Vistárie, celoroční ozdoba domu nebo pergoly

Chcete odolnou popínavou rostlinu, která se rychle vytáhne vysoko po zdi i sloupech pergoly a ještě se rozroste do nebývalé šířky? Vistárie tohle všechno dokáže a navíc je nádhernou dekorací. Vzpomínáte na Wisteria Lane, čtvrť, ve které bydlí Zoufalé manželky? Jmenuje se právě podle této zahradní krásky.

Vistárie, celoroční ozdoba domu nebo pergoly
Vistárie, celoroční ozdoba domu nebo pergoly (Zdroj: shutterstock.com)

Kdo se rozhoduje pro zelený dům, tedy zeď porostlou popínavou rostlinou, volí v našich krajích zpravidla přísavník (loubinec) pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) neboli psí víno, případně loubinec popínavý (Parthenocissus inseta), jehož úpony nemají přísavky, takže u zdi potřebují oporu z pletiva, zato ale nerozrušují omítku. Rostlin je zpravidla třeba vysadit podél zdi několik, protože ženou do výšky, ale do šířky se rozrůstají velmi pomalu. Můžete ale zkusit také jinou variantu, totiž vysadit uprostřed stěny jedinou sazenici některého druhu vistárie. Všechny jsou totiž stromy, vytvoří během několika let mohutný kmen s rozepnutou korunou větví šplhajících až do výšky dvaceti metrů a do šířky až deset metrů.

Větve a květy potřebují pevnou oporu

U vistárií nespoléhejte na lehkou konstrukci z latí, potřebují pevné sloupky, kolem kterých se budou moci ovíjet. Pozor také na okapy, svody antény nebo hromosvodu – tíha větví je snadno poničí. Pokud ovšem vistárii vytvoříte dobrou konstrukci, záhy zmizí pod spletí velice dekorativních liánovitých větví, které domu dávají trochu tajuplný efektní vzhled i v zimě, když listy opadají. Pevné dřevěné sloupky a trámy střechy pergoly jsou pro vistárii ideálním prostorem, poté co dorazí k vrcholu sloupků, bez potíží si zabočí a poroste po střeše vodorovně.

Pergoly a altány – velká fotogalerie

Záplava květů dvakrát ročně

Některé druhy vistárií pocházejí z východu severoamerického kontinentu, jiné z Číny a Japonska. V Kalifornii je ochraňován největší strom, rozbujelý do šířky sto metrů a vážící 250 tun. V Japonsku patří vistárie k oblíbeným námětům malířů, je spojována s hnízděním drobných ptáčků a její květy básníci přirovnávají k vlnám, které vynášejí milence z hlubin smutku. V podobě květů vistárie vytvářejí kreativní japonští kuchaři také speciální sushi. Také vás budou určitě hroznovitá květenství inspirovat k romantickým myšlenkám, zvláště když zvolíte druh vistárie čínská (Wistera sinensis), jejichž krása je umocněna sladkou vůní. Je to ostatně druh, kterému se u nás nejlépe daří a když začne jaro brzy, vykvete v létě ještě jednou. Má bílé, růžové, fialové nebo až skoro modré květy splývající v až třiceticentimetrové délce dolů z mladých větviček. Ještě delší, až šedesáticentimetrové hrozny motýlovitých kvítků vykvétají na dalším druhu, který se u nás dobře pěstuje – na vistárii květnaté (Wisteria floribunda).

Kvetou až dospělé

Podobně jako jiné druhy bobovitých rostlin i vistárie se dají poměrně snadno vypěstovat ze semen, uložených v dlouhých luscích. Ty zdobí zajímavými tvary stromy ještě dlouho po odkvětu. Smiřte se ale s tím, že poprvé vám vistárie vykvete až tak desetiletá. Když se chcete radovat z květů dříve, raději si kupte z řízku vypěstovanou starší sazenici v zahradnictví. Všechny bobovité, tedy i vistárie, vážou na kořenech dusík, takže rozhodně nepotřebují dusičnatá hnojiva. Pro bohatost a velikost květu je vhodné přihnojovat fosforečnatými hnojivy a hlavně dopřát rostlině dobře propustnou spíše vápenitou úrodnou půdu a slunné nebo polostinné umístění.

TIP

Vistárie jsou choulostivé na mráz v kořenech i kmeni, proto je před zimou raději obalte jehličím nebo protimrazovou fólií a stejně tak pokryjte i zem v okolí kmene. Vzrostlé stromy mohou omrznout na mladých výhonech, ty pak stačí na jaře odstřihnout, znovu se rozvětví.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat vistárie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování vistárie, jak o ní pečovat, aby krásně kvetla, rozdíl mezi vistárii čínskou a vistárii květnatou.

Vistárie a péče o ně

Vistárie a péče o ně

Zelený dům

Jak si vypěstovat zelený dům nebo zeď? Povíme Vám, na co si dát pozor.

Pěstování vistárie

O pěstování Vistarie si dnes popovídáme s panem Zdeňkem Kiesenbaerem.

Využití větví vistárií na věnce

Využití větví vistárií na věnce.

Vistárie

Jak se starat o vistárie po zimě nám poví pan Tomáš Vencálek z Botanické zahrady hlavního města Prahy

ČTĚTE DÁLE

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.