Stromy s dekorativní kůrou jako ozdoba zahrady

Kůra je jedním z nejcharakterističtějších prvků každého druhu stromů. Díky kůře se nám často snadno podaří určit druh stromu i v období, kdy shodil listy. Kůra je také ukazatelem, zda se stromu daří dobře a zda prospívá na daném místě a v dané půdě. Pokud se naučíme stromy poznávat podle kůry, můžeme si pak do své zahrady vybrat takové druhy stromů, které v ní budou dělat ozdobu i v době, kdy toho v zahradě mnoho zajímavého k vidění není.
stromy-s-vyraznym-zbarvenim-kmene-a-vetvi-predstavuji-dulezity-prvek-v-celorocne-efektni-zahrade-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: Lucie Peukertová

Zatímco kůra jednoho stromu je hladká a bílá jako dívčí pleť, jiná je vrásčitá, jako obličej stařenky. Jeden strom se může pyšnit pevnou kůrou, která vypadá jako brnění a ochrání strom před jakýmkoli zásahem zvenčí, kůra na dalším stromě působí velmi křehce a zranitelně. Kůra jednoho stromu jakoby zahalovala dřevinu do vojenských maskáčů, jiná vypadá jako plazící se hadi a další je strakatá. Jedna hladce lesklá, druhá pokrytá trny či chloupky. Pravděpodobně se však všichni shodneme na tom, že snad nejkrásnější je taková kůra, která se částečně odlupuje a na spodní straně odhaluje odlišné zabarvení.

Ke stromům s nejzajímavějšími typy kůry řadíme břízu bělokorou neboli bradavičnatou, u níž se borka odlupuje jakoby v plátcích bělostného papíru, dále platany, tisovce, jeřáb muk, borovici Bungeovu, topol americký a také méně známou, ale o to krásnější stewartii kaméliovitou. Bez povšimnutí nesmí zůstat ani krásně lesklá mahagonově načervenalá borka třešně tibetské (Prunus serrula).  Již zmíněná borovice Bungeova mnohé překvapí vzhledem své kůry proto, že vypadá jako maskáčovina. Její borka se odlupuje po celý rok v zakulacených plátech. Velmi podobnou kůru mají i platany, avšak méně probarvenou.

Než se rozhodnete pro konkrétní strom při výběru podle vzhledu kůry, navštivte nejprve některé arboretum, nebo dendrologickou zahradu, abyste si ověřili, zda vzrůstem i po nějakém čase bude vámi zvolený strom vhodným obyvatelem právě té vaší zahrady. Nelze se totiž zamilovat jen do jeho na pohled krásné kůry, ale budete mu muset také věnovat na své zahradě dostatek místa a zabezpečit takové podmínky, aby byl schopen růstu a dobře prospíval. Ne všem druhům stromů se všude daří stejně dobře.

Nejen, že stromy s ozdobnou kůrou nadělají mnoho parády na vaší zahradě, ale i kůra samotná může udělat mnoho parády ve vašem interiéru, použijete-li ji k aranžování přírodních dekorací. K těmto účelům se zvlášť dobře hodí kůra březová.

Text: Zuzana Bohdalová

13.1.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist