Pokojové rostliny jako krátkodobá dekorace interiéru

Některé rostliny dokáží v interiéru vytvořit krásnou atmosféru, ačkoli se z jejich krásy nebudete těšit příliš dlouho. Řeč je o rostlinách všeobecně označovaných jako krátkodobá dekorace. Do této skupiny patří některé zahradní trvalky, které se za tímto účelem rychlí, nebo bylinky a různé druhy cibulovin. Co od těchto krátkodobých krásek můžete očekávat? Určitě se těšte na pestré barvy nebo skvělou chuť, některé si pak třeba i vysadíte na zahradu, pokud se s nimi po odkvětu nebudete chtít rozloučit.
poinsettia-vanocni-hvezda-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Zvonky (Campanula)

Ke krátkodobým kvetoucím dekoracím řadíme zvonky, které jsou dostupné v mnoha druzích a kultivarech. V interiéru se nejčastěji pěstuje druh C. cochlerifolia, C. fragilis a C. isophylla. Zvonky všeobecně vyžadují světlé stanoviště a při zálivce jim nevadí ani tvrdá voda. Během léta je dáváme na balkon nebo na zahradu.

Při dodržení podmínek pěstování se ovšem mohou stát i vytrvalou pokojovou dekorací, ne vždy se to ovšem povede. Nejnáročnější je zajištění vhodných podmínek během zimy, kdy rostliny vyžadují co nejsvětlejší stanoviště s teplotou okolo 6 až 8 °C do začátku února. Na jaře pak rostliny přesadíme do čerstvého substrátu a zkrátíme dlouhé a odumřelé výhony.

Listopadka, chryzantéma (Chrysanthemum)

Kdo by si interiér neozdobil na podzim touto trvalkou, které se daří i na zahradě? V interiéru se ovšem tato silně prošlechtěná trvalka nechová příliš spolehlivě, proto ji považujeme spíše za krátkodobou dekoraci. V žádném případě nesmí dojít k proschnutí kořenového systému, proto rostlinu poměrně často zaléváme.

V interiéru ji pěstujte pokud možno v chladnější místnosti, rozhodně se jí nebude dařit poblíž topení. Pravidelně vyštípáváme odkvetlé květy. Chryzantémy se většinou v interiéru nepěstují příliš dlouho, po odkvětu je možné rostlinu hluboce seříznout a vysadit ji na zahradu.

shutterstock-1042184884.jpg

Zdroj: archiv redakce

Brambořík (Cyclamen persicum)

Mezi oblíbenou krátkodobou, bohatě kvetoucí, dekoraci řadíme také notoricky známý brambořík, který se do našich domovů nastěhuje většinou na podzim, kdy jsou obchody touto rostlinou doslova přeplněny. Někteří milovníci pokojových rostlin dokáží brambořík pěstovat i několik let, většinou mu ovšem nejsme schopni zajistit ideální podmínky, takže se stane, že už znovu nevykvete.

Bramboříky vyžadují poměrně chladné klima, proto je ideální ho držet co nejdále od topení. V zimě by se měla teplota pohybovat okolo 12 °C. Bramboříky pěstujeme pokud možno v polostínu, plné slunce mu rozhodně nesedí. Dopřáváme mu pravidelnou zálivku měkkou vodou, rostlina by neměla přeschnout, ale nesmí ani stát dlouho v misce s vodou. Hnojíme po celý rok.

Ponsetie, vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima)

Vánoční svátky ve většině domácností začínají až tehdy, když si z obchodu přineseme vánoční hvězdu. Její efekt nespočívá v květech, ale v pestře zbarvených listenech, které lemují nenápadné květy. Vánoční hvězda bývá ošetřena retardanty růstu, proto má kompaktní růst.

Pokud by se vám povedlo tento druh zachovat a pěstovat i další roky, možná vás pak překvapí jeho rozkladitý růst. Rostlinu je třeba i seříznout, aby získala kompaktní charakter. Během zimy ji uchováváme v teplotě pod 20 °C a pravidelně zaléváme. Ani této rostlině přímý sluneční úpal nesvědčí, vyhovuje jí spíše rozptýlené světlo.

Hvězdník (Hippeastrum)

Tato cibulovina se v obchodech objevuje během podzimu a zimy. Ačkoli je považována za krátkodobou dekoraci, dá se snadno přimět ke květu i mnoho následujících sezon, její pěstování totiž není nijak složité a zvládne ho i začátečník.

Z květinářství si můžete přinést pouze samotnou cibuli, kterou sami vysadíte, nebo již nakvetlou rostlinu. Cibule se mělce vysadí do propustného substrátu a slabě se zalévá. Zálivku zesílíme až v době, kdy se začnou tvořit květní poupata. Do rozkvětu každých 10 dní hnojíme.

V době kvetení rostlinu postavíme do chladnější místnosti, abychom si kvetení prodloužili. Odkvetlý stvol pak odstraníme nůžkami. Abychom si zajistili kvetení i v dalším roce, je třeba zachovat dobu odpočinku od října do prosince, kdy se listy zatahují.

shutterstock-547693111.jpg

Zdroj: archiv redakce

Další druhy rostlin, které lze krátkou dobu pěstovat v interiéru

  • gomfréna (Gomphrena globosa)
  • gerbera (Gerbera jamesonii)
  • hyacint (Hyacinthus)
  • hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
  • prvosenka (Primula)
  • pryskyřník (Ranunculus asiaticus)
  • hrnkové růže (Rosa)
  • gloxínie (Sinningia)
  • papričky (Capsicum annuum)

Text: Lucie Peukertová

30.12.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist