Jak připravit mast a balzám z kostivalu lékařského

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud vás trápí bolavá kolena, ramena, záda a celý pohybový aparát, pojďte si vyrobit mast z kostivalu lékařského. Co kostival umí? Používá se na hojení kostí, pohmožděnin, zlomenin, při bolestech tenisového lokte, ramen a svalů. Kostival je léčivý celý. Z kořene se dělají mastičky a z listů tinktury nebo přímo obklad. Na obklad list rozdrtíme a smícháme s olejem a přiložíme na bolavé místo, dáme na to igelitový sáček a obvážeme. Mast vyrobíme z kořene tak, že kořen očistíme kartáčkem a nakrájíme na malé kostičky. Opražíme 3 minuty na pánvičce se sádlem a necháme odležet 24 hodin. Dále to opět zahřejeme, scedíme a zavřeme do skleniček. Skladujeme jej v lednici a mažeme podle potřeby.

Publikováno: 3.7.2016, Autor: Vychytávky Ládi Hrušky 2016 (17)

Mohlo by vás dále zajímat

Masti z léčivých bylin

Masti z bylin jsou užitečné na spoustu věcí. Paní Jonášová vám ukáže přesnou přípravu masti z měsíčku lékařského a z kořene kostivalu.

Kostivalová mastička

Kostival je výborný na kosti, šlachy, kožní problémy a spoustu dalšího. Připravte si z něj a ze sádla, vitamínu E a medu mastičku, která vám pomůže nejen na akné, jizvy a strupy.

Kořeny léčivých bylin do tinktur, mastí či vinného macerátu

Každý, kdo se alespoň trochu orientuje v bylinách ví, že jednou z nejužitečnější částí rostlin je právě kořen.

Využití kaštanů k léčbě

Využití kaštanů k léčbě