Víte, jak se zbavit polní hořčice? My ano

Hořčice na zahradě může být milována, pokud je pěstována, ale také nenáviděna v případě, že půjde o hořčici polní. Ta je totiž obtížným a poměrně těžko zbavitelným plevelem, který může dokonce otrávit i hospodářská zvířata. Jak ji poznat a jak se jí zbavit? To se dozvíte v tomto článku.

Hořčice na zahradě může být radostí i velkou starostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hořčice na zahradě může být radostí i velkou starostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hořčice na zahradě

Hořčice na zahradě v pozici plevele je jednoletou bylinou z čeledi brukvovitých, která je známá jako hořčice polní. Jde o velmi rozšířený plevel, který roste především na loukách, v lesích a u cest. Velmi často roste v obilninách a okopaninách. Zapleveluje jařiny i ozimy. Na zahradě se často objevuje v místě, kde se pěstují luštěniny, červená řepa, brambory a další zelenina. Vyznačuje se neuvěřitelně rychlým růstem, u něhož velmi záhy zastiňuje vzrostlé osení a odčerpává z půdy nejen vodu, ale i živiny (především dusík, fosfor a draslík).

Její rychlý růst i dlouhá doba klíčivosti představuje obtížný hospodářský problém. Daří se jí především ve vápnitých půdách hlinitých a slínitých. V chladných oblastech se nachází ale jen přechodně. V bohatých půdách naopak můžete narazit na obzvláště velké a silné exempláře. Bohužel se pak stává, že část jeho semen se sklidí i s obilím, a takto znečištěné obilí se při dalším výsevu rozšiřuje do širšího okolí. Měla by být proto systematicky likvidována, což ale není snadný úkol, protože je nejen opylována hmyzem, ale je i samosprašná, takže se velmi snadno šíří do svého okolí. 

Jak poznáte hořčici polní? 

Hořčice polní je poměrně snadno rozpoznatelná, protože její malé žluté květy rostou jednotlivě na vrcholu stonku. Ten je přitom velký a rozvětvený (zhruba 30–80 cm vysoký). Kvete od května až do podzimu. Stonek i spodní strany listů jsou mírně chlupaté, přičemž ty nejníže rostoucí listy jsou také poměrně velké a mají tvar lyry. Tobolky semen jsou ve formě malých lusků, které jsou v závislosti na půdě hladké, nebo pokryté chloupky. 

Hořčice polní roste často i na loukách a v lesích
Hořčice polní roste často i na loukách a v lesích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Míra škodlivosti hořčice polní 

Rostlina je pro zvířata mírně jedovatá, takže snižuje kvalitu zeleného krmiva. Při střídání plodin způsobuje roku od roku přenos chorob a škůdců (háďátka řepného, molice zelné, zelných roztočů i patogenu Plasmodiophory brassicae) řepky a jiných brukvovitých rostlin. V širokých řádcích má tendenci se rozprostírat a pokrývat prostory mezi rostlinami. Nemá vysoké nároky, takže se jí daří i na slabších a kyselých půdách. Semena si uchovávají schopnost klíčit až 50 let. Snižuje výnos až o 5 %. 

Hořčici polní likvidujte ideálně před rozkvetením
Hořčici polní likvidujte ideálně před rozkvetením (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Likvidace hořčice polní 

Snížení přítomnosti hořčice na zahradě je možné dosáhnout systematickým odstraňováním ještě před rozkvetením. Likvidace je přitom nutná nejen na samotném záhonu, ale i v oblastech sousedících s obdělávanými záhony. Dále je důležité, abyste používali pouze kvalitní osivový materiál bez semen plevele (tedy od spolehlivého zdroje) a pečlivě čistili své stroje a zařízení, které používáte pro sklizeň rostlin a setí semen. Hnojte výhradně jen velmi dobře rozložitelným hnojem a kompostujte jen bezsemenný plevel.

Někdy se však stav neobejde bez toho, abyste použili chemické přípravky pro ochranu rostlin čili herbicidy. Registr povolených přípravků proti hořčici je poměrně skromný a v současné době jsou registrovány pouze dvě účinné látky propaquizafop (např. Garland Forte) a quizalofop-P-tefuryl (třeba Pantera QT). 

Zdroje informací: agromanual.cz; swiatkwiatow.pl; ciechagro.pl

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Na letní grilovačku si připravte netradiční hořčici z cukety nebo jablek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Recept na netradiční hořčici z cukety nebo jablek

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Recept na vynikající zeleninovou hořčici à la ajvar

Dívali jste se někdy na složení průmyslově vyráběné hořčice? Pokud ne, udělejte to a možná vás na ten chemický koktejl přejde chuť. Místo kupování hořčice si můžete vyrobit doma vlastní a podle chuti.

Vajíčková pomazánka

Kdo by neměl rád kvalitní vajíčkovou pomazánku. Ještě když je vylepšená o malé množství kalorií v receptu Ládi Hrušky.

Sýrovo-slaninové párty vrtulky

Chystáte se na párty nebo jen chcete něco dobrého na stůl? Vyzkoušejte naše sýrovo-slaninové vrtulky.

Moravská škvarková pomazánka

Pravá moravská škvarková pomazánka je delikatesou typickou pro naši republiku. Kdo ji neumí připravit, podívejme se na recept Ládi Hrušky.

ČTĚTE DÁLE

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.