Štědřenec – typický solitér do trávníkových ploch

Štědřence jsou naprosto nenáročné rostliny, takže jejich využití jako okrasných solitérů je zcela na místě. Se štědřenci je možné se setkat i ve volné přírodě na okrajích lesů, na mýtinách, v kamenitých stráních, všude tam, kde je teplé a světlé stanoviště obvykle s vápnitou půdou.
zlatice-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

V jižní Evropě a malé Asii jsou domovem 3 druhy těchto nádherně kvetoucích dřevin z čeledi vikvovitých. Jedná se o silně vzrůstné keřestromy dosahující výšky někdy i 7 metrů.  Jsou velmi štíhlého vzrůstu a jejich větve jsou částečně převislé. Stejně dobře se v zahradě uplatní jako solitéry, tak i ve skupinkách společně například se šeříky nebo hlohy. Přímo okouzlující výraz dodají zahradě při sesazení s červeně kvetoucími azalkami a modrými zahradními kosatci v popředí. V době květu vytvářejí překrásné partie.

Vyhovuje jim lehčí zahradní půda, která může být i s příměsí vápníku. V půdě příliš bohaté na živiny letorosty nevyzrávají a v zimě velice trpí mrazem. Mladá kůra a plody těchto stromků jsou jedovaté. V zimě je chraňte proti okusu kůry divokými králíky a zajíci pletivem.

Laburnum alpinum – štědřenec alpský je až 5 metrů vysoký keř či strom, pocházející z horní části jižní Evropy, z Francie a Sedmihradska. Jeho kůra je světleji zelená až žlutozelená. Jeho listy jsou větší než u štědřence obecného a také květenství je delší. Také kvete žlutě, ale až o něco později, spíše až v červnu.

Štědřenec odvislý – Laburnum anagyroides je také keř až menší stromek s maximální možnou výškou 7 metrů. Žluté hrozny jeho květů mohou být až 200 mm dlouhé. Kvete v průběhu května až června. Po odkvětu se vytváří stříbřitě pýřitý lusk až 80 mm dlouhý. Tento druh je často používán v sadovnictví. Poměrně často zplaňuje a tak působí dojmem původní rostliny.

Je třeba upozornit na to, že keře obsahují silné toxiny. Otrava se projeví do ½ hodiny od konzumace silnými žaludečními problémy. V těžších případech mohou nastat poruchy srdeční činnosti. Zvláště děti mohou zaměnit plody štědřence s lusky hrachu a pozřít jejich plody. Pro lékařské účely se tyto toxiny využívají v přípravcích pro odvykání kouření.

Dlouhé žluté hrozny květů vytvářejí doslova zlatý déšť, ohromující efekt. Tímto výrazem se u nás bohužel nepřesně pojmenovává brzy na jaře kvetoucí zlatice (Forsythia). Je jen škoda, že se jedná o tak silně toxické rostliny. U kultivaru Laburnum L. x watereri „Vossii“ je délka hroznovitých květenství neuvěřitelných 50 cm, přičemž jeden hrozen má až 80 květů.

Do zahradtrávníků vysazujeme obvykle mladé rostliny o dvou až třech výhonech. Pokud se chystáme vysadit vysokokmenné stromky, dbáme na udržení dostatečného zemního balu s co nejméně poškozenými kořeny. Seříznutí vyžaduje pouze v prvním a druhém roce růstu, poté, když jsme vytvarovali dostatečně korunu, již není potřeba žádného řezu.

Text: Zuzana Bohdalová

30.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist