale i okrasné jehličnany, které se vyznačují rozmanitostí tvarů a různými odstíny zelené, modré i žluté.

Pergolyzahradní stavby necháváme obrůst popínavými rostlinami, které se hodí i na nepěkné zdi na našich zahradách a schovají vše pod zelený závěs na jaře plný květů. Okrasnými rostlinami si zkrášlíme nejen venkovní plochy, ale i balkon, byt či verandu, kde poskytují nevšední oživení. Vždy však myslete na potřeby rostliny, abyste se z její krásy mohli těšit po mnoho let. V dnešní době je možné se poradit s odborníky a specialisty. Poradí vám s pěstováním nebo s rozvržením zahrad a vhodným osázením.

​Hydroponie – aneb jak na pěstování

Rostliny potřebují pro svůj zdravý růst vodu, výživu, vzduch, světlo, teplo a pro hydroponické pěstování substrát. V něm má rostlinka dobré podmínky pro vytvoření kořenového systému. Jako substrát se používá keramzit, který kořeny upevní. Kapiláry na povrchu keramzitu vedou živný roztok, prostor mezi jednotlivými zrny vyplňuje vlhký vzduch. Tyto skutečnosti umožňují, aby živný roztok mohl sahat v nádobě pouze do třetiny její výšky. Nejnižší i nejvyšší polohu hladiny nám ukazuje vodoznak. Můžeme se přesvědčit, že i minimální stav vody rostlinkám postačí na několik dnů.
A jak bychom měli postupovat? Do dekorativní vodotěsné nádoby vložíme pěstební nádobu s rostlinkou fixovanou keramzitem (nahrazuje půdu) a do připraveného otvoru zapustíme vodoznak. Ten nám ukáže, kolik je třeba použít živného roztoku. Obvykle to bývá do výšky jedné třetiny vrstvy keramzitu. Znovu zalijeme, až rostliny roztok zcela vypijí.  Pro větší sestavy rostlin dáme do vodotěsné nádoby více typizovaných stejně vysokých pěstebních nádob s rostlinkami fixovanými keramzitem. Přidáme samostatný vodoznak, mezery zasypeme keramzitem a přidáme živný roztok. Stejná výška pěstebních nádob nám zaručí, že rostliny mají stejnou hladinu živného roztoku… Jednou z velkých předností hydroponie se stala možnost na velmi malé ploše pěstovat vedle sebe rostliny stepní, pouštní, bažinné i z tropických pralesů. Daří se tak sestavit zajímavé celky, které v přírodě vedle sebe nemohou vyrůst.

Velmi snadný způsob

Zvykli jsme si pěstovat květiny v nádobách v zemině. Zalévat je, hnojit, přesazovat, hubit jejich škůdce. Za tuto starost se nám odměňovali – ovšem, pokud jsme opravdu pochopili jejich řeč. Vždyť povadlé listy nemusí vždy nutně znamenat nedostatek vláhy. Naopak. Mohou být důsledkem jejího nadbytku. A pak naše snaha pomoci dostatečnou zálivkou přinese rostlince její konec. Někteří z nás nechávají rostlinky zakořenit ve vodě a potom je s větším či menším úspěchem přesazují do zeminy. Občas se stává, že květinky nám ve vodě zůstanou a dokonce nejeví známky strádání.

Ovšem, ani tato metoda není vůbec nová. První zmínky o pěstování rostlin ve vodě pochází ze sedmnáctého století. S dnešní hydroponií však mají patrně společnou pouze tu vodu. Počátky moderní hydroponie se datují až do šedesátých let minulého století, kdy podstatný krok kupředu znamenalo použití expandovaných jílů, známých pod názvem keramzit. Keramzit dobře vede vlhkost. Tato jeho vlastnost umožnila snížit hladinu vody a omezit tak zahnívání kořenů rostlin a nežádoucí bujení řas. Zvýšil se také přístup kyslíku ke kořenům, který pomohl ke zlepšení růstu rostlin. Následoval další vývoj živných roztoků.

Ani to by však nestačilo. K většímu rozšíření hydroponie bylo zapotřebí uvést na trh systém doplňků: široký velikostní sortiment typizovaných pěstebních nádob a vodoznaků, odsávacích zařízení, dekoračních nádob a vegetačního osvětlení pro vylepšení nevhodných světelných podmínek v interiéru. Dalším krokem se stala možnost zakoupit si nejen jednotlivé díly, ale i celé již osázené soubory, které byly „ušité na míru“ podle požadavků zákazníka a prostředí, do kterého byly určeny. Postupně přibývá těch, kteří využívají služeb profesionálních zahradníků. Hotové sestavy rostlin si nejen zakoupí, ale zaplatí si i další péči o ně. Ta spočívá v tom, že příslušná firma se stará o doplňování živného roztoku, o udržování dobrého vzhledu rostlin, případně o jejich výměnu. Samozřejmě, že není rozhodující, zda v prostředí domácím nebo firemním, na menším prostoru nebo na rozsáhlé ploše.

Pokud jste se tedy rozhodli pro připodobnění vašich užitkových zahrad do podoby těch okrasných, pak neváhejte. Vždycky se zde najde místo pro pár rudých rajčátek, ale estetický vzhled otevřených ploch bude zkrášlen právě těmi okrasnými dřevinami a květinami.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Akvaponie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je to akvaponie? Tento termín zahrnuje pěstování rostlin a chov ryb v jednom systému.

Pěstování bambusů

O pěstování bambusů.

Pěstování jujuby

O pěstování rostliny jujuby (čínské datle).

Jak pěstovat květiny na stěně

Pan Martin Matouš ukazuje, jak pěstovat pokojové rostliny jako tzv. vertikální zahradu, tedy na kolmé stěně.

Hydroponické pěstování pokojových rostlin

Co byste měli vědět o výhodách hydroponického pěstování.

Podzimní astry

Krása podzimních Aster je jedním z nejhezčích zahrádkářských úspěchů podzimu.

ČTĚTE DÁLE

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.

Pořiďte si na svou zahradu kalinu bodnantskou, potěší vás voňavými květy během zimy
Pořiďte si na svou zahradu kalinu bodnantskou, potěší vás voňavými květy během zimy

Okrasné zahrady

Keř kaliny bodnantské rozveselí smutnou zimu, a to i v severních oblastech Česka. Plody mají rádi ptáci. Pěstujte ji proto taky. Poradíme vám jak na to.

Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř
Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř

Okrasné zahrady

Hamamelis japonica čili vilín japonský je ozdobou každé zahrady. Pokud sníte o barevné zimní zahradě, neměl by na ní chybět. S jeho pěstováním vám poradíme.

Které květiny jsou poslem jara? Naučte se pěstovat cibuloviny!
Které květiny jsou poslem jara? Naučte se pěstovat cibuloviny!

Okrasné zahrady

Jarní květy nejen sněženek jsou poslem hezkého počasí. Aby se jim dařilo, je potřeba vědět, jak na pěstování cibulovin. Poradíme v našem článku.

Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok
Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok

Okrasné zahrady

Brslen Fortuenův je stálezelená rostlina. Dekorativní keř mění během roku barvu svých listů. Narůžovělé až načervenalé zbarvení je přímo úchvatné.

Mezi okrasnými vrbami najdete i trpaslíky do skalky
Mezi okrasnými vrbami najdete i trpaslíky do skalky

Okrasné zahrady

Zahradní vrby existují v mnoha variantách, takže najdeme vhodný druh do větší i menší zahrady. Všechny jsou krásné a pozemek svou přítomností doslova rozzáří.

Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu
Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu

Okrasné zahrady

Máte rádi vytrvalé rostliny? Záhon stálezelených rostlin, které jsou odolné a mrazuvzdorné, můžete mít i vy nejen na vaší zahradě.

Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru
Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru

Okrasné zahrady

Japonská zahrada je velmi oblíbeným stylem nejen všude po světě, ale i u nás. Jak vybudovat zenovou oázu a získat místo, kde se budeme cítit šťastní?

Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody
Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody

Okrasné zahrady

Oblíbili jste si vřesovištní rostliny? Pak si je vysaďte doma na zahradě do příhodných podmínek kyselé půdy a nezapomeňte na libavku poléhavou.