Rostliny, které rozkvetou i pod sněhovou peřinou

Také patříte mezi ty, kterým první kvítky na zahradě dokáží vlít do žil novou chuť do života? Pokud ano, proč se o tuto první krásu ochuzovat? V rostlinné říši jsou totiž zastoupeny i druhy, které klidně vykvetou v době, kdy teplota klesá pod bod mrazu a kdy záhony pokrývá sněhová peřina. Vybírat můžete ze skupiny trvalek, okrasných dřevin i z cibulovin, které vykvétají brzy v předjaří.
cemerice-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Květy v zimě mohou některým zahrádkářům připadat jako utopie, ale pravda je taková, že příroda vykouzlila několik odolných mohykánů, pro které není zima žádnou překážkou. Jejich krása má důležité zastoupení hlavně v celoročně efektních zahradách, které jsou založeny na působnosti v době mimo hlavní zahradnickou sezonu, tedy i v průběhu zimy či v předjaří.

Tento sortiment se ovšem většinou používá spíše jako doplňkový. Cibuloviny se totiž po odkvětu zatáhnou zpátky do půdy a první trvalky jsou sice krásné v době květu, ale jinak jsou během roku poměrně nenápadné. To samé platí i o dřevinách. Tyto krásky se ovšem dobře uplatní v těch zahradních partiích, na které je během zimy výhled z tepla domova z okna nebo v kompozici, v jejíž blízkosti se často pohybujeme.

Předjarní cibuloviny jsou v naprosté většině velice drobné a jsou proto určeny spíše pro tvorbu zahradního detailu a pro pohled z blízka. Při pohledu z dálky jejich krásu určitě neoceníte. Pokud nevlastníte zahradu, určitě si můžete tuto kvetoucí krásu vysadit například do nádob na balkoně nebo terase. Drobné cibuloviny si poradí i v truhlíku za oknem.

n-kter-druhy-vil-n-rozkvetou-ji-v-lednu-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Krásné vilíny i další dřeviny rozkvetou i v zimě

Jistě jste někdy slyšeli o zajímavých keřích nebo menších stromech, které známe pod názvem vilíny (Hamamelis). Výtažky z některých druhů se dokonce používají pro své léčivé účinky také v kosmetice. Tyto keře jsou nejkrásnější v době květu. Ta se ovšem liší druh od druhu i v rámci kultivarů. Během listopadu a prosince rozkvétají například vilíny virginské (H. virginiana), od ledna pak vilíny jarní (H. vernalis), vilíny japonské (H. japonica) nebo oblíbené a silně prošlechtěné vilíny prostřední (H. x intermedia).

Tyto dřeviny jsou zajímavé tvarem i barvou kvítků, která se pohybuje od sytě žluté přes oranžovou až po rudou a skořicovou. V růžových barvách rozkvetou v zimě i kaliny bodnanské (Viburnum x bodnantense ´Dawn´), které navíc patří do skupiny nenáročných dřevin. Díky svému vzrůstu se skvěle hodí pro tvorbu v zimě kvetoucích kulis nebo jako kontrast se stálezelenými dřevinami.

Další časně kvetoucí dřeviny

  • Viburnum x farreri – kalina vonná
  • Erica carnea – vřesovec pleťový
  • Cornus mas – dřín obecný
  • Jasminum nudiflorum – jasmín nahokvětý

Trvalky a první cibuloviny

Časné cibulnaté a hlíznaté rostliny bývají většinou opravdu drobného vzrůstu, takže spíše vyniknou ve větších plochách například v podrostu dřevin. Mezi první kvetoucí druhy patří tradiční sněženky (Galanthus nivalis, G. Elwesii) nebo talovíny zimní (Eranthis hyemalis) se svítivě žlutými květy.

Během února můžete netrpělivě očekávat první květy čemeřice černé (Helleborus niger), které se objeví pod stálezelenými listy. Během mírné zimy vás také krásnými barvami potěší macešky (Viola cornuta, V. x wittrockiana).

vd-n-mace-ky-kvetou-i-v-zim-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

29.1.2021 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist