Lapače proti škůdcům

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jan Kopřiva je odborník na zahradní činnosti, pěstování plodin a také na škůdce. Představí nám různé lapače, kterými můžeme proti škůdcům bojovat. Jako první si představíme lapače optické, neboli sférické. U nich je rozhodující vždy barva. Modré slouží k likvidaci třásněnek. Je důležité, aby se jednalo o správný odstín modré, jinak si desky třásněnka ani nevšimne. Umísťují se do skleníků, kde pěstujeme květiny. Pro bytové použití se používají ve tvaru trojúhelníku, který se zapíchne do květináče. Na žluté desky lapáme mšice a molice. Je důležité je umístit blízko rostlin, aby stačily zachytit hlavní nálet škůdců. Desky také slouží jako indikátor výskytu škůdců. Po jejich objevení můžeme přistoupit k jejich likvidaciúčinějšími přípravky, buď chemickými, nebo organickými. Bílé desky jsou určeny k odchytu pilatek, které napadají švestky. Způsobují opadání malých půtků, které se již nevyvíjejí a tudíž nemáme žádnou úrodu. Desky se musí umístit na strom před tím, nežli rozkvete. Bílá barva simuluje barvu květů. U feromonových lapačůse nejedná o ochraný prostředek, ale pouze o způsob signalizace a zjištění výskytu škůdců. Slouží na odchyt obalečů jablečných nebo švestkových, podle toho jaký feromon dáme do domečku. Umisťujeme ho v první půli dubna na stromy, Feromon se zavěšuje na drátek dovnitř a zároveň se dovnitř vkládá bílá lepová deska. Jakmile se v lapači objeví škůdce, do sedmi dnů se musí provádět chemické, nebo biologické ošetření. Existují i lapače mechanické. Jedná se o oboustraně lepicí pásku, kterou přilepíme kolem dokola kmene stromu. Proti mšicím ji dáváme již na jaře v březnu. Na píďalky se dává na podzim.

Publikováno: 10.02.2009, Autor: Receptář prima nápadů 2009 (6)

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na obaleče jablečného

V některých letech dochází k extrémní červivosti jablek. Taková jablka se špatně skladují a musíme je předčasně zpracovat. Příčinou je škůdce obaleč jablečný. Vhodnou redukcí je umístění feromonových lapačů na stromy. Feromony lákají samečky, kteří se při

Lapače škůdců v zimní zahradě

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem jak udržet zimní zahradu čistou od škůdců.

Péče o pokojové rostliny v zimě

Jak pečovat o rostliny v zimě prostřednictvím zúrodňovače, jak na prašnost ovzduší; optické lapače

Vysévání zeleniny

Vysévání zeleniny

Ochrana před škůdci rostlin i stromů

Jak odradit obaleče jablečného od našich ovocných stromů a vyhnat škůdce od pokojovek?

Jak bojovat proti domácímu hmyzu

Načerpejte informace, jak můžete bojovat s domácím hmyzem, jako jsou octomilky, moly, mravenci a které přípravky jsou vhodné k jejich likvidaci.