Zahrada > Rostliny > Skalničky > Skalničky s dužnatými listy
Skalničky s dužnatými listy
Rozchodníky (Sedum), lomikámeny (Saxifraga) a netřesky (Sempervivum jsou velmi charakteristické rostliny pro všechny druhy skalek. Nejsou náročné na pěstební podmínky, což umožňuje jejich vysázení neobvyklými způsoby. Uchytí se stejně tak dobře ve spárách a štěrbinách zídek jako se uplatní při ozelenění střešních ploch. Stejně tak jimi můžeme osazovat nejrůznější nádoby, hlavy betonových soch a sloupků. Možná byste našli ve své zahradě zajímavě tvarovaný kámen anebo kamenný stůl či korýtko, to vše je možné skalničkami s dužnatými listy osázet. Všechny tyto prvky se dají velmi úspěšně právě s využitím malých barevných růžic netřesků a polštářků rozchodníků kouzelně a velmi nápaditě oživit.
Pokud nahrnete doprostřed desky trochu propustné kamenité půdy, tu pak ohraničíte velkými kameny a půdu mezi nimi osázíte skalničkami, ty se postupem času rozrostou a brzy už neuvidíte podklad. Tato výsadba pak bude působit celistvým dojmem a dužnaté rostlinky budou působit, jakoby vyrůstaly přímo z kamene. Takto lze vytvářet nejrůznější miniaturní krajinky, hromádky osázených bludných kamenů, zkrátka přímo malá umělecká díla.
Rostlinky lze snadno z těchto míst i vyjmout a vysadit je zas někam jinam anebo založit opodál další miniaturní skalku. Není zkrátka problém vysadit je v případě potřeby na jiné požadované místo.
Lomikámeny, netřesky i rozchodníky patří mezi nenáročné trvalky. Vyžadují pouze umístění na výsluní a zavděčíme se jim i velmi malým množstvím chudé propustné půdy. Extremně suchá místa prakticky nelze osázet ani jinými rostlinami. Ve svých dužnatých listech a listových růžicích zadržují vodu, kterou využívají při velmi suchém počasí. Proto ani nepotřebují nijak zvlášť vydatnou zálivku.
Kvetou velmi krásně a i mimo dobu kvetení mají díky svým poutavým listovým růžicím stále co ze své krásy nabídnout. Jsou velmi atraktivní a dokážou vytvořit velmi bohaté koberce či listové růžice. Velmi snadno se dají množit dělením trsů anebo lze od matečních rostlin na podzim a na jaře oddělovat mladé, nově narostlé růžice.
Kámen, minimum půdy a zajímavá rostlina, tak málo stačí, abyste položili základ vaší skalce, která se v budoucnu může neustále rozrůstat. Další náměty pro vás přinášíme v článcích: Zakládáme skalku – zkuste to s námi a Skalničky a jejich třpytivé barvy.
Zuzana Bohdalová