Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?

K čemu nám mohou pomoci bylinky na ledviny? Problémy s ledvinami nesmíme nikdy podceňovat. A také bychom si měli tohoto párového orgánu vážit. Ledviny slouží nejen k tomu, aby se v močovém měchýři tvořila moč, ale pomáhají také k detoxikaci organismu, regulují obsah vody v těle a krevní tlak. Veškeré obtíže by měl samozřejmě řešit lékař, ale my svému organismu můžeme pomoci nejen preventivně právě bylinkami.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro prevenci použijte bylinky na ledviny

Proč používat bylinky na ledviny? Ledviny, jak víme, jsou důležitý párový orgán, který v těle zastává funkci krevního filtru, regulátoru vody a krevního tlaku, má velký vliv na odstraňování toxinů z organismu a odvodem moči z těla čistí krev. Proto jakékoliv problémy s ledvinami musíme zavčasu řešit. Jejich poškozením nebo poruchou činnosti se začnou v těle hromadit toxické látky a díky tomu může docházet k celé řadě komplikací. Vážnější problémy by měl vždy řešit lékař-specialista (nefrolog), ale napomoci ledvinám v jejich činnosti a upravit začínající nerovnováhu činnosti ledvin můžeme sami. Pomohou nám v tom bylinky na ledviny, které lze používat i jako preventivně.

Pokud zaznamenáme časté nutkání na močení nebo výraznou bolest v oblasti ledvin, popřípadě v jejich okolí, může se jednat o začínající problémy v pravidelné činnosti ledvin. Příznakem špatného fungování tohoto orgánu pak může být i nezvyklá pachuť v ústech, která bývá nejčastěji způsobená ukládáním toxinů v těle, dále nezvyklá nevolnost, ztráta orientace, únava nebo pocit suché pokožky.

Mezi nejčastější akutní komplikace ledvin patří zánět ledvin, který lze poznat podle bolesti v zádech a zároveň v břiše. K bolestem se přidává nevolnost a zvracení, někdy také horečka a zimnice. Zánět způsobuje přítomnost bakterií, přičemž dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí. Normální není ani barva moče, která je při zánětu tmavá až zakalená, a může také obsahovat krev a hnis. Infekce je v 90 procentech případů způsobena bakteriemi E. coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. V takovém případě na nic nečekáme a navštívíme lékaře. Aby k takovým stavům ale nedocházelo, můžeme preventivně požít jako bylinky na ledviny:

 • Brusinky
 • Lichořeřišnici
 • Petržel
 • Celík zlatobýl

Brusnice brusinka

Brusinka (Vaccinium vitis-idaea) je plazivý keřík dorůstající do výšky 15–25 cm. Plody obsahují značné množství flavonoidů a polyfenolů. Jsou jedlé, kysele nahořklé, dozrávají v srpnu až říjnu. Můžeme je sbírat v lesích nebo je pěstovat i doma na zahradě, balkóně nebo za oknem. A to v jakékoliv formě. Můžeme je konzumovat syrové, jako zavařeninu nebo pít čaj.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brusinkám se daří zásadně na kyselých půdách. Pokud je chceme pěstovat na zahradě, což je běžně možné, musíme udělat pro každou sazenici jamku 30 × 30 × 30 cm a naplnit ji rašelinou nebo speciálním substrátem na borůvky a brusinky. Brusinky velmi dobře rostou v mírném polostínu, kde se rostlinám velmi dobře daří. Vyžadují dostatek vlhka, nesnáší sluneční úpal a sucho. Během vegetace je vhodné rostliny přihnojovat hnojivem na borůvky a brusinky. Pokud brusinkám vytvoříme podobné prostředí, jako mají v lese, budou dobře prospívat.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice větší (Tropoeolum mojus), původem z Jižní Ameriky, je známá i pod lidovými názvy řeřicha, řeřicha kapucínská či řeřicha otáčivá. Tato známá bylinka na ledviny je okrasná rostlina, která má významné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky, likviduje stafylokoky, streptokoky, Proteus, E. coli a další druhy bakterií v močových cestách. Přispívá i k léčbě zánětů močového měchýře. Chuť je podobná ředkvičkám. Květy lichořeřišnice obsahují velké množství minerálních solí, síry, vitamínu C, beta karotenu, luteinu, flavonoidů (často nazývaných „elixír mládí“), mastných kyselin a éterických olejů.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lichořeřišnice se běžně pěstuje na záhonech s okrasnými rostlinami nebo na balkónech a v truhlících. Miluje teplé, bezvětrné a slunečné místo a také mírně vlhkou, méně úrodnou půdu. Nemá ráda nízké teploty a příliš mnoho vlhkosti. Dorůstá do výšky přibližně 30 cm a roste více do šířky. Stonek může být dlouhý až několik metrů. Krátké trubkovité květy výrazně žlutooranžové až do červena rozkvétají nad listy.

