Někdo ji sází a pěstuje, jiný neví, jak by se jí zbavil. Víte, co dělat, když je tráva jako plevel?

Tráva jako plevel, i tak je možné definovat chrastici rákosovitou. Tato rostlina patří do čeledi lipnicovitých a jde o invazivní vytrvalou rostlinu, která dorůstá výšky 50 až 200 cm. Také byste měli vědět, že roste skoro v celé Evropě.

Tráva jako plevel může být komplikovaně řešitelný problém (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tráva jako plevel může být komplikovaně řešitelný problém (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstuje se jako krmivo (i když ne zrovna moc kvalitní) a vysazuje se i na zahradě, kde může sloužit k vyčištění šedé odpadní vody nebo se používá k zpevnění rybníků, potoků a jezírek v zahradě. Jenže je to tak trochu hra s ohněm, protože se velmi rychle může stát, že se tato tráva promění v zarputilý a těžko likvidovatelný plevel.

Tráva jako plevel 

Tráva jako plevel nepředstavuje nic moc dobrého. Popravdě je to vlastně docela problém, protože takové trávy nejenže kazí celkový vzhled dané plochy na zahradě, ale navíc okolním rostlinám konkurují a jsou schopny je vytlačit ze svého okolí. Zničit tak mohou nejen trávník, ale i jiné rostliny ve své blízkosti. A přesně takto funguje třeba chrastice rákosovitá. 

Chrastice rákosovitá – co je vlastně zač?  

Chrastice rákosovitá čili také lesknice, latinsky Phalaroides arundinacea, je známá v angličtině jako reed canary grass. Je to tráva, jejíž stébla jsou přímá a hladká. Pochvy listů jsou také hladké s dlouze čárkovitě děleným jazýčky. Květenstvím je načervenalá lata. Plodem jsou obilky. Kvete v červnu a červenci (někdy až do srpna) – vše se odvíjí od klimatických podmínek a geografického výskytu. Květy tvoří až druhý rok po vyklíčení.

Stonky ukončené latou tvoří jen 15 % z celkového počtu stonků na jednotku plochy. Růst chrastice je velmi rychlý. Je odolná vůči chladu, má mohutný kořenový systém. Šíří se nejen prostřednictvím semen, ale i pomocí plazivých oddenků. Chrastice preferuje mokré, humózní, občas zaplavované půdy s pH 5. Roste hodně kolem tekoucích vod, kde je dostatek kyslíku, a snáší i občasné záplavy. Jarní záplavy podporují produkci biomasy přísunem živin, naproti tomu letní záplavy mohou porost mechanicky poškodit. V Evropě se pěstuje od 18. století. V České republice je její expanzní šíření častým problémem. Způsobuje ho nedostatečné kosení luk a pastvin osídlených chrasticí. 

Chrastice rákosovitá je volně rozšířená a mnohde se také pěstuje
Chrastice rákosovitá je volně rozšířená a mnohde se také pěstuje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy je tráva jako plevel 

Než se ale rozhodnete pro pěstování chrastice rákosovité, měli byste vědět, že když chrastice oblast úspěšně osídlí a z místa vytlačí původní druhy, začne být její odstranění problematické. Je sice pravda, že existují nějaké záznamy o tom, jak se ji několikrát podařilo odstranit, jde však o výjimečné případy. Bohužel, často pokus o zamezení jejího šíření začne až ve chvíli, když už je pozdě a je napácháno mnoho škod. Na začátku jejího kolonizačního procesu může být přece jen fyzické odstranění jednoduchým a účinným řešením. 

Likvidace porostů chrastice rákosovité 

Jednou z možností je vypalování 

Chcete se zbavit chrastice? Jednou z možností je její vypálení. Oheň totiž způsobí zničení biomasy, zničí semena ležící na půdě a sníží množství dostupného dusíku. Řízené vypalování může být účinné, protože ničí porosty chrastice a umožňuje růst druhům, které jsou na oheň adaptované. Wisconsin Reed Canary Grass Management Working Group (čili WRGC) doporučuje vypalování chrastice pozdě na jaře. Nevýhodou vypalování je bohužel ohrožení dalších rostlin, které rostou brzy na jaře. Proces je nutné opakovat každý rok po dobu 5–6 let. 

Další možností, jak se zbavit chrastice, je její sečení 

Sečení chrastice, když ho spojíte se sklizní, redukuje především výšku rostliny a vy se tak můžete zbavit její biomasy (třeba spálením). V případě, že chrastici posečete před dozráním semen, omezíte tím sezónní přísun nových semen do semenné banky. Při odstranění stonků, listů, květů, dojde k odhalení půdy světlu, čímž umožníte růst dalších druhů. 

Efektivní je i chemická likvidace 

Výzkumy a experimenty prokázaly, že orání, zakrytí textilní nebo plastovou fólií, nebo úprava hydrologie, nejsou pro její likvidaci těmi nejlepšími způsoby. Je to proto, že jsou spojené s celou řadou rizik a nevýhod. Orání dokonce může v konečném výsledku rostlinu ještě více rozšířit. Herbicidy jsou proto momentálně tou nejpoužívanější metodou likvidace, a to i přes potenciálně škodlivé účinky na životní prostředí. Jejich výhodou je i možná aplikace na velké území nebo na jednotlivé trsy.

Nejvhodnější dobou pro použití je brzké jaro, kdy chrastice už roste, ale okolní druhy ještě ne. Aplikace herbicidu by přitom měla proběhnout opakovaně několik let za sebou. Důležité také je, abyste vzniklou biomasu odklidili nebo spálili. Následně je vhodné na pozemek vysít původní druhy rostlin. 

Když se rozšíří, její odstranění pak již není jednoduché
Když se rozšíří, její odstranění pak již není jednoduché (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výsev nebo vysazení jiných druhů 

Protože je chrastice citlivá na konkurenci o světlo během klíčení, jeví se jako účinné řešení vysetí semen původních konkurentů (a to především Lolium multiflorum, Bidens sp., Elymus canadensis, Polygonum amphibium, Carex, Scirpus), ti ji mohou vytlačit. Další možností, jak se jí zbavit, je také vysazování stromů nebo keřů. Velmi dobře se osvědčila třeba vrba. 

Spásání porostů chrastice rákosovité 

Je sice pravda, že chrastice není zrovna tím nejlepším krmivem, ale mnohde se právě proto pěstuje. Tam, kde chrastici nechcete, je spásání jednou z možností, jak nad ní můžete získat kontrolu. Nejvhodnější doba k pastvě je přitom bezprostředně po vypálení porostu chrastice, protože mladé výhonky jsou pro hospodářská zvířata nejchutnější. Pozor, musíte ale přitom počítat s rizikem, že u toho dojde také k podupání dalších druhů rostlin. V konečném výsledku se ukazuje, že nejúčinnější je kombinace hned několika postupů. 

Zdroj informací: Bakalářská práce Jihočeská univerzita České Budějovice, Kristýna Svačinová, toxicology.cz, agrostics.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování okrasných trav

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování okrasných trav

Pěstování okrasných rostlin

Reportáž o pěstování okrasných rostlin, např. různé druhy dracaeny, bambusu.

ČTĚTE DÁLE

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.