Exotika pod sněhem

Tropicana, exotika, beachparty – to jsou synonyma pohody, relaxace a většinou i kýžené letní dovolené. Zmíněnou „tropicana“ atmosféru si navodíte velmi snadno, a to přímo ve své zahradě! Venku se „žení všichni sněžní čerti“ a mnohým z nás se stýská po slunných a teplých dnech. Vánoční čas má jistě také něco do sebe, ale proč si trochu nezavzpomínat na hřejivý jarní či letní čas. Pakliže i vy patříte mezi ty, kdož po teple teskní, pak zkuste na chvíli zavřít oči a představte si – léto, slunce, zelená tráva a příroda zářící barvami.

Exotika pod sněhem
Exotika pod sněhem (Zdroj: shutterstock.com)

S rostoucími pracovními nároky roste i potřeba kvalitního odpočinku. I z tohoto důvodu se na stále více českých zahradách objevují venkovní bazény. A co takhle havajská párty či oblíbený drink doma na zahradě ve stínu palem? Proč si tedy neudělat ze své zahrady tropický exotický ráj

Mrazuvzdorná palma

Rostlina, o níž je řeč je jednou z nejodolnějších palem na světě, Trachycarpus Fortunei, přečká i naše klimatické podmínky.  Proč by si také Češi, stejně jako třeba Švýcaři, Němci, Rakušané či Švédové, nemohli na svých zahradách vytvořit vlastní exotické oázy? Palma Trachycarpus Fortunei je jedna z nejodolnějších palem pocházejících z horských oblastí východní Číny, kde roste až ve výšce 2 500 m nad mořem. V Evropě se pěstuje ve venkovních drsných podmínkách severní Itálie. Má velmi atraktivní vzhled s tmavě zelenými, stříbřitě lesklými listy vyrůstajícími z pevného kmene.

Mrazuvzdorná palma dorůstá do výšky 15 m, v našich klimatických podmínkách do výšky zhruba 7 m. Odolnost vůči chladu je u této rostliny skutečně značná, až -21°C! Z toho v běžném květináči až -5°C, v mrazuvzdorném květináči dokonce pak  -12°C . Palma vyžaduje přímé oslunění, nevadí jí však ani polostín. Zpočátku přistřihujeme listy 5 – 7 cm od kmene, později pak dle vlastního soudu. Zálivka by měla být obzvláště v létě vydatná, v zimě je nutno přísun vody omezit, vysoká by však měla být vlhkost vzduchu. A jaké jsou nároky na půdu? Jílovitá půda s příměsí písku a humusu bohatě postačí. Má ráda i půdu s příměsí písku z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím. Ve vegetačním období přihnojujeme každý týden tekutým hnojivem s obsahem guana, které je v zahradnictví běžně k dostání.

Aby skutečně vydržela

Pokud listy omrznou a není poškozen kmen rostliny, na jaře bohatě obrazí. Proti poškození mrazem je vhodné jednak chránit rostlinu proti dešti a sněhu tak, aby nedošlo ke zmrznutí vody ve vrcholu stonku (srdci) rostliny zabalením kmene do pytloviny a zároveň krytem okolní půdy proti promrznutí např. vrstvou suchého listí či rákosovou rohoží. Mladé jedince chráníme raději vždy před mrazem klesajícím pod -5 °C. Palmu je nutno takto chránit tři zimy. Poté se již tak aklimatizuje na naše podmínky a vytvoří bohatou korunu, že další zimní údržba není nutná.

​Kaktusy a sukulenty

Věděli jste, že i kaktusy a sukulenty mohou zdobit vaši skalku? Několik dostatečně mrazuvzdorných druhů snese teploty až do -35 ° C. A kde vyniknou? Například před cihlovými zdmi, v předzahrádce, skalce nebo v úzkých pásech se suchou a štěrkovitou půdou. Důležité je, aby jejich místo bylo slunečné a s propustnou půdou, protože kaktusy nesnášejí nahromaděnou vodu (proto je nevysazujte do blízkosti jezírka). Pro bezpečnost by měl být v noci kaktusový záhon osvětlený. Zimu a chlad dobře snášejí opuncie (Opuntia imbricata, Opuntia fragilis, Opuntia polyacantha, Opuntia phaeacantha) a agave (Agave Deserta, Agave chrysantha, Agave nevadensis). Vhodným společníkem pro kaktusy jsou juky (Yucca filamentosa, Yucca aloifolia, Yucca glauca, Yucca baccata). Méně známé, ale stejně krásné jsou dasyliriony (připomínají stříkající fontánu), které musí mít dostatek slunce, suchou a oblázkovo-písčitou půdu. Kaktusové a sukulentní záhony zakládejte začátkem léta. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být 20 až 30 cm.

Agave americana

Tento sukulent je znám jako typická rostlina subtropických oblastí. Avšak některé druhy pochází z horských oblastí, kde se jim i za velice drsných podmínek daří velice dobře. Dokážou zde vzdorovat teplotám až do – 30 ° C. Důležitý předpoklad pro pěstování u nás je dobrá drenáž a sucho. Pro agáve je typická přízemní růžice tlustých masitých listů končící hrotem. Navíc mají některé druhy ozubený okraj. Při správné péči rostlina vykvétá bílými nebo žlutými květy. Po odkvětu však rostlina odumírá. Ještě předtím však tvoří řadu odnoží, z kterých se tvoří nové rostliny. Druh A. neomexicana je mrazuvzdorný až do – 29 ° C. Pochází z Mexika a USA. Patří mezi jedny z nejodolnějších agáve vůbec. Růžice masitých listů má světle modrý nádech. V zimě snese zimní přikrývku bez jakýkoliv potíží. Mezi nejatraktivnější patří Agave parrasana pocházející z Mexika. Vytváří přízemní růžici tučných listů velmi intenzivní modré barvy. Listy jsou zakončeny černými ostny. Je mrazuvzdorná až do – 10 ° C. Agave franzosini patří jednu z nejmohutnějších. Typické jsou pro ni stříbřitě šedé listy. Protože snese zimní teploty do – 8 ° C, je vhodné ji pěstovat v nádobě, kterou spolu s rostlinou přeneseme do chladné místnosti v případě velmi nízkých teplot.

Nejen rostliny, ale i stromy mohou vnést exotiku do vaší zimní zahrady. Patří mezi ně paulovnia (paulownia tomentosa) se světle fialovými květy, Davida (Davida involucrata), mohutné laliovníky (Liriodendron tulipifera) s květinami ve tvaru tulipánů nebo Albizia (Albizia julibrissin). Zejména Albizia je v našich zahradách stále oblíbenější. Sluneční nebo polostinné chráněné místo, propustná a humózní půda – to jsou základní podmínky pro jejich úspěšný růst. Nesnesou však nahromaděnou vodu v půdě. Albizia v létě kvetou naružověle. Kromě květů jsou zajímavé i svými listy. Ve starším věku tyto stromy vytvářejí krásnou korunu. Keř se lidově nazývá perská akácie.

Tipy:
– Vysazovat na jaře kvalitní, dobře zakořeněné rostliny, které mají dostatečnou velikost a známý původ
– Umístit ji na jižní stranu do mírného svahu, aby se voda nedržela v okolí – pokud není taková možnost, musí být na dně dobrá drenážní vrstva
– Půda by měla být dobře propustná
– Hlavně v prvním a druhém roce po vysazení se rostliny chrání před deštěm a sněhem, protože s přibývající vlhkostí se odolnost snižuje. Chránit jejich třeba netkanou textilií, větvičkami, rohožemi z rákosu nebo plachtou.
– Nesmíte zapomenout na větrání, aby se rostliny nezapařily.

Pokud tedy toužíte po tropické atmosféře ve vaší okrasné zahradě, neváhejte a oživte svou zahradu některou z mrazuvzdorných exotických rostlin.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zazimování palmové zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zazimování palmové zahrady

Druhy sukulentních rostlin

Druhy sukulentních rostlin

Poradna Václava Větvičky

Oblíbená poradna Václava Větvičky - odpovídá na dotazy diváků

Jak hnojit palmy

Jak hnojit palmy

Jak pečovat o cykasy

Pan Studnička radí divákům, jak přesadit cykasy, když si je přineseme z obchodu a jak o ně následně pečovat.

Pěstování mrazuvzdorných palem

Pěstování mrazuvzdorných palem

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?