Příprava lichořeřišnice

 • Nálev z lichořeřišnice funguje podobně jako peroxid vodíku.
 • Lichořeřišnicová šťáva je jednou z nejlepších a přírodních metod léčby všech druhů dermatózy.
 • Květy lichořeřišnice jsou častou přísadou přírodních šamponů.
 • Extrakt z lichořeřišnice obsahuje velké množství síry (pro péči o pleť).
 • Lichořeřišnicový ocet se používá jako antiseptikum.
 • Tinktura z lichořeřišnice je ideální na ženské problémy.
 • Čaj z lichořeřišnice zlepšuje trávení.
 • Konzumují se květy, semena i listy.

Celík zlatobýl

Celík, zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) je vytrvalou bylinkou na ledviny dorůstající do výšky až 1 m. Rostlina kvete od srpna do října. Jeho krajový název je celník, čelík, svalík prostřední, svalník, zlatá metla nebo zlatý prut.

Jako bylinka na ledviny působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Pije se před jídlem i 5x denně ve formě nálevu nebo čaje. Celík zlatobýl není vhodný k dlouhodobému užívání přesahující délku dvou měsíců. Po této době je vhodné udělat v jeho konzumaci několikatýdenní pauzu.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zlatobýl je možné zaměnit za starček vejčitý, který je ale jedovatý. Proto je nutné mít velmi dobré znalosti, aby nedošlo k záměně a neštěstí. Zlatobýl se dá poměrně snadno pěstovat, stačí jej najít v přírodě a přesadit na zahrádku nebo zakoupit sazenici na specializovaných farmách. Rostlina vyžaduje spíše polostín až slunné místo a neutrální až kyselou půdu. Obvykle se pěstuje v trsech jako součást okrasných skalek,  záhonů podél zdí nebo trávníků.

Petržel je méně známá bylinka na ledviny

Petržel společně s pastinákem je úžasný zdroj vitamínů, minerálů a dalších aktivních látek. Obě tyto rostliny jsou užitečné při nemocech ledvin a rozrušování ledvinových kamenů. Nejčastěji se tato bylinka na ledviny používá ve formě nálevu, odvaru nebo se konzumuje jako zelenina a kuchyňská bylinka.

Užívání petržele je ale omezené, nesmí se používat ve vysokých dávkách v těhotenství, protože může způsobit předčasné kontrakce dělohy. Stejně tak i v době kojení, u malých dětí do 5 let a při akutních ledvinových kolikách.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Petržel se běžně pěstuje na volných záhonech, kudrnka nebo hladkolistá petržel roste s úspěchem také v truhlících na balkónech nebo za oknem v květináčích. Pro pěstování je vhodné slunné nebo polostinné stanoviště. Půda by měla být dostatečně kyprá a bohatá na živiny. Rané odrůdy petržele kořenové se vysévají na záhony v říjnu až listopadu, pozdní odrůdy na počátku jara. Petržel naťovou vysévejte na zahrádce v dubnu, petržel listovou v srpnu a září. Semínka se vysévají do hloubky 2 cm, do sponu 30×10 cm. Semena petržele naťové vysévejte do stejné hloubky a do sponu 30×5 cm.

Které další bylinky na ledviny můžeme používat jako prevenci?

 • Kopřiva dvoudomá
 • Bříza bělokorá
 • Jalovec obecný
 • Jehlice trnitá
 • Kokoška pastuší tobolka
 • Kukuřičné vlasy
 • Kurkuma
 • Medvědice lékařská
 • Miřík celer
 • Mochyně
 • Pampeliška
 • Proskurník lékařský
 • Přeslička rolní
 • Růže šípková
 • Truskavec ptačí
 • Vrbovka malokvětá
 • Vřes obecný

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: bylinkopedie.cz, bylinkyprovsechny.cz, herbavis.cz

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.

Syrové houby pomáhají našemu tělu
Syrové houby pomáhají našemu tělu

Rostliny

Konzumace hub v syrovém stavu je prospěšná pro lidský organismus. Proč neupravit houby na oblíbený způsob a sníst je syrové? Čím nám pomáhají?