Poradíme vám, jak pečovat o fuchsii v bytě

Hrnkové rostliny v bytě jsou oblíbené pro své květy – třeba jako fuchsie. Fuchsie je tropická kráska, která se po několika letech upozadění opět vrací do přízně. Dostupná je hned v několika barevných variantách a vytváří pohádkové aranžmá. Víte však, jak o ni pečovat, aby vám kvetla bohatě a zdravě, a to nejen v létě, ale i o Vánocích? Poradíme vám.

Hrnkové rostliny v bytě mohou být i fuchsie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hrnkové rostliny v bytě mohou být i fuchsie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hrnkové rostliny v bytě 

Hrnkové rostliny v bytě vám přinesou kus přírody. A jak vypadá taková fuchsie? Jedná se o rostlinu, kterou známe již po staletí – přesněji ji odhalil v 17. století Leonard Fuchs, po němž se také jmenuje. Roste ve formě malých keříků, jejichž původní domovinou jsou horské oblasti Střední a Jižní Ameriky. Fuchsie si můžete pořídit v mnoha odstínech (v intenzivní růžové, oranžové, a dokonce i bílé). Rostlina kvete od dubna do října a zdobí již nejen balkony a venkovní parapety, ale také i místnosti v domech – doma dosahuje výšky 30 cm. Květy mají úzký zvonkovitý tvar a dlouhé tyčinky produkující pyl. Charakteristickým rysem tohoto druhu jsou závěsné liány, které vypadají skutečně fenomenálně. 

Jaký květináč je pro fuchsii dokonalý? 

Aby vám fuchsie správně a zdravě rostla, potřebuje vhodný květináč, který jí poskytne dostatek prostoru. Na druhou stranu mají tyto rostliny rády mírně těsné květináče – vše závisí na odrůdě rostliny a také na potenciální velikosti, které může nakonec dosáhnout. 

Fuchsie má docela tuhé a krátké stonky, a proto je nejlepší zvolit středně velké truhlíky nebo květináče. Ideální jsou ty s dvojitými stěnami, které vytvářejí izolaci: kořenový bal je díky tomu vystaven menšímu riziku vysychání. Odrůdy, které mají povislé a ochablé stonky, je lepší umístit do truhlíků zavěšených na zábradlí terasy na balkonu. 

Půda v květináči by měla být humózní, úrodná, dobře propustná a mírně kyselá. Nejlépe bude fungovat směs zeminy, kompostu a písku. Pro zadržování vody smíchejte zeminu s hydrogelem nebo perlitem, protože zadržují vodu a uvolňují vlhkost. 

Fuchsie potřebuje kvalitní půda s perlitem, aby zadržovala vodu
Fuchsie potřebuje kvalitní půda s perlitem, aby zadržovala vodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak zalévat fuchsii

Pokud jde o zalévání fuchsie, musíte být velmi opatrní, protože tato rostlina nemá ráda příliš intenzivní zavlažování, ale zároveň také netoleruje vyschlou půdu. Špatný poměr vody způsobuje, že rostlina ztrácí listy a poupata, přílišná vlhkost půdy je zase ideálním místem pro rozvoj houbových chorob. Rostlinu proto zalévejte každých pár dní, ale jen malým množstvím odstáté vody.

A kam byste měli umístit svou fuchsii?  

Ideálním místem pro fuchsii je polostinné stanoviště s rozptýleným světlem. Tato rostlina by měla být nejlépe umístěná na severní nebo východní straně, kde by také měla být chráněna před větrem a průvanem. Chraňte svou fuchsii rovněž i před jasným slunečním světlem, protože mu může bránit v kvetení. 

Hnojení fuchsie 

Hrnkové rostliny v bytě by měly být krmeny vícesložkovým hnojivem minerálního původu pro kvetoucí odrůdy, a to ve dvoutýdenních intervalech. Draslík obsažený v těchto produktech způsobuje, že se fuchsie správně vyvíjejí a krásně kvetou, protože tento minerál je odpovědný za hospodaření rostlin s vodou. Druhým důležitým prvkem je fosfor, který se podílí na procesu růstu rostlin. Půda jej absorbuje v malém množství, a proto je hnojení rostlin touto složkou tak důležité. Po odkvětu úplně zastavte hnojení asi začátkem října. 

Aby fuchsie kvetly, potřebují pravidelné hnojení
Aby fuchsie kvetly, potřebují pravidelné hnojení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čemu byste měli věnovat pozornost 

Když se počasí ochladí, přeneste venkovní exempláře dovnitř. Místo by to mělo být chladné a teplota by se měla pohybovat alespoň kolem 5–10 °C. Pro přípravu fuchsie na přezimování odřízněte všechny zaschlé výhonky, zdravé výhonky zkraťte asi o ⅓ jejich délky. Řezáním se fuchsie na jaře lépe rozvětvují a vytváří pak více květů. Odstraněním nemocných částí fuchsie rostlinu ochráníte před rozvojem plísňových chorob a napadení škůdci. Pokud toto ošetření neprovedete, v následujícím roce vám nebude kvést. Mimo vegetační období rostlinu zalévejte zřídka, ale pravidelně. Rány na silnějších větvičkách je vhodné chránit přípravkem, který chrání před pronikáním plísní a bakterií, které mohou způsobovat onemocnění dřeva a kůry.

Choroby a škůdci 

Nejlepší prevencí proti chorobám a škůdcům je dopřát fuchsiím vhodné podmínky pro pěstování, pak budou rostliny silnější a méně náchylné k chorobám. Při špatném zimování se často objevuje šedá plíseň, která se rozšiřuje při přílišném vlhku a při nedostatku světla. V létě potom fuchsie nejčastěji napadají svilušky, mšice, molice a třásněnky.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; dziendobry.tv.pl; targez.com.pl 

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava fuchsií na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Příprava fuchsií na zimu

Přezimování fuchsií

Přezimování fuchsií

Kdy a jak začít s přezimováním fuchsií

Reportáž o tom, jak a kdy přezimovat fuchsie, jak postupovat při stříhání fuchsií, jak je správně přezimovat, kdy je po zimě probouzet a vyndávat ven.

Pěstování fuchsií

O pěstování fuchsií a přípravě na zimu.

Jak zazimovat fuchsie

Jak zazimovat fuchsie.

Jarní péče o fuchsie

Rady a ukázky, jak pečovat na jaře o fuchsie.

ČTĚTE DÁLE

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.