Zahradní hnojiva a jaká jsou nejlepší

Ať vlastníte užitkovou nebo okrasnou zahradu, ani v jednom případě se úplně neobejdete bez hnojiv, díky nimž rostlinám dopřejete potřebné živiny. Na výběr máte z celé řady výrobci nabízených hnojiv, přes speciální až po univerzální typy, které lze využít na hnojení různých typů výsadeb. Nebo na to můžete jít z druhé strany, pěkně ekologicky za pomocí přírodních variant. Ta do půdy navíc dodají i organickou hmotu.

Při výběru hnojiv je třeba si vždy položit několik otázek. Za prvé byste měli zohlednit typ výsadby, jinými slovy potřeby rostlin. Některé rostliny vyžadují během sezony vyšší přísun dusíkatých hnojiv, jiné naopak dusík nesnáší, ale vyžadují větší poměr vápníku nebo jiných prvků.

Je důležité rozlišit především kyselomilné rostliny, těm dusíkatým hnojivem rozhodně dobře neuděláte. Zde bude třeba sáhnout po hnojivech určených přímo pro tuto specifickou skupinu rostlin nebo použít zetlenou chlévskou mrvu nebo starší kompost, ale přilepšit lze třeba i listovkou nebo rašelinou.

Stejně tak berte při výběru komerčních hnojiv na vědomí jejich působnost. Syntetická hnojiva mívají upravený poměr živin. Například pro trávník naleznete hnojiva jarní, letní či podzimní, protože zelený koberec během roku vyžaduje odlišné zastoupení živin.

Univerzální nebo určená pro dané období?

Mnozí zahrádkáři se v záplavě široké nabídky komerčních hnojiv doslova ztrácejí, a není se čemu divit. Pouze odborník by jim poradil nejlépe, protože má zkušenosti s dlouhodobým používáním hnojiv. Co tedy poradit i těm méně zkušeným?

Univerzálním hnojivem nic nezkazíte, ale stejně tak jím nedosáhnete po celý rok perfektních výsledků. Zvláště v případě hnojiv určených pro trávníky by bylo mnohem efektivnější kupovat typy určené přímo pro dané období. Na jaře je třeba trávník doslova nastartovat vysokým poměrem dusíku a draslíku. V létě přichází pravidelně při seči o svou nadzemní část, proto potřebuje poměrně vysoký podíl dusíku, na podzim je ovšem poměr živin zcela odlišný, od hnojiva očekáváme zcela jiné aspekty. Již nepotřebujeme, aby trávník rostl rychle, naopak je třeba, aby živiny zpevnily pletiva trav, která tak budou mnohem odolnější vůči nízkým teplotám během zimy.

Rychle nebo pomalu rozpustná hnojiva

Nepřehlédnutelný rozdíl je také v působnosti i v použití hnojiv rychle a pomalu rozpustných. Zatímco ta rychle rozpustná mají pouze krátkodobou účinnost, ta pomalu rozpustná vydrží mnohem déle. Jejich granule jsou totiž obaleny většinou voskovou látkou, která živiny uvolňuje v menším množství. U tohoto typu také nehrozí výrazné vyplavení živin do podloží, protože hnojené rostliny většinu živin stihnou spotřebovat.

Pro mnohé může být rozhodujícím hlediskem při výběru těchto dvou skupin cena, která je vyšší u pomalu rozpustných hnojiv. Tato hnojiva ovšem nebudete používat tak často, rychle rozpustnými typy budete hnojit třeba i každý měsíc, protože ztráty živin jsou velké a dávkování živin je v tomto případě opravdu rychlé nikoli pozvolné jako u druhé skupiny hnojiv.

Kompost a chlévská mrva

Pokud máte zahradu vybudovanou na ekologických principech, pak vás komerční hnojiva zajímat nemusí. Vystačíte si s organickými hnojivy, která si vyrobíte sami. Základem je kvalitní kompost, na jehož výrobu navíc spotřebujete i zahradní a kuchyňské odpady, které by jinak skončily v popelnici nebo ve sběrném dvoře.

Mnozí namítají, že nevýhodou kompostu a chlévské mrvy je nevyrovnaný poměr živin, což je do jisté míry jistý hendikep. Při hnojení užitkových výsadeb nebo okrasných záhonů tento efekt nebude tolik výrazný jako v případě okrasného trávníku, který se ovšem v přírodních zahradách zásadně nehnojí.

Kompost si na své zahradě snadno založí každý, ale jak je to v dnešní době s chlévskou mrvou? Dříve si toto hnojivo vyprodukoval každý hospodář sám díky svým hospodářským zvířatům, dnes se této oblasti ovšem věnuje stále méně nadšenců. Mrvu seženete u hospodářů, které oslovte a zkuste si s nimi zavážku mrvy domluvit. Nejkvalitnější je hnůj koňský, který obsahuje nejméně vody. Na druhém místě je pak hnůj kravský či ovčí. Nikdy ovšem nehnojte hnojem prasečím, který je ze všech hnojiv nejméně kvalitní, protože obsahuje nejvyšší poměr vody.

Výhodou kompostu a mrvy je, že kromě živin obsahují organickou hmotu, která je nepostradatelná pro celkové fungování půdy. Právě na ní je totiž založen princip fungování půdního života. Půdní bakterie by se neměly čím živit, pokud byste neustále hnojili komerčními hnojivy a zároveň ani nemulčovali organickou hmotou třeba v podobě slámy, která by situaci částečně zachránila. Hnůj i kompost půdu zároveň i „naočkují“ důležitými organismy, které urychlí rozkladné procesy. Půda je pak navíc i kyprá, dobře propustná pro vodu a vzduch. Jejím typickým znakem bude drobtovitá struktura, díky které se půda nebude slévat.

Další možností jsou bylinné jíchy, které vyrobíte z planě rostoucích bylin. Ředí se v poměru 1:10 s vodou, aby nedošlo k popálení pěstované plodiny. Toto hnojivo je užitečné především pro zeleninu náročnou na dusík.

Foto a text: Lucie Peukertová

10.4.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist