Vyrobte si krásné jarní dekorace z přírodnin

Přírodní materiály jsou trendem a navíc máte čas si je vyrobit. Pobyt v přírodě v této době odborníci doporučují! Nic vám nebrání na procházce posbírat větvičky, z nichž si vyrobíte efektní dekoraci ve tvaru ptačího hnízda, které doplníte o primulky nebo jarní cibuloviny. Domov bude hned veselejší!
jarni-varianta-vysadby-s-prvosenkami-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: Lucie Peukertová

Jaro je jako stvořené pro dobré nápady, ve kterých určitě nemohou chybět přírodní materiály a květiny. V obchodech seženete rychlené cibuloviny a hlíznaté druhy, které svými pestrými květy rozzáří i ten nejsmutnější kout. Letošnímu roku při tvorbě dekorací zvláště přejí přírodní materiály, proto se vydejte na jejich sběr třeba do lesa. Právě větvičky a mech budou hrát hlavní roli při výrobě květinového hnízda.

Co budete potřebovat:

 • floristický základ z vinné révy
 • větvičky z různých druhů opadavých dřevin
 •  mech
 •  drátek tmavé barvy
 •  plastová nádoba na výsadbu rostlin
 •  pěstební substrát
 •  různé druhy jarních květin, možné použít i některé stálezelené dřeviny

Jak vyrobit dekoraci „ptačí hnízdo“:

 1. Ve floristických potřebách je možné zakoupit základ z vinné révy, který se přirozeně stáčí do kruhu. Velikost hnízda se odvíjí od velikosti pěstební nádoby, proto si květináč často zkoušejte vkládat do již vytvořeného hnízda v průběhu výroby. Spodní část by měla mít přibližně stejný průměr jako vrchol hnízda, prostředek by měl být naopak nejširší.
 2. K základu z vinné révy postupně přidávejte různé větvičky, které spolu se základem provazujte drátkem. Jakmile vytvoříte základní kruh, pokračujte v další řadě stejným způsobem, novou řadu ovšem přivazujte drátkem k té předchozí. Hnízdo tak bude díky drátku pevné a nebude se bortit. Rukama ho v průběhu výroby tvarujte, aby bylo pokud možno silné přibližně 5 cm.
 3. Základ z vinné révy lze nahradit dlouhými větévkami z břízy. Dále se k výrobě hnízda hodí větvičky modřínu bez jehličí, mohou na nich být i šišky.
 4. V hnízdě dále pěkně vyniknou zelené větvičky borůvčí, pestré výhony svídy nebo neotrněné větvičky růže šípkové, které mají červený nádech. Jakmile budete mít hnízdo hotové, začněte mezi větévky doplňovat suchý mech, díky kterému bude hnízdo působit přirozeněji.

Nádobu osázejte

Je jen na vás, zda použijete nádobu s otvory pro odtok vody nebo nikoli. Pokud zvolíte první případ, pak určitě nezapomeňte pod nádobu dát podmisku na vodu. Ještě než se pustíte do vlastní výsadby, zkuste si rostliny do nádoby uspořádat na zkoušku. K okraji lze vysadit i rostliny s převislými výhony, ideální je třeba pokojový břečťan, pro venkovní výsadbu se pak hodí barvínek menší.

Z jarních květin lze doporučit hyacinty, narcisy, nízké kultivary tulipánů, šafrány, sněženky, řebčíky kostkované, prvosenky, modřence nebo třeba pryskyřníky. Mezi živé rostliny lze klidně vložit i suchý vřes nebo okrasnou trávu, která kompozici příjemně zjemní. Rostliny vyjměte z pěstebních nádob a sázejte obvyklým způsobem. Povrch půdy opět zakryjte mechem.

Ptačí hnízdo a obměna květin

Květinové hnízdo lze určitě považovat za celoroční dekoraci vhodnou do interiéru i na zahradu. Rostliny v pěstební nádobě stačí jen jednoduše vyměnit podle ročního období a podle nálady. V létě zde mohou růst například letničky spolu s okrasnými trávami, na podzim pak přichází doba vřesů a dabécií a na zimu si vysaďte třeba klikvy s červenými plody nebo okrasné trávy či drobné stálezelené konifery.

19.3.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist