Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Jitrocel je známá a velmi využívaná léčivka, která spolehlivě léčí bolesti v krku, chrapot a dětský kašel. Obecně byl jitrocel odpradávna považován za zázračnou bylinu na ošetřování ran. Ale také známe jitrocel jako plevel, a ten už tak oblíbený není. Rostlina je rozšířena ve velké části světa i na území Česka, a setkat se s ní můžeme prakticky v každé zahradě.

Jitrocel jako plevel sice dělá v záhonech neplechu, ale je léčivý a zároveň užitečný
Jitrocel jako plevel sice dělá v záhonech neplechu, ale je léčivý a zároveň užitečný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel jako plevel i jako léčivka

Početný rod jitrocele (Plantaginaceae) zahrnuje několik desítek druhů jednoletých, dvouletých nebo stálezelených vytrvalých rostlin.

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá trsnatá bylina zpravidla s několika přízemními růžicemi. Kromě jitrocele kopinatého se u nás jako plevel vyskytuje například jitrocel větší (Plantago major) nebo jitrocel prostřední (Plantago media). Všechny druhy jitrocele najdeme na loukách, okrajích cest, pastvinách – prakticky téměř všude. Za povšimnutí stojí i zvláštní horský druh jitrocel sněžný (Plantago nivalis) – kompaktní vytrvalá rostlina, která tvoří úhledné růžice kopinatých listů s hedvábnými chloupky a krátkým stonkem.

Samotný jitrocel kopinatý je oblíbenou pochoutkou pro hospodářská i lesní zvířata, a proto byl v některých částech světa zařazen do travních směsí pro pěstované trávníky jako zdravá potrava pro ovce. Jeho konzumace zvířaty zlepšuje jejich zdraví a vylepšuje chuť mléka, jelikož obsahuje důležité látky jako sodík, draslík nebo měď. Semena jitrocele se využívají jako krmení pro chovné druhy ptactva a kvetoucí jitrocel je vítanou pastvou pro včely.

Trávník s jitrocelem vypadá přirozeně
Trávník s jitrocelem vypadá přirozeně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mnoho druhů jitrocele se chová poměrně invazivně a vykazují typické vlastnosti plevelů. Jitrocel se vyskytuje především v oblastech, kde je mírně vlhká, hlinito-písčitá až středně těžká půda s neutrální až zásaditou reakcí. Roste na místech, jako jsou louky, meze, pastviny, slunné stráně, běžně jej nalezneme v trávnících, úhorech, podél komunikací, v parcích a příležitostně se jitrocel objevuje na polích.

Kvete od května do až října, někdy vydrží kvést dokonce až do příchodu prvních mrazů. Některé druhy jitrocele dorůstají výšky až 30 cm, jiné jsou celkem malé a drobné. Většinou je jitrocel odolný vůči klimatickým vlivům, až na výjimky bývá mrazuvzdorný. Nejvhodnější je chráněné stanoviště na plném slunci. Rozmnožuje se snadno semeny. 

Jitrocel kvete nenápadně, ale je zdrojem velkého množství pylu
Jitrocel kvete nenápadně, ale je zdrojem velkého množství pylu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Domácí herbicid na jitrocel

Co budete potřebovat:

  • 1 lžičku přípravu na mytí nádobí
  • ocet

Připravte si obyčejný rozprašovač, který si zhruba do půlky naplňte octem. Následně do rozprašovače přidejte 1 čajovou lžičku prostředku na mytí nádobí. Obě ingredience velmi důkladně promíchejte, dokud nevznikne jednotná směs, kterou následně můžete na jitrocel použít. Směs jednoduše nastříkejte na exponovaná místa a nechte působit. Budete mile překvapeni výsledky, kterých s tímto přípravkem dosáhnete.

Tip redakce: 

Z jitrocelové šťávy je možné připravit sirup proti kašli, vynikající je také pro děti. Čtyři plné hrsti umytých listů, sesbíraných stranou od pozemních komunikací i obydlených míst se rozdrtí, případně rozmixují. Ke hmotě přidáme trošku vody, 300 g cukru a 250 g medu. Za stálého míchání vaříme na slabém plamenu, dokud nevznikne houstnoucí kapalina, kterou ještě horkou nalijeme do lahví a uložíme do chladničky.

Nehleďte na jitrocel jen jako na plevel, je to dokonalá léčivka
Nehleďte na jitrocel jen jako na plevel, je to dokonalá léčivka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud vám jitrocel na záhonech vadí, zkuste jej eliminovat do malých trsů, a z nich postupně sbírejte listy. 

Zdroj informací: nakridlechandelu.cz, zahrada-centrum.cz, vychytavkov.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Král silnic jitrocel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jitrocel je sice plevel, ale zároveň je to i léčivka. Zjistíte, co obsahuje a na co kromě rýmy, kašle a detoxikace je dobrý. Zároveň ukážeme, jak si z něj vyrobit užitečný sirup.

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Zelený nápoj

Pan Jaroslav Zajíček nám připraví zelený nápoj. Řekne nám, co do něj patří, a k čemu slouží.

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.