Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Likvidace zahradních plevelů je téma, o kterém se napsalo už mnoho. Je to stále se opakující a asi nikdy nekončící boj. Jedinou radou, jak se definitivně zbavit plevelů na zahradě, je zahradu vybetonovat. Ne všechny rostliny ale musíme nutně považovat za plevel. Představíme vám ty nejodolnější a nejhůře odstranitelné.

Likvidace nebezpečného plevelu má mnoho podob a způsobů (Zdroj:  Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Likvidace nebezpečného plevelu má mnoho podob a způsobů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Likvidace zahradních plevelů 

Plevel, který se objevuje v záhonech či v již založeném a pěstěném trávníku, je problém. Proto s jeho likvidací příliš neotálíme, jinak nám velmi brzy zamoří zahradu. Likvidace zahradních plevelů je potom dlouhodobou záležitostí s nejistým výsledkem. Někdy postačí pár hodin na zahradě, abychom se mechanickou cestou obtížného plevele zbavili, ale v mnoha případech musí nastoupit těžká kavalerie v podobě herbicidů, aby nechtěné plevele ze zahrad vypudila.

Je prospěšnější mechanická nebo chemická likvidace nebezpečného plevele?
Je prospěšnější mechanická nebo chemická likvidace nebezpečného plevele? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pýr plazivý

Elytrigia repens je vytrvalá rostlina, která se zahradě drží díky mohutným kořenovým systémům s vysokou regenerační schopností oddenků. Rostliny vytvářejí vzpřímená stébla dlouhá až jeden metr. Rozmnožuje se generativní a vegetativní cestou. Klíčí nejlépe z hloubky kolem jednoho centimetru. Rostliny vzešlé v srpnu a září do zimy vytvoří kořenový systém schopný vegetativní reprodukce. Z jednoho kousíčku oddenku dlouhého 10 cm je rostlina schopna vytvořit v průběhu vegetace až 30 m oddenků. 

Vyskytuje se na 70–80 % orné půdy, velmi rozšířený je ve všech oblastech. Pýr plazivý se dobře množí na pozemcích s vlhkou půdou. Při silném výskytu dokáže úplně potlačit všechny kulturní rostliny, protože do půdy vylučuje alelopatické látky (tzv. přírodní antibiotika produkovaná mikroorganismy, zpravidla houbami, která potlačují růst jiných mikroorganismů).

Významně škodí ve všech kulturních rostlinách. Patří mezi velmi nebezpečné plevele. Jako nejvhodnější likvidace zahradních plevelů je důsledná chemická ochrana. Doporučené jsou nejméně tři postřikovací cykly za použití kombinace totálních a selektivních herbicidů. 

Druhou možností je ruční pletí záhonů, které ale musí být důsledné, ideálně bez použití motyky nebo tyče. Vhodnější je kopáč nebo vidle. To proto, abychom nepřesekali oddenky pýru, ukryté pod povrchem, a ten se nezačal opět množit.

Pýr plazivý je mechanicky téměř nezničitelný
Pýr plazivý je mechanicky téměř nezničitelný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pcháč rolní (oset)

Cirsium arvense je vytrvalá rostlina úporně setrvávající na stanovišti, která tvoří tzv. hnízda z předešlých rostlin. Vyskytuje se po celém území od nížin až po horské oblasti. Osidluje zemědělskou i nezemědělskou půdu. Reaguje velmi citlivě na kvalitu zpracování půdy a nevhodně provedené aplikace herbicidů. Jakmile vycítí, že herbicidy nesou dostatečně silné nebo jejich účinek pominul, okamžitě započne s regenerací. 

Má vysoké nároky na odběr vody a živin, proto patří mezi nebezpečné plevele. Při silném výskytu dokáže úplně potlačit kulturní rostliny. Jediná rostlina může mít kořenové výběžky rozložené až do vzdálenosti 3–4 metry. Může se nám tedy lehce stát, že čím úporněji se snažíme pcháč vyhubit rytím a vytrháváním, tím více nových rostlin vzniká.

Citlivost pcháče souvisí s obsahem zásobních látek v kořenech. Nikdy také nesmíme nechat pcháč na pozemku vykvést a nakvetlé rostliny či zbylé kořeny kompostovat. Opakovanou mechanickou kultivací můžeme dosáhnout až 99% úspěšnosti. Likvidace zahradních plevelů, jako je oset, se nejlépe podaří, když vystihneme nejzranitelnější období těchto rostlin (u pcháče osetu to je po 20. květnu do poloviny června). Použít lze i selektivní herbicidy, avšak správně načasované mechanické odstranění těchto plevelů nám ušetří zátěž půdy chemickými přípravky.

Pcháč oset je na našich zahradách skutečný terorista
Pcháč oset je na našich zahradách skutečný terorista (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pampeliška

Pampelišky patří společně s jetelem a sedmikráskou mezi nejčastější plevele v trávníku. Velmi dobře  se přizpůsobují zhoršeným klimatickým a půdním podmínkám. Dávají přednost stanovištím dobře zásobeným živinami a vodou. Jedna rostlina může během vegetace vytvořit až několik tisíc nažek, které se díky chmýří rozlétají do blízkého i vzdáleného okolí. 

V průběhu června a července se intenzita nových přírůstků zvyšuje až na 100 %. V tomto období je tedy jakékoli mechanické odstraňování pampelišek zcela zbytečnou prací. Proto v tuto dobu přichází jako likvidace zahradních plevelů v úvahu pouze použití totálních herbicidů. Samozřejmostí by mělo být, že nenecháme další rostliny šířit semeny.

Něžná pampeliška dokáže zamořit celou zahradu
Něžná pampeliška dokáže zamořit celou zahradu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lopuch větší 

Arctium lappa je až 2,5 metru vysoká rostlina. Kořen lopuchu sahá hluboko do země a hodně se větví. Rostlina je považována za obtížný plevel. Lopuch navíc vyhledávají housenky, které si na něm s oblibou pochutnávají. Likvidace zahradních plevelů typu lopuch je podobná jako v případě pcháče nebo pampelišky.

Pcháči podobný lopuch
Pcháči podobný lopuch (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spousta plevelů není jen obtížnými a špatně se likvidujícími rostlinami. Ve většině případů se jedná o výborné a účinné léčivky. A protože se u likvidace zahradních plevelů většinou potýkáme s nerudovskou otázkou: Kam s ním – můžeme si z většiny těchto plevelů připravit léčivé čaje, nálevy, masti nebo tinktury. Likvidace zahradních plevelů se tak může proměnit v praktický a užitečný sběr.

Zdroj informací: zahrada-centrum.cz; uroda.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Hubení plevele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hubení plevele

Likvidace plevelů ve skalce

Likvidace plevelů ve skalce

Ničení plevele

Ničení plevele

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Jak a k čemu využít plevel

Plevel nepatří jen do kompostu. Můžete jej využít například v kuchyni při přípravě chutných pokrmů.

Jak odplevelit zahradu

Jan Mikulka představuje různé druhy plevelů a u každého z nich dává návod na jejich odstranění ze zahrady.

ČTĚTE DÁLE

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.