Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Škodlivá tráva chundelka metlice se sice často používá k dekorování, ve skutečnosti jde však o velmi rozšířený plevel, který je rozšířen po celém Česku. Je to totiž extrémně invazivní druh s vysokým stupněm tolerance k různým podmínkám prostředí. Navíc produkuje až 4000 semen na rostlinu, jež mohou být životaschopná po celá desetiletí. A proto může být boj s chundelkou velmi komplikovaný. Pojďme se na tuto škodlivou trávu podívat blíže.

Škodlivá tráva dokáže dost výrazně snížit úrodu (Zdroj:  Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škodlivá tráva dokáže dost výrazně snížit úrodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Škodlivá tráva – Chundelka metlice 

Škodlivá tráva chundelka metlice začíná růst již při teplotě 0 °C, tedy ve chvíli, kdy jsou obiloviny ještě v klidové fázi. Její střední list je úzký, jemný a mírně zkroucený, má však jasně špičatou špičku. Starší listy jsou ploché, nepříliš dlouhé a drsně chlupaté. Hrany listu jsou ostré a zubaté. Na bázi je červená. Vyvíjí mělký, ale velmi hustý kořenový systém. Dosahuje výšky 40 až 120 cm. K tomu, aby se jí dařilo, potřebuje vysokou vlhkost půdy. Dobře roste v mírně kyselé půdě. V růstu ji podporují také časté deště na podzim a na jaře. 

Chundelka metlice je škodlivá 

Tato tráva škodí tím, že její semeno roste již ve chvíli, kdy vše ostatní je ještě v zimním klidu, protože klíčí především na podzim nebo brzy na jaře. Už na začátku vegetačního období se stává velmi konkurenceschopnou obilovinám – omezuje jim přístup k vodě a živinám. Velkým úskalím je i to, že její semena dozrávají dříve než semena obilovin, takže mohou být dříve roztroušená. Již 5–10 kusů na m² snižuje výnos hned o několik procent a v případě 40 kusů je pokles výnosu při sklizni už skoro 30%. Nejčastěji obývá pole s ozimými obilninami, kromě nich se chundelka hojně objevuje také v řepce, lnu a okopaninách. Největším problém však působí u pšenice. 

Škodlivá tráva roste především v obilovinách, řepce a okopaninách
Škodlivá tráva roste především v obilovinách, řepce a okopaninách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké jsou příčiny chundelky v obilí? 

Semena chundelky se šíří větrem nebo zapracováním do půdy. Mimo to ale za její šíření mohou nevhodné agrotechnické postupy nebo nedostatečná ochrana rostlin. 

Preventivní opatření proti výskytu chundelky metlice 

Pro zamezení rozvoje tohoto plevele se vyplatí vysévat kvalitní semenný materiál a následně pravidelně odplevelovat okraje polí a udržovat pěstební nástroje v čistotě. Při pěstování ozimých obilnin je také důležité pole sledovat a pravidelně a důkladně z něj odstraňovat právě rašící plevel.

Škodlivá tráva klíčí již na podzim
Škodlivá tráva klíčí již na podzim (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A co dělat, když už se chundelka rozšíří?

Boj proti chundelce spočívá především v použití vhodně zvolených herbicidů po překročení prahu škodlivosti 10–20 rostlin na m². Jde především o sulfonylmočovinové herbicidy, které fungují na principu inhibitorů acetolaktát syntázy, což znamená, že likvidují jak tuto trávu, tak i všechny dvouděložné plevele.

Nicméně je dobré upozornit, že odstranit již rozšířenou chundelku metlici nemusí být jednoduché. Může za to její zvyšující se odolnost vůči herbicidům (zejména těm ze skupiny B). Aby se předešlo situaci, kdy se postřik herbicidem ukáže jako neúčinný, používají se přípravky, které kombinují více účinných látek. Ošetření pak probíhá na podzim a na jaře. 

Zdroj informací: nufarm.com; wspolu.pl; sumiagro.pl

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak aplikovat herbicidy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak aplikovat herbicidy

Totalní herbicidy

Tomáš Fíla si povídá s odbornicí jak se zbavit plevele pomocí totálních herbicidů.

Likvidace plevelů ve skalce

Likvidace plevelů je sama o sobě náročná, natož když se usadí v náročných místech, jako třeba na skalkách. Jak tedy použít hebricid v gelové formě, aby jste se plevelu zbavili?

Hubení plevele

Hubení plevele

Likvidace plevelů v trávníku

Likvidace plevelů v trávníku

Nezapomeňte na jarní přípravu půdy. Před osázením je potřeba odplevelit záhony i travnatou plochu

Plevel najdeme na zahradě všude a je potřeba se ho zbavit. K jeho odstranění je možné použít herbicid.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.