Vyvarujte se nejčastějších chyb při zakládání trvalkového záhonu

Tvorba trvalkového záhonu je někdy mylně považována za lehkou rutinu, kterou zvládne každý i bez sebemenších znalostí, ale opak je pravdou. Je velký rozdíl mezi založením nefunkčního trvalkového záhonu a tvorbou takové výsadby, která nebude nadměrně náročná na údržbu a navíc bude perfektně fungovat dlouhé roky. Při zakládání trvalkových záhonů dochází k opakovaným chybám, kterým se ale můžete snadno vyhnout.
shutterstock_1930767623-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Zahradníkem se nerodí úplně každý, takže možná nikoho nepřekvapí, že v praxi nastává při zakládání trvalkových záhonů celá řada chyb. Některé se dají snadno odstranit, s jinými je to už složitější.

Ještě před tím, než se do této práce vrhnete, zvažte, zda si nenecháte trvalkový záhon navrhnout od zahradního architekta nebo zkušeného perenáře, který se touto tematikou zabývá již delší dobu. Spolupráce s odborníkem se totiž většinou opravdu vyplatí. Zná totiž rostlinný sortiment, ví, jaké květiny jsou v současné době běžně dostupné a zná vlastnosti i potřeby jednotlivých druhů. Ačkoliv se dají všechny tyto informace vyčíst z knih a internetových zdrojů, ne všechny budete umět využít ve svůj prospěch.

Nejčastější chyby

Chyb může vzniknout při tvorbě záhonu celá řada, ale mezi ty nejčastější patří nevědomost či minimální zkušenosti se zahradničením. Pojďme se společně podívat, co všechno se může stát.

Nevhodná či nedokonalá příprava stanoviště

Trvalkové záhony lze zakládat prakticky téměř všude, na okraji vodních ploch, na slunném či stinném stanovišti, na podmáčené půdě nebo třeba tam, kde je kvalita půdy nevalná.

Při zakládání záhonu můžete zvolit dvě cesty. Buď trvalkový sortiment podřídíte specifikům stanoviště, nebo podmínky co nejlépe upravíte. Obě varianty jsou možné, ale každá je jinak technologicky i finančně náročná.

Čtěte také:

Pokud sortiment podřizujete stanovišti, zjistěte si co nejvíce informací například o kvalitě půdy. Nejlépe uděláte, když si předem vykopete asi čtyřicet centimetrů hlubokou půdní sondu, která odkryje kvalitu a hloubku půdy. Pokud je v půdě například silná jílovitá vrstva, lze předpokládat, že se v ní bude dlouho držet voda, proto raději volte rostliny, kterým nevadí zamokřená studená půda. V tomto případě je velmi důležité vybrat takové rostliny, které si stávajícími podmínkami opravdu poradí, chyba při výběru se projeví třeba již během první sezony odumřením nebo špatným stavem rostliny.

Pokud stávající podmínky upravujete, můžete si dovolit vybrat i mnohem náročnější druhy, než které byste jinak vybírali v předchozím případě.

Pokud je půda příliš těžká, obohaťte ji přídavkem křemičitého písku a dobře zetleným kompostem, který nastartuje půdní život.  Lehkou půdu zase vylepšete kompostem a hutnější ornicí.

Trvalky s rozdílným způsobem růstu

Většina zahrádkářů si trvalky vybírá podle vzhledových vlastností, takže se velice snadno stane, že přehlédnou jejich růstové vlastnosti. V praxi se tak často kombinují trvalky s pomalým růstem a trvalky až expanzivní.

Například zavinutka podvojná (Monarda didyma) se rozrůstá poměrně bujnými výběžky a nic ji na její objevitelské cestě nezastaví kromě pevné překážky. Takže jí při výsadbě dejte dostatek místa a v její blízkosti nevysazujte pomalu rostoucí trsnaté druhy.

Podobné komplikace mohou zase nastat třeba u lnu vytrvalého (Linum perenne), který nás sice okouzlí jasně modrými květy, ale díky rychlému přesévání časem zcela zaplevelí celý záhon, ve kterém nebudou mít bez pletí jiné druhy šanci.

Vždy se tedy snažte kombinovat takové druhy, které mají podobný charakter růstu, dosahují podobné výšky a vyhněte se silně agresivním trvalkám, které během chvilky vytlačí z výsadby méně konkurenceschopné trvalky.

Dlouhověkost a krátkověkost u trvalek

Mezi trvalkami jsou druhy, které na záhonu vydrží sotva jednu nebo dvě sezony, takže se vlastně počítají spíše mezi letničky, a pak zase druhy, které na místě rostou i déle jak patnáct let. Každý druh je jinak vytrvalý, takže vás může překvapit, že během několika málo let ze záhonu zcela zmizí někteří zástupci.

Mezi krátkověké druhy řadíme například oblíbenou třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea) vyjma některých dlouhověkých kultivarů, krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora) nebo třeba některé druhy agastache (Agastache), která se spíše řadí mezi letničky, ale velmi ochotně se přesévá, takže se jí zřejmě zase znovu dočkáte jen na trošku jiném místě.

Na záhonech se zase dlouho udrží oblíbené plamenky latnaté (Phlox paniculata), máky východní (Papaver orientale) nebo také denivky (Hemerocallis).

Na co byste ještě měli myslet

  • v záhonech určených pro hmyzí opylovače nepoužívejte plnokvěté trvalky s nepřístupnými květy například pro čmeláky nebo včely
  • pokud máte malé děti, je lepší se zcela vyhnout silně jedovatým trvalkám nebo alergenům
  • snažte se kombinovat trvalky tak, abyste co nejvíce prodloužili dobu květu
  • berte v úvahu působení barevných kombinací na lidské vnímání
  • nadměrně vysoké druhy vysazujte u jednostranných záhonů do pozadí, u záhonů určených pro pohled ze všech stran zase doprostřed apod.

 

27.4.2022 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist