Dekorace a praktické nápady do vaší zahrady

Také byste chtěli oživit vaši zahradu nějakou pěknou dekorací? Nebo vás jen svrbí „kutilské ručky“ a rádi byste vyrobili nějaký ten „zlepšovák“, který by vám usnadnil práci? Jak už to tak bývá, ve chvíli, kdy by člověk „vynalézal“, nápady se zrovna nehrnou. Naštěstí pro vás máme plno zajímavých vychytávek, jimiž se můžete inspirovat.
zahradni-dekorace_shutterstock_148356686-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Svou zahradu můžete ještě víc zkrášlit a dodat jí trochu života i v případě, že by se dal váš rozpočet spočítat na prstech jedné ruky. Není nutné „ždímat“ peněženku v obchodech s potřebami pro dům a zahradu. Určitě víte o místě, kde se skrývá mnoho pokladů, které by se daly využít pro oživení vaší zahrady, jenom si to neuvědomujete…

Není veteš, jako veteš

Co takhle chalupa prarodičů, garáž u domku vašich příbuzných, nebo třeba jen vaše půda? Vzpomeňte si, kde jste viděli ten roztomilý dřevěný vozík, kolečko, kola ze starých vozů, přední části vozu, koňský chomout, podkovy, dekorační tříkolky na květiny a množství dalších, takzvaně nepotřebných věcí a tam se vydejte. Uvidíte, že vintage prvky s nádechem starodávné patiny budou vaší zahradě určitě slušet.

Krásné růže díky odpadu

Zdají se vám vaše růže nějak neduživé? Dejte si pár banánů a prázdné slupky potom zakopejte zhruba 10 centimetrů pod zem, v těsné blízkosti růží.  Uvidíte, jak vám za pár dnů krásně pokvetou.

Přebytečný květináč, užitečný květináč

Nakoupili jste si za nějakým účelem  spoustu květináčů a jeden vám zbyl? Co s ním? Vyhodit ho, to by byla škoda… Můžete si z něj udělat třeba praktický, čisticí držák na zahradní nářadí. Stačí, když do něj nasypete spojovací písek, který seženete v železářství, přimícháte minerální olej a trochu jedlé sody. Tím, jak budete do směsi nářadí zapichovat, písek a ostatní přísady jej krásně vyčistí.


Ptačí bazének pro květiny

Objevili jste někde starý zahradní bazének pro drobné ptáky? Pak vám nic nebrání v tom, abyste jej zbavili nečistot a udělali z něj krásný a vysoký květináč, například pro sukulenty.

Luxusní ubytování pro ptáky

Stačí zbytky barvy, která vám zůstala po posledním malování a stará schránka na dopisy. Dejte jí nový barevný kabát a umístěte ji mezi větve keřů nebo nízkých jehličnanů. Ani se nenadějete a budete tam mít nastěhovanou nějakou ptačí rodinku.


Bylinky v lasturovém květináči

Pokud se vám líbí středomořský styl, můžete jej mít i ve vaší zahradě. Vezměte si kus neprosákavé, pevné látky (například ze stanové celty), sešijte ji po stranách tak, aby vytvářela jakési psaníčko. Dovnitř pak několika stehy přichytněte silný igelit tak, aby zcela vyplňoval vnitřní stranu „psaníčka“. Pomocí lepidla ozdobte psaníčko mušlemilasturami.

Nezapomeňte k jedné straně váčku přišít vlasec, koženou tkaničku apod. Tak, aby se dala svázat s druhou. Zhotovte si několik takovýchto váčků a po naplnění zeminou a zasazení vašich oblíbených bylinek je (svázané k sobě do řetězu) obtočte například kolem vázy, trámu na  terase nebo je přivivažte k zadní straně opěradel zahradních křesel.

Ručníkové samozavlažování

Nemá vám kdo zalévat květiny, když odjedete na delší dovolenou? Nechte menší ručník přes noc ve vodě, aby se pořádně nasáknul a potom jej vložte na dno nádoby, podobné lavoru nebo pekáči. Na ručník pak dejte květináčkyrostlinami. Než vaše bylinkykvětiny stačí vysát všechnu vodu z ručníku, budete už dávno zpět.

Igelitové chrániče

Ani nevíte proč, ale skladujete doma spoustu igelitových sáčků? Tak je konečně k něčemu využijte – oceníte je třeba při plení záhonku. Sáčky si postupně uvažte kolem kolen (klidně i přes nohavice), a to v několika vrstvách. Kolena si neušpiníte od hlíny a nemusíte se bát ani bláta či barvícího pylu.

Konferenční stolek?

Vaše terasa nebo balkónek nepatří k největším, ale i tak byste zde chtěli mít nějaký nápaditý a praktický konferenční stolek? Pokud máte někde schovaný skutečně velký, keramický či ratanový květináč (například pro nižší dřeviny, palmy či keře), není nic snazšího než jej ze shora přiklopit skleněnou, nebo dřevěnou deskou. A ejhle, stolek je na světě!

Text: Lucie Sýkorová

4.8.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